۴۲ پروژه ارتباطی در کردستان افتتاح شد

0
14

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از افتتاح و بهره‌برداری از ۴۲ پروژه اجرا شده در طول یک سال اخیر در حوزه‌های مرتبط با ارتباطات در استان کردستان خبر داد.

به گزارش بادیجی، محمدجواد آذری جهرمی؛ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار کرد: در سفر من به کردستان در مجموع ۴۲ پروژه مرتبط با حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات که در طول یک سال اخیر راه‌اندازی شده بود، مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

وی ادامه داد: برای احداث و راه‌اندازی این تعداد پروژه در استان کردستان در مجموع ۲۲۲ میلیارد تومان اعتبار از سوی شرکت‌های دولتی و بخش خصوصی مرتبط با وزارت ارتباطات سرمایه‌گذاری شده بود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: ایجاد اتصال کردستان به شبکه ملی اطلاعات، دسترسی بهتر به اینترنت با سرعت بالاتر در مناطق شهری، نوسازی و توسعه و تقویت ارتباطات روستایی و همچنین نوسازی زیرساخت‌های ارتباطی استان از جمله مهمترین پروژه‌هایی بود که مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

آذری جهرمی با اشاره به وضعیت استان کردستان در حوزه ارتباطی گفت: خوشبختانه در بخش شهری استان کردستان وضعیت مناسبی در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات دارد ولی این وضعیت در مناطق روستایی به هیچ عنوان مورد رضایت ما نیست.

وی تاکید کرد: وضعیت استان در بخش مناطق شهری همراه و همسان با دیگر مناطق شهری در کشور است و در حوزه بهره‌مندی از تکنولوژی‌های روز نیز اقدامات خوبی در این استان صورت گرفته است و دسترسی به موبایل نسل سوم و چهارم در تمامی شهرهای استان کردستان ممکن شده است.

وزیر ارتباطات در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به وضعیت زیرساخت‌های ارتباطی کردستان در بخش روستایی افزود: وضعیت ارتباطات روستایی در کردستان باعث تاسف ما بوده و متاسفانه در این بخش کردستان با کمبودهای جدی مواجه است.

آذری جهرمی با اشاره به دلیل عقب‌ماندگی‌های مناطق روستایی استان کردستان در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات یادآور شد: به دو دلیل وضعیت توپوگرافی و همچنین نبود زیرساخت‌های اولیه کردستان در بخش روستایی با کمبودهای جدی مواجه است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر برای هر روستای استان کردستان به‌دلیل شرایط خاص منطقه باید یک دکل راه‌اندازی شود که این مهم نیازمند سرمایه‌گذاری بیشتری است در حالیکه این وضعیت در بعضی از دیگر استانهای کشور به این شکل نیست.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: همچنین زیرساخت‌های مناسبی از گذشته برای توسعه ارتباطات در مناطق روستایی استان کردستان ایجاد نشده است و این مهم نیز در مسیر توسعه این ظرفیت در روستاها موثر بوده است.

آذری جهرمی گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و براساس تعهد شرکت‌های دولتی و بخش خصوصی یک برنامه ۶ ماه در راستای توسعه و تقویت زیرساخت‌های ارتباطی در مناطق روستایی استان کردستان تدوین شده است.

وی خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود که با توجه به اختصاص اعتبار مورد نیاز و با عنایت به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و همچنین براساس یک شتاب مناسب در آینده نزدیک بخش زیادی از کمبودها در مناطق روستایی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات جبران شود.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه قرار است که ۱۰۰ دکل مخابراتی در مدت زمان کمتر از شش ماه از سوی یکی از شرکت‌های بخش خصوصی مخابرات راه‌اندازی شود، تصریح کرد: با راه‌اندازی این مهم بیش از ۲۰۰ روستای استان کردستان از نسل جدید شبکه‌های ارتباطی و اینترنت بهره‌مند می‌شوند.

آذری جهرمی افزود: همچنین در مدت زمان کمتر از دو هفته اخیر در مجموع ۳۰ دکل مخابراتی از سوی شرکت‌های بخش خصوصی اجرا شده است و به همین دلیل ۱۱۸ روستای استان کردستان از ظرفیت‌های جدید ارتباطی بهره‌مند شده است.

وی از اجرای ۱۹۵ کیلومتر فیبر نوری خبر داد و گفت: همزمان با این مهم چندین طرح و برنامه توسعه‌ای دیگر نیز در بخش ارتباطات در دستور کار قرار گرفته و انتظار می‌رود که براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته به موقع اجرا شود که در صورت اجرایی کردن این مهم بخش زیادی از کمبودها و کاستی‌های حوزه ارتباطات روستایی در استان کردستان جبران می‌شود.

انتهای پیام/