لغو تعرفه‌های تجاری آمریکا چه سودی برای دنیای فناوری دارد؟

0
97

این روزها همه جا صحبت از تعرفه‌های تجاری ایالات متحده است و بسیاری از افراد معتقدند لغو این تعرفه‌های تجاری در حوزه‌های مختلف اهمیت بسزایی دارد اما در حوزه فناوری این تعرفه‌ها چه نقشی ایفا می‌کنند؟

به گزارش بادیجی، در شرایطی که ترامپ؛ رئیس جمهور آمریکا اخیرا تهدید کرده بود که نرخ تعرفه‌های تجاری مکزیک را افزایش می‌دهد، اکنون اعلام کرده که قصد دارد این نرخ را کاهش دهد.

زمانیکه ترامپ از تعرفه‌های پنج درصدی صحبت کرد، بسیاری از افراد به تبعات این تصمیم برای دنیای فناوری و به‌ویژه صنعت خودروسازی فکر کردند. حتی برخی افراد نیز این تعرفه‌ها را با تحریم‌ها و تعرفه‌های تجاری علیه چین مقایسه کردند. اگرچه فشار آمریکایی‌ها به تولیداتی مانند آیفون، کامپیوتر و تلویزیون در چین تاثیرگذار است اما در مکزیک ماجرا به خودروها و قطعات کامپیوتر مرتبط است.

مکزیک نه تنها با کارخانه‌های مهمی مثل فاکسکان همکاری می کند، بلکه با چین همکاری های گسترده‌ای دارد و بر همین اساس نیز احتمالا بسیاری از تولیدکنندگان حوزه تکنولوژی از این تغییرات خوشحالند. تعرفه‌هایی که فعلاد متوقف شده‌اند و البته مشخص نیست این توقف قرار است تا چه زمانی ادامه داشته باشد.

ترامپ در ابتدا گفت که او تعرفه را پنج درصد در ماه افزایش می‌دهد و تا ماه اکتبر تا حداکثر ۲۵ درصد خواهد رساند اما اکنون مهلتی ۹۰ روزه برای توافق با مکزیک مشخص کرده که امید را در دل بسیاری از فعالان حوزه تکنولوژی ایجاد کرده است.

بزرگترین صادرات مکزیک به ایالات متحده خودروها و قطعات خودرو است. طبق آمار اداره آمار، سالانه ۱۱۶ میلیارد دلار یا یک سوم صادرات مکزیک به ایالات متحده محدود می‌شود. ماشین‌ها دقیقا همان بخشی هستند که کسب و کارهای آمریکایی و مصرف‌کنندگان می‌توانند به شکلی محسوس فقدان مکزیک را حس کنند.

اگر توافق فعلی از بین برود و تعرفه‌ها افزایش یابند، احتمالا شاهد اتفاقاتی منفی خواهیم بود که در نهایت می‌توانند بسیار مخرب باشند.

انتهای پیام/