سخنی با صاحبان کسب‌وکار؛

چه کار کنیم تا افراد بیشتری در استارتاپ‌مان سرمایه‌گذاری کنند؟

0
320

اگر استارتاپ شما به تازگی فعالیت خود را شروع کرده باشد قطعاً از این موضوع اطلاع دارید که افزایش سرمایه برای این کسب‌وکار نوپا چندان هم آسان و بدون دردسر نیست. در واقع، در حال حاضر تأمین مالی به خصوص در مراحل ابتدایی سخت‌تر از شرایط دیگری است که تا کنون انجام شده است، زیرا تقریباً 50 درصد تقاضای سرمایه‌گذاری برآورد شده است.

به گزارش بادیجی ، بروز تغییرات کم و زیاد اهمیت این موضوع را بسیار بیشتر می‌کند  تا صاحبان کسب‌وکار از افتادن در تله افزایش سرمایه جلوگیری کنند. چراکه حتی بروز کوچک‌ترین اشتباهی می‌تواند سرمایه‌گذاران را از سرمایه‌گذاری منصرف کند اما از سوی دیگر اگر بنیان‌گذاران بتوانند به دقت از بروز این اشتباهات اجتناب کنند شانس خود را برای تضمین دور اول سرمایه خود افزایش می‌دهند.

در ادامه این مطلب پنج راهکار مفید به منظور جلب اطمینان سرمایه‌گذاران را ارائه داده‌ایم که قطعاً با استفاده از آن‌ها می‌توانید به راحتی سرمایه اولیه موردنیاز استارتاپ خود را تأمین نمایید؛ با ما همراه باشید.

  1. برآورد نکردن تعهد زمانی

شروع یک کسب‌وکار فوق‌العاده استرس‌زا و چالش‌برانگیز است و در اغلب اوقات هر دقیقه از آن به اندازه یک روز کامل برای بنیان‌گذاران سپری می‌شود و از آن انرژی می‌گیرد. حفظ و مدیریت منابع در این شرایط به‌خودی‌خود یک چالش است و متأسفانه اغلب بنیان‌گذاران اغلب موفق به اولویت‌بندی صحیح به منظور تعیین زمان مناسب برای آماده‌سازی جمع‌آوری کمک‌های مالی نمی‌شوند.

کارآفرینانی که سرمایه خود را با موفقیت افزایش می‌دهند قطعاً این کار را به صورت دقیق انجام می‌دهند. تأمین مالی یک استارتاپ پویا نیازمند اختصاص 500 تا 1000 ساعت کاری به این فرآیند است که معمولاً شش تا نه ماه به طول می‌انجامد. بنیان‌گذاران باید در فرآیند تأمین سرمایه در چهار مرحله مجزا قرار گیرند: تکمیل فرآیندهای اولیه، شناسایی یک لیست هدفمند از سرمایه‌گذاران احتمالی، گسترش سرمایه‌گذاران و در نهایت انجام مذاکره.

  1. تحقیق نامناسب درباره سرمایه‌گذاران

هنگامی‌که صحبت از سرمایه‌گذاران به میان می‌آید، تحقیق صحیح به عنوان یک بازی در آن نقش دارد؛ بنابراین شناسایی سرمایه‌گذاران مناسب، اولین گام در این مرحله است. اطمینان حاصل کنید که سرمایه‌گذارانی را هدف قرار دهید که بودجه سایر کسب‌وکارهای دیگر که در اندازه، جایگاه و مدل کسب‌وکار شما هستند را تأمین می‌کنند.

هنگامی‌که جستجوی خود را محدود و مکالمات خود را شروع کردید، هیچ گزینه‌ای را رها نکنید. به یاد داشته باشید؛ بنیان‌گذارانی که متوجه این موضوع می‌شوند که شرکت‌هایشان به یک سرمایه‌گذار بزرگ‌تر نیاز دارند و از این اطلاعات به منظور تقویت پرونده خود استفاده می‌کنند، در نهایت موفق‌تر از کسانی است که تنها بر بازده بالقوه شرکت خود تمرکز می‌کنند.

در آن سوی ماجرا نیز لازم است بنیان‌گذار قبل از ملاقات، در خصوص تمام سؤالات قابل پرسش و درخواست‌ها احتمالی از سرمايه‌گذاران، به خوبی فکر کنند. اگر شما از نوع سؤالات، اسناد یا داده‌هایی که سرمایه‌گذار به طور معمول در این نوع جلسات درخواست می‌کنند اطلاعات دقیقی ندارید بهتر است از یک مربی کمک بگیرید تا بتوانید این دانش را با شما به اشتراک بگذارد.

اگر بنیان‌گذاران کاملاً با این نوع اطلاعات آشنایی داشته باشند، درخواست‌های سرمایه‌گذاران به سرعت پاسخ داده خواهد شد و از سوی دیگر این عملکرد نشان‌دهنده این است که شرکت شما آماده است تا قدم بعدی را دنبال کند. اغلب در جلسات تأمین مالی در خصوص موضوعاتی مانند تیم و به دنبال آن بازار، پیشرفت و ایده بحث و گفتگو می‌شود که از میان این چهار گزینه تیم شما دارای اهمیت بسیار زیادی است. اطمینان حاصل کنید که می‌توانید به خوبی توضیح دهید که چرا تیم شما قابل اطمینان است و چرا سرمایه‌گذاران باید به کسب‌وکار شما اطمینان کرده و سرمایه خود را در اختیار شما قرار دهد.

  1. حذف کمک‌های حرفه‌ای

 

همان‌طور که اشاره شد، جمع‌آوری و تأمین وجوه به ویژه اگر شما در راند اول فعالیت کسب‌وکار خود هستید بسیار انرژی بر خواهد بود. جستجوی کمک‌های مفید و حرفه‌ای از یک سازمان و یا یک مربی می‌تواند پشتیبانی بسیار بزرگی برای شما باشد و قطعاً بنیان‌گذاران را از شکست در جمع‌آوری و تأمین مالی حفظ و کمک می‌کند. با هر تلاشی که برای جذب سرمایه انجام می‌شود، بنیان‌گذاران دانش و تجربه بیشتری را کسب می‌کنند؛ با این حال، این متخصصان با افزایش سرمایه برای بقا و ماندگاری مقابله کرده و از مزایای روابط و زمینه‌های آن‌ها بهره‌مند می‌شوند.

  1. ایجاد زمینه‌های بیش از حد پیچیده

به عنوان یک بنیان‌گذار، شما متخصص پیشتاز در کسب‌وکار خود هستید، اما بسیاری از بنیان‌گذاران فراموش می‌کنند که بیشتر سرمایه‌گذاران به اندازه آن‌ها در زمینه موردنظر اطلاعات و دانش لازم را ندارند و با آن آشنا نیستند. هنگامی‌که شما زمینه تمرکز خود را بر روی مشکلات و چگونگی برطرف کردن آن‌ها گسترش می‌دهید و بیش از حد به آن‌ها می‌پردازید در واقع موجب کلافگی مخاطبان خود خواهید شد.

به بیان دیگر در سخنرانی‌هایی که بیش از حد بر مفاهیم فنی یک راه‌حل تمرکز می‌کنند اغلب مخاطبان به دنبال نتیجه و هدف آن هستند. به طور متوسط، پرداختن به پیش‌زمینه‌ها باید کمتر از 20 اسلاید داشته باشد و همچنین باید شامل مشکل، راه‌حل، بازار، محصول، کشش، تیم، حسابداری و مقادیر بالقوه باشد.

علاوه‌بر این، بنیان‌گذاران باید دو نسخه از این پیش‌زمینه را در نظر بگیرند؛ یکی که برای ارائه که در زمان واقعی استفاده می‌شود و دارای متن کمتری است و نسخه ثانویه با متن اضافی که می‌تواند به منظور پیگیری برای دیگران مورد استفاده قرار گیرد و نیازی به ارائه آن به سایرین نباشد.

  1. نادیده گرفتن نیاز به یک طرح احتمالی

وقتی سرمایه‌گذاران زمینه‌های مالی را بررسی می‌کنند، تمایل دارند همه چیز را به خوبی از دیدگاه خود بررسی کنند تا از این طریق متوجه شوند که چگونه می‌توانند میزان سود خود را به حداکثر برسانند. در حالی که ممکن است فکر کنید که شما در جایگاه اولیه برای جمع‌آوری سرمایه قرار دارید، اما ممکن است سرمایه‌گذاران این حق را قبول نکنند.

داشتن یک برنامه‌های متعدد در هنگام مذاکره، موجب ایجاد قدرت نفوذ بیشتر می‌شود. به عنوان مثال می‌توانید از گزینه‌هایی مانند موارد جایگزین تأمین مالی و یا طرح عملیاتی بدون مالیات استفاده کنید. به یاد داشته باشید که بهره‌مندی از و رعایت مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره شد به شما کمک می‌کند تا شرایط مذاکره و زمان‌بندی آن را بهتر کنید.

انتهای پیام/