هوش مصنوعی صورت افراد را از صدایشان تشخیص می‌دهد!

0
37

محققان دانشگاهی سیستم هوش مصنوعی ابداع کرده‌اند که با شنیدن کلیپ‌های صوتی از افراد می‌تواند مشخصات صورت آنها را شناسایی کند.

به گزارش بادیجی، محققان دانشگاه MIT یک سیستم هوش مصنوعی جالب اما ترسناک ابداع کرده‌اند که می‌تواند با شنیدن صدای افراد مشخصات صورت آنها را شناسایی کند.

محققان در یک پژوهش جدید به نام Speech۲Face توضیح داده‌اند، نرم‌افزار هوش مصنوعی با دسترسی به قطعه‌های صوتی می تواند تصویری از صورت‌های افراد را بازسازی کند.

برای این منظور میلیون‌ها کلیپ آموزشی متعلق به یوتیوب که در آنها بیش از ۱۰۰ هزار نفر حضور داشتند، در یک شبکه عصبی وارد شدند.

محققان درباره این پژوهش نوشته‌اند: هدف ما بررسی آن است که تا چه حد می‌توان با بررسی شیوه حرف زدن یک فرد، ظاهر او را شناسایی کرد. مشخص است که به‌طور دقیق نمی‌توان هیچ صوتی را به یک صورت نسبت داد بنابراین هدف ما پیش‌بینی عکس دقیق یک فرد نیست بلکه قصد داریم ویژگی‌های اصلی صورت فرد را شناسایی کنیم که با صوت همخوانی دارد.

این سیستم هوش مصنوعی ویدئوهای یوتیوب را بررسی و ارتباطی میان صوت و صورت فرد ایجاد کرد. علاوه بر آن این سیستم درباره عواملی مانند سن، جنسیت و قومیت فرد نیز می‌تواند قضاوت کند. سیستم مذکور بدون دخالت انسان کار می‌کند.

علاوه بر آن محققان این پروژه اعلام کرده‌اند سیستم هوش مصنوعی مذکور می‌تواند ارتباط میان الگوهای صورت افراد نیز شناسایی کند.

به گفته محققان چنین سیستمی در آینده بسیار کارآمد است اما کارشناسان هشدار داده‌اند این سیستم نمی‌تواند ویژگی‌های ظاهری فرد را دقیقاً نشان دهد بلکه تصویر ارائه شده تقریبی است.

انتهای پیام/