رودربایستی ملی!

چرا رییس‌جمهور در هیئت دولت یا ستاد ملی مقابله با کرونا از باندهای ۷۰۰ و ۸۰۰ مگاهرتز نمی‌گوید؟

0
99
دکل اپراتوری

توان دولت در برخورد با صداوسیما برای محدودیت هایی که در توسعه شبکه ارتباطات سیار کشور ایجاد کرده، محدود است یا انگیزه‌ای برای این کار نیست؟

به گزارش بادیجی، گره خوردن بحث تشویق به قرنطینه خانگی یا به عبارتی دورکاری و ایام تعطیلات رسمی نوروز، ناخوآگاه میزان مصرف اینترنت در کشور را به سقف ظرفیت و پتانسیل های موجود شبکه رساند تا جاییکه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مجبور به تدارک موارد زیرساختی بیشتر برای اپراتورهای ارائه دهنده خدمات اینترنتی شد.

با وجود این چالش و اقدامات توسعه ای که انجام شده اما همچنان برخی کاربران رضایت کافی را از سرعت و کیفیت شبکه اینترنت کشور ندارند که نمونه بارز آن گلایه یکی از کاربران توییتری به این مقوله و البته پاسخ وزیر ارتباطات به آن هستیم که عین متن در زیر آمده است:

“کندی سرعت اینترنت ثابت و همراه شکل آزاردهنده‌ای به خود گرفته. اگر قرار است قرنطینه ادامه یابد و دورکار بمانیم، با این سرعت نمی‌شود کاری پیش برد. آقای وزیر! اگر قعطی دست شما نبود، حداقل مسئولیت این وضعیت را بپذیرید و فکری به حال کندی شبکه کنید.”

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جواب به این کاربر توضیح داد:

“مسئولیت می‌پذیریم، تلاش هم کردیم. مصرف نسبت به ۱ اسفند حدودا ۲.۵ برابر شده. از اول هفته نصب ۸۰۰ هزار پورت VDSL در تهران آغاز شده که یک ماهه تموم میشه. موبایل رو ارتقا دادیم، اما شبکه‌ی موبایل فرکانس لازم داره که فعلا در اختیار صدا‌وسیماست و تا فرکانس آزاد نشه، دیگه ظرفیت بالاتر نمیره”

اما سوالی که از پاسخ وزیر ارتباطات به ذهن متبادر می شود این است که چرا باید فرکانس های مورد نیاز موبایل ۳G و ۴G در اختیار صداوسیما باشد؟

در پاسخ به این موضوع که چندان جدید نیست و تاریخچه ای طولانی دارد تا جایی که وزرای ارتباطات بسیاری سعی کردند باندهای فرکانسی که اکنون بلااستفاده در اختیار صداوسیما قرار دارد را باز پس گرفته و در اختیار شبکه تلفن همراه و توسعه پهن باند موبایل قرار دهند اما هرگز موفق به انجام این کار نشدند، لینک های زیر را بخوانید:

صداوسیما مانع توسعه موبایل درکشور است
بررسی اختلاف وزارت ارتباطات و صداوسیما به شورای امنیت ملی رفت
ادامه مناقشه برای آزاد‌سازی برخی باندهای فرکانسی
یکی از الزامات تحقق ۵G، آزادسازی باندهای ۷۰۰ و ۸۰۰ توسط صدا‌وسیما است
باند ۷۰۰ و ۸۰۰ آزاد نشود کشور به مشکل می‌خورد
آینده فناوری در گرو دسترسی فرکانس‌های ۷۰۰-۸۰۰ مگاهرتز است

اما گذشته از تاریخچه این بحث و مقاومت هایی که صداوسیما در برابر توسعه شبکه ارتباطی کشور دارد، حال که شیوع کرونا فرصتی را فراهم کرده تا مدیران و تصمیم گیران حوزه اجرایی هم در هیئت دولت و هم در ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا گرد هم جمع شوند و تصمیماتی با قیود چند فوریتی برای رفع موانع پیش پای توسعه اتخاذ کنند، چرا آقای رییس جمهور یک بار برای همیشه رییس سازمان صداوسیما را خطاب قرار نمی دهند.

در شرایط کنونی که بار اصلی دورکاری ها و قرنطینه خانگی را شبکه ارتباطی کشور به دوش می کشد، حقش نیست که مقامات اجرایی یکپارچه به دنبال رفع موانع پیش پای شبکه ارتباطی داخل کشور باشند که در پس آن تحقق مواردی چون شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیکی قرار دارد؟!

چطور رییس سازمان صداوسیما چند روز گذشته در برابر درخواست رییس جمهور و وزیر ارتباطات مبنی بر پخش تبلیغات کسب و کارهای آنلاین از رسانه ملی با تعرفه رایگان گارد گرفت و عدم انجام این درخواست را به شرکتی ربط داد که در گذشته پیمانکار تبلیغات حوزه دیجیتال صداوسیما بوده است؟! حال مسئولان اجرایی کشور نمی توانند باند فرکانسی که مالکیت آن در اختیار وزارت ارتباطات است را و بنا به نیازهای صداوسیما، زمانی به این سازمان تخصیص پیدا کرده بود، باز پس ستانند و در اختیار توسعه شبکه ارتباطات سیار کشور قرار دهند؟!

این پارادوکس ها در رفتار مسئولان، ابهامات زیادی را در برخورد با این مقوله به وجود آورده که در نهایت اینگونه تصور می شود وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی توان یا انگیزه لازم برای مقابله با این کارشکنی را ندارند.

با این حال، باید مانند سال های گذشته همچنان صبر کرد و به آینده ای که سرانجامش مشخص نیست، دلخوش کرد.

انتهای پیام/