بیل گیتس: واکسن ویروس کرونا باید عادلانه توزیع شود

0
26

بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت اعلام کرد که واکسن ویروس کووید-۱۹ می‌بایست در اختیار افراد و کشورهایی قرار گیرد که بیشترین نیاز را به آن دارند، نه کشورهایی که پول بیشتری را برای دریافت آن پرداخت می‌کنند.

به گزارش بادیجی، گیتس در تازه‌‎ترین اظهارنظر خود در خصوص شرایط این روزهای جهان گفت: اگر بگذاریم که داروها و واکسن‌ها‌ به جای عرضه به افراد و مناطقی که نیاز مبرمی‌به آن دارند، در اختیار افراد و کشورهایی قرار گیرد که رقم بالاتری را برای دریافت آن پرداخت می‌کنند، در آن صورت همه‌گیری طولانی‌تر، ناعادلانه‌تر و مرگ‌بارتری را پیش روی خواهیم داشت.

وی در ادامه صحبت‌ها‌ی خود در خلال کنفرانس آنلاین کویید-۱۹ اعلام کرد: ما به رهبرانی نیاز داریم که بتوانند این تصمیمات سخت را اتخاذ کرده و توزیعی عادلانه و نه بر اساس فاکتورهای برآمده از بازار را در دستور کار قرار دهند.

سازمان جهانی بهداشت چند روز پیش اعلام کرد که فعلا ۲۱ واکسن تولیدشده برای ویروس کرونا در حال گذراندن آزمایشات بالینی و تست روی افراد داوطلب هستند. متخصصان سلامت عمومی‌پیشتر در خصوص پدیده ملی شدن واکسن کرونا هشدار داده بودند. شرایطی که در آن کشورها در کشف این واکسن با یکدیگر رقابت می‌کنند و ممکن است نتایج ناخوشایندی را بر سلامت عمومی‌و همچنین اقتصاد جهان برجای بگذارد.

بنیاد خیریه بیل و ملیندا گیتس چندی پیش مبلغ ۲۵۰ میلیون دلار را برای کمک به تحقیقات ویروس کرونا اختصاص داده بودند و اهدافی همچون حمایت از کشف روش‌ها‌ی شناختی، درمانی و واکسن برای کرونا و همچنین کم کردن پیامدهای اقتصادی و اجتماعی ناشی از این ویروس عنوان کردند.

بیل گیتس در سال ۲۰۰۰ خود را از سمت مدیرعاملی مایکروسافت کنار کشید تا بتواند تمرکز بیشتری را معطوف فعالیت‌ها‌ی بنیاد مذکور کند. وی در سال ۲۰۱۵ نیز نسبت به عدم آماده بودن کشورها برای مقابله با یک همه‌گیری جهانی هشدار داده بود.

انتهای پیام/