کاهش تولید قطعات اپل در چین دردسرساز شد

0
43

شرکت اپل اعلام کرده که به‌زودی تولید قطعات خود را در خاک چین کاهش می‌دهد که سرنوشت کاری ۵ میلیون چینی را تحت تاثیر قرار داده و دولت این کشور را با چالشی جدید رو‌به‌رو می‌کند.

به گزارش بادیجی، اپل در حال بررسی کاهش ۱۵ تا ۳۰ درصد از تولید سخت‌افزارهای خود در خاک چین است. این شرکت گزارش داده است که این اقدام یک حرکت رو به جلو است و از شرکای تولیدکننده اصلی خود مانند Foxconn، Pegatron و Wistron خواسته است تا گزینه‌های موجود را ارزیابی کنند.

شاید کاتالیزور این تغییرات، جنگ تجاری بین چین و ایالات متحده است که انتظار می‌رود در پایان ماه جاری با افزایش ۲۵ درصدی تعرفه‌ها شامل کالاهایی از جمله تلفن‌های هوشمند لپ‌تاپ‌ها و تبلت‌ها شود. بر همین اساس نیز اپل گزارش داده که می‌خواهد روند تولیدات خود را را تغییر دهد و به نظر می‌رسد این روشی است برای دور زدن مشکلات احتمالی پیش‌رو.

اگرچه ترامپ پیش از این چندین بار مدعی شده که اجازه نمی‌دهد اپل از تغییرات متضرر شود اما پیش‌بینی می‌شود شرایط برای اپل به شیوه‌ای پیش برود که چاره‌ای به جز انتقال تولیدات خود به یک کشور دیگر به جز چین نداشته باشد. احتمال دارد که این قطعات به کشورهایی در جنوب شرقی آسیا ارسال شوند. پیش از این نیز کشورهایی مانند هند و ویتنام با ایالات متحده همکاری کرده‌اند.

اما جا به جایی بخش تولید قطعات به سادگی جملات روی کاغذ نیست. این فرآیند می‌تواند برای اپل بسیار دشوار و چالشی باشد. ضمن این که چین دارای نیروی کار بسیار ارزان و پر تعدادی است و این نیرو در بسیاری از کشورها وجود ندارد. بر همین اساس است که نمی‌توان انتظار داشت روند انتقال اپل به سرعت انجام شود و احتمالا حداقل ۱۸ ماه طول می‌کشد و ثمردهی آن نیز بین دو تا سه سال به طول می‌انجامد.

انتظار می‌رود حدود ۵ میلیون شغل چینی بر اثر این جا به جایی دچار تزلزل شوند اما در نهایت باید دید واکنش‌ها به این تغییرات چه خواهد بود.

انتهای پیام/