فروش مودم‌های تولیدی با وام دولت به اپراتورهای ثابت/ناظمی: شبکه موبایل تحت فشار است

0
41

به گفته رییس سازمان فناوری اطلاعات ، به دلیل بهتر بودن کیفیت اینترنت همراه نسبت به ADSL خانگی و ترجیح مردم به استفاده از تلفن همراه، این شبکه به حد اشباع رسیده است و برای رفع فشار شبکه تلفن همراه، باید اقداماتی از جمله افزایش منابع فرکانسی یا توسعه ظرفیت خطوط ثابت انجام داد.

به گزارش بادیجی، امیر ناظمی یکی از پروژه‌های سازمان فناوری اطلاعات را کمک به بخش هایی که سخت افزارهای مورد نیاز جامعه را با هدف توسعه دسترسی ها تولید می کنند ، اعلام کرد و گفت : به دلیل اینکه کیفیت تلفن همراه در این روزها بیش از کیفیت ADSL خانگی است ، خیلی از خانوارها ترجیح می دهند که از تلفن همراه خود استفاده کنند و این شبکه از جهت محدودیت هایی مثل منابع فرکانس تحت فشار قرار دارد و به حد اشباع رسیده است.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان اینکه برای رفع فشار شبکه تلفن همراه باید به کارهای جایگزین فکر کنیم ، افزود : یکی از کارهای جایگزین این است که منابع فرکانسی را افزایش دهیم و از طیف فرکانسی ۷۰۰ و ۸۰۰ در بخش مخابرات و ارتباطات استفاده کنیم.

حرکت دوم توسعه ظرفیت خطوط ثابت است

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه برای بهبود این شرایط وزیر ارتباطات حرکت به سمت VDSL را جز برنامه های وزارتخانه در نظر گرفته و توسعه VDSL در کشور را به وسیله یک کارگروه متشکل از بخش های مختلف وزارتخانه پیگیری می کند ، تصریح کرد : قسمت عمده این کار تکالیفی است که به حوزه تنظیم مقررات و رگولاتوری بر می گردد. بخشی از آن هم کمک به شکل گیری ارتباط زنجیره تأمین مناسب و کاهش هزینه ها با اتکا به منابع وجوه اداره شده است.

ناظمی افزود : مدلی که الآن طراحی و جلسه آن با صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شده به این صورت است که خریدهای عمده را اپراتورها و همچنین شرکت های مخابراتی بتوانند از شرکت های الکترونیکی مثل تولیدکنندگان مودم داشته باشند و پول این مودم را دولت به صورت وام تأمین می کند. یعنی پول را از طریق اپراتور به تولیدکننده می دهد و تولیدکننده محصول خودش را در اختیار اپراتور قرار می دهد و اپراتور امکان این را دارد که به صورت رایگان در اختیار مشترکین قرار دهد و ماهیانه روی حق اشتراک ماهیانه آن ها پول مودم را کسر و وام را پرداخت کند.

وی با بیان اینکه این مدل مالی کمک می کند که فشار کمتری به مصرف کننده وارد شود و بخش تولیدی یک برنامه مطمئن و پیوسته را داشته باشد ، تصریح کرد : این برنامه کمک می کند بخش تولیدی با حجم و فشار روبرو نشود و همچنین کمک می کند که اپراتورها بتوانند روی ارائه خدمات ثابت سرمایه گذاری عمده داشته باشند و آن را به عنوان یک بخش جدی در سبد ارائه خدمات خود در نظر بگیرند.

انتهای پیام/