بررسی کیفی الکامپ بیست و دوم

0
309
بهنام ولی زاده

محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران، آذرماه امسال میزبان بیست و دومین نمایشگاه بین المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیکی بود. الکامپ ۹۵ با تمام فراز و نشیب هایش برگزار شد. بسیاری معتقدند نحوه برگزاری نمایشگاه از نظر کیفی و کمی در بعضی بخش ها پیشرفت هایی داشته و در بعضی بخش های دیگر همچنان در جا زده است.

بررسی کیفی الکامپ بیست و دوم
«بهنام ولي زاده» مديركل مديريت يكپارچه شبكه ملي اطلاعات در گفت و گو با پایگاه خبری بادیجی گفت: نمايشگاه امسال به نسبت سال هاي گذشته غير از دو-سه نمايشگاه با تعداد شركت های بیشتر و فضای بزرگتری برگزار شد و همچنین موضوع سالن ويژه استارت اپ ها كه از سال گذشته شروع شده بود امسال با جديت بيشتر و منسجم تر برگزار شد.

مديركل مديريت يكپارچه شبكه ملي اطلاعاتاو در ارتباط با سیر پیشرفت نمایشگاه اظهار داشت: مسلما برگزاري نمايشگاه ها براي رونق كسب و كارهای هر حوزه اهميت زيادي دارد و نمايشگاه الكامپ هم از اين قاعده نبايد مستثني باشد، اما به نظرم نمايشگاه الكامپ بيشتر رويكرد b2c پيدا كرده به جای b2b و اين اشكالی جدی است كه به این نمايشگاه تخصصي وارد است.
مديركل مديريت يكپارچه شبكه ملي اطلاعات در راستای برگزاری هرچه بهتر نمایشگاه، عنوان کرد: به نظرم تفكيك سالن ها خيلي مهم است. مثلا مشخص باشد که هر سالن چه حوزه فناوی را در بر دارد. (سخت افزار و شبكه، اپراتور، نرم افزار مالي اداري و…) كه در این صورت مراجعه كننده گان راحت تر در سالن هاي دلخواه حضور پيدا كنند.
وی با ارائه پیشنهاد رجیستر شدن و دریافت کارت مخصوص بازدیدکنندگان، افزود: اين كارت ها مي تواند به rfid يا فناوري هاي مشابه مجهز باشند تا با عبور بازديد كنندگان از جلوی غرفه ها، غرفه داران با آگاهی از میزان آشنایی بازدیدکنندگان با فناوری مورد نظر، بتوانند خدمات بهتری به آنها را ارايه كنند.
به علاوه با توجه به اين كه  الکامپ كه به نمايشگاه b2c تبديل شده شايد بهتر باشد مثلا ٢ روز را به بازديد ويژه متخصصان اختصاص داد و ٢ روز هم براي عموم در نظر گرفته شود.
بهنام ولی زاده درباره شباهت های الکامپ و تلکام و ادغام این دو نمایشگاه تخصصی گفت: شركت های حوزه تلكام و الكامپ با هم مشترک هستند و شاید هزينه كردن براي دو نمايشگاه به فاصله چند ماه براي شركت ها مقرون به صرفه نباشد.
هر چند ادغام این دو  به دليل وجود متولی و قراردادهاي مجری با شركت نمايشگاه ها، كار سختي است ولي به نظرم این کار بايد انجام شود. اما در حال حاضر که این ادغام عملی نیست، می توان آنها را همزمان برگزار نمود.
البته يك بحث ديگري هم هست كه نمايشگاه ها با تعداد بیشتر و تخصصي تر برگزار شوند كه من بعيد مي دانم این تفکر در وضعيت فعلي جواب گو باشد.