گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی به وزیر ارتباطات رسید!

0
179

بازار گمانه‌زنی این روز‌ها درباره کابینه ابراهیم رئیسی داغ است و حتی شاهد هستیم که لیست‌های فرضی از وزرا منتشر می‌شود که بنابر تحقیقات همه این لیست‌ها تنها یک گمانه‌زنی است.

به گزارش بادیجی، ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهوری منتخب ایران، حالا در فکر کابینه است. او به زودی به عنوان رییس‌جمهوری سوگند یاد می‌کند و باید وزرای پیشنهادی خود را هم به مجلس یازدهم معرفی کند.

در عین حال رییس‌جمهور شدن او برای یک قوه دیگر کشور هم بحث انتصاب جدید به راه انداخته است. حالا گمانه‌زنی‌های مهم و زیادی درباره جانشینی او در قوه قضاییه شکل گرفته اسامی مختلفی شنیده می‌شود، ولی هنوز هیچ خبر رسمی منتشر نشده است.

برخی می‌گویند احتمالا قبل از تحلیف او به عنوان رییس‌جمهوری جدید تکلیف قوه قضاییه از سوی رهبری مشخص می‌شود. تا آن زمان هم احتمالا رییسی مذاکرات فشرده‌ای را برای تعیین ترکیب کابینه خود در دستور کار دارد و به همین خاطر هم احتمالا روز‌های سختی را سپری می‌کند چرا که حالا بسیاری می‌خواهند در دولت جدید جایگاهی به دست بیاورند و هر گروه و جریانی از او یک خواسته و انتظار دارد.

این‌ها در حالی است که وضعیت اقتصادی کشور دچار مشکلات مختلفی است و یک نارضایتی عمومی هم در این باره وجود دارد. بسیاری منتظرند تا رییس‌جمهوری جدید با تصمیمات مناسب تغییری در وضعیت فعلی ایجاد کند. رایزنی‌های فشرده برای تشکیل کابینه رییس‌جمهوری جدید شکل گرفته است. بسیاری حالا بدون اتلاف وقت مداوم به رییسی مراجعه می‌کنند. آنان در واقع نمی‌خواهند در دولت جدید فرصت به دست آوردن پست‌های مهم را از دست بدهند. ولی فعلا از همه مهم‌تر تعیین وزراست. برخی از وزارتخانه‌ها و پست‌ها بیشتر محل توجه است.

معاون اول رییس‌جمهوری، وزارت امور خارجه، وزارت کشور، وزارت اطلاعات و… از جمله این‌ها هستند. برای پست معاون اولی رییسی بحث‌های مختلفی وجود دارد. برخی صحبت از سعید جلیلی می‌کنند، ولی بسیاری می‌گویند این یک گمانه‌زنی است و احتمال حضور او در سمت‌های دیگر بسیار قوی‌تر از معاون اولی است.

در همین حال هم اسم محمدرضا مخبر دزفولی به عنوان معاون اول شنیده می‌شود. برخی مدعی شده‌اند که رییسی مذاکرات اولیه را با مخبردزفولی انجام داده است. دیروز محمد مهاجری فعال سیاسی در اتاق خبر پارتی بر این خبر تاکید می‌کرد و می‌گفت که احتمال خیلی زیاد معاون اول دولت رییسی مخبر دزفولی است.

تا پیش از این معمولا چهره‌های سیاسی به عنوان معاون اول انتخاب می‌شدند. برای وزارت کشور دولت جدید هم اسم سید صولت مرتضوی شنیده می‌شود.

مرتضوی در قوا و نهاد‌های مختلف سمت‌های زیادی داشته است. از فرمانداری گرفته تا معاونت سیاسی در وزارت کشور، حضور در آستان قدس رضوی، بنیاد مستضعفان و … از جمله سوابق او هستند. همان‌طور هم که پیش‌بینی می‌شد نام مرضیه وحید دستجردی هم به گوش می‌رسد برخی از احتمال حضور دوباره او بر وزارت بهداشت می‌گویند، ولی در عین حال بیشتر این گمانه‌زنی وجود دارد که احتمالا او معاون زنان رییسی را بر عهده داشته باشد.

هنوز از پست‌هایی مانند وزارت امور خارجه و وزارت اطلاعات خبری نیست. چندی پیش با توجه به اظهارات حیدر مصلحی این گمانه‌زنی شکل گرفت که ممکن است او وزیر اطلاعات آینده باشد، ولی به هر حال در این باره مطلب رسمی منتشر نشده است.

در این بین منابع مختلفی هم گزارش داده‌اند که احتمالا رییسی هم بخواهد در دولت خود از نیرو‌های جوان استفاده کند. بر این اساس برخی مدعی شده‌اند احتمالا جای وزیر جوان دولت روحانی را یک نیروی جوان بگیرد.

دیروز در توییتر اسم مهدی اخوان بهابادی به عنوان وزیر ارتباطات مطرح شده بود. ‏قائم‌مقامی وزیر ارتباطات، دبیری شورای عالی فضای مجازی و ریاست مرکز ملی فضای مجازی و مدیریت‌عاملی همراه اول از جمله سوابق اجرایی اخوان در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

منبع: رویداد۲۴

انتهای پیام/