رجیستری تبلت، ساعت هوشمند و موارد دیگر

0
12

فاز دوم مبارزه با قاچاق با رجیستری تبلت، ساعت هوشمند، مبدل تلفن ثابت به سیار و … آغاز شده است. اما برای آنکه با اجرایی شدن این طرح مشکلی در استفاده از محصولات مورد نظر پیش نیاید چه باید کرد؟

به گزارش بادیجی، چند سالی است که طرح رجیستری برای گوشی‌هایی که از مبادی قانونی وارد کشور شده و در شبکه اپراتوری ایران فعال می‌شوند، اجرا می‌شود. این طرح شامل تمامی برندهای خارجی گوشی شده و تا حد زیادی مانع واردات به صورت قاچاق شده است. اما حالا رجیستری در فاز دوم قرار گرفته است.

در همین راستا، حمیدرضا دهقانی‌نیا، مدیرکل نظارت بر سامانه‌های الکترونیکی و هوشمند ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز از اجرایی شدن فاز دوم که شامل رجیستری تبلت، ساعت هوشمند، بارکد اسکنر، دستیار دیجیتال شخصی (Personal Digital Asistant) و مبدل تلفن ثابت به سیار (موبایل واره) است، خبر داده.

با شروع رجیستری تبلت و ساعت هوشمند چه باید کرد؟

آخرین مهلت اعمال قانون برای ساعت‌های هوشمند سیم‌کارت خود ۱۲ تیر ماه ۱۴۰۰ و دستگاه بارکد اسکنر، PDA و مبدل تلفن ثابت به سیار سیم‌کارت‌خور ۱۹ تیر تعیین شده است.

تبلت‌های برند لنوو از ۲۶ تیر ماه و سایر تبلت‌ها از دوم مرداد و به شرط هماهنگی‌های لازم مشمول طرح رجیستری خواهند شد. بدین ترتیب افرادی که در هنگام ورود به کشور تجهیزات مذکور را با خود به همراه دارند، باید به محض ورود در بخش مسافری گمرک اقدام به رجیستر آنها کنند.

وزارت ارتباطات: رجیستری قاچاق گوشی را به صفر رسانده است

۲ برابر شدن عوارض وارادات گوشی بالای ۶۰۰ دلار – رجیستری تبلت و ساعت هوشمند از ۱۴۰۰
اگر تبلت یا ساعت هوشمند سیم کارت‌خور یا هر کدام از محصولات لیست اعلام شده را در اختیار دارید باید تا پیش از تاریخ‌های تعیین شده، سیم کارتی در داخل دستگاه قرار داده، آن را روشن کنید و نسبت به برقراری تماس و ارسال پیامک اقدام کنید. بدین ترتیب از سرویس گرفتن دستگاه خود پیش از زمان اجرایی طرح رجیستری اطمینان حاصل خواهید کرد و پس از اجرایی شدن آن نیاز به اقدام خاصی نخواهد بود.

بهتر است که این عملیات را برای روز آخر نگذاشته و زودتر از ثبت دستگاه سیم کارت خورتان اطمینان حاصل کنید.

چراکه ممکن است در روزهای پایانی حجم درخواست بالا باشد و امکان رجیستری برای شما فراهم نشود.

استعلام ساعت و تبلت در سامانه رجیستری پیش از خرید!در صورتیکه قصد خرید هر گونه دستگاه جدید مانند تبلت و ساعت که از سیم کارت پشتیبانی می‌کنند را دارید، باید توجه داشته باشد که در زمان خرید اصالت دستگاه را از طریق کد دستوری *۷۷۷۷# یا سایت سامانه همتا (hamta.ntsw.ir) بررسی کنید. نیاز است که در این مرحله اطلاعات دریافتی از استعلام مانند برند، مدل دستگاه و … را با محصولی که قصد خرید آن را دارید، تطابق دهید.

هنوز در خصوص هزینه رجیستری این کالاها و درصد مالیات و حق گمرک اطلاعاتی منتشر نشده است. با این حال، پیش‌بینی می‌شود که با اضافه شدن حقوق گمرکی به این اجناس شاهد یک افزایش قیمت در بازار باشیم. اتفاقی که مشابه آن در بازار گوشی‌های هوشمند افتاد و با گذشت چند سال هنوز به قوت خود باقی است.

منبع: سخت افزار

انتهای پیام/