حجت الاسلام و المسلمین عاملی:

بنیان رسانه‌های جدید را دو امر “دیجیتال و باز بودگی” تشکیل می‌دهد

0
23

آیین اعطای مجوز به فعالان رسانه های صوت و تصویر فراگیر با حضور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، رییس سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر برگزار شد.

به گزارش بادیجی ، آیین اعطای مجوز به فعالان رسانه های صوت و تصویر فراگیر با حضور دکتر سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر امامیان رئیس سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر و حمید فرهنگ مدیرعامل همراه اول روز چهارشنبه ۶/۶/۹۸ در محل سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر برگزار شد.

دکتر عاملی خبر داد: وجود ۶۲ میلیون کاربر فعال اینترنت در ایران

در این جلسه دکتر سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ظرفیت­ و قابلیت های اینترنت گفت: در حال حاضر براساس آخرین آمار در سطح جهانی حدود ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون کاربر از اینترنت وجود دارد.

وی افزود: همچنین بر اساس گزارش اخیر سایت Internet world stats، جمهوری اسلامی ایران در حدود ۷۶ درصد نفوذ اینترنت و نزدیک ۶۲ میلیون کاربر فعال دارد که امکان مدیریتی متفاوتی را فراهم می کند.

فراگیری صوتی و تصویری حجم عظیمی از جوامع بشری را با خود درگیر کرده است

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: وقتی از مفهوم فراگیری (Pervasiveness) صحبت به میان می­آید، از فراگیری صوتی و تصویری می گوییم که حجم عظیمی از جوامع بشری را با خود درگیر کرده است.

وی ادامه داد: مفهوم فراگیری در سطح جهانی اشاره به نظام فراگیر کامپیوتری (Pervasive Computing System) دارد که امکان شبکه ای شدن چه در سطح داخلی و چه در سطح خارجی را در بستر اینترنت و اینترانت محقق کرده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در اواخر قرن نوزدهم که مورس انگلیسی مفهوم فرامحلی شدن را محقق کرد و به دنبال آن مفهوم Instant Communication Industry (صنعت همزمان ارتباطات) فراهم آمد، به آن جایی رسید که آنتونی گیدنز در ۱۹۹۹ از مفهوم جهان رها شده صحبت به میان آورد و لذا فراگیری امری است که بنیان آن بر صنعت همزمان ارتباطات است.

بنیان رسانه­ های جدید را دو امر “دیجیتال و بازبودگی” تشکیل می­ دهد

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران گفت: بنیان رسانه­ های جدید را دو امر دیجیتال و بازبودگی تشکیل می­ دهد که امر اول آن دیجیتال و رقومی بودن رسانه ها است و رسانه های رقومی موضوع تنوع و تکثر جهان ریاضی هستند.

وی ادامه داد: همان­طور که در جهان ریاضی کوانتوم معنا پیدا می­کند و در آن قدرت خلق بر اساس قدرت الگوریتم ممکن می­شود که عرصه نامحدودی را رقم می زند، در جهان رسانه ای نیز این مزیت و قابلیت وجود دارد.

دکتر عاملی خاطرنشان کرد: امر دومی که بنیان رسانه های جدید را تشکیل می دهد، نامحدود و باز بودن رسانه های جدید است، اما جامعه از اینکه در جهان دوم مجازی هرج و مرج به وجود آید رنج می برد.

وی ادامه داد: در بستر فضای مجازی که همه گونه امکان و قابلیت وجود دارد، به نوعی جریان زندگی در حال فعالیت است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: امروزه دولت ها دیگر از دولت الکترونیک سخن به میان نمی آورند بلکه دولت یعنی همان دولت الکترونیک.

عرصه مجازی دارای ظرفیت های مثبت متعددی است

وی ادامه داد: جهان مجازی قابلیت های مثبت عملکردی فراوانی دارد اما متأسفانه به سبب عدم مدیریت و بهره گیری صحیح، جهان محتوایی ما در فضای مجازی به فاضلاب محتوایی غرب متصل شده­ و در نتیجه از همان بخش هم متضرر می­ شود، حال آنکه عرصه مجازی دارای ظرفیت های مثبت متعددی است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به عناصر ماهیت دیجیتال گفت: قدرت تغییر، قدرت ترکیب، چند محتوایی بودن و ایجاد محتواهای جدید چهار عنصر اصلی فضای دیجیتال است که قابلیت های جدید و گسترده ای را پیش روی بشریت قرار می دهد.

باز بودگی نیز ناظر بر ارتباط همه با همه و نوعی شبکه ای شدن نودهای ارتباطی در بستر اینترنت است.

در دورانی قرار داریم که سخن از بسترهای آتی وب ۵ است

دکتر عاملی ادامه داد: امروزه در دورانی قرار داریم که از وب یک به وب پنج رسیده ایم و سخن از بسترهای آتی وب ۵ است.

وی افزود: وب یک وب سنتی و با محوریت تلویزیون بود که مخاطبان فقط گیرنده پیام و محتوا بودند.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران ادامه داد: وب دو وارد عرصه بازخورد و تعامل شد که از آن با عنوان وب تعاملی سخن به میان می آورند.

وی افزود: وب سوم به سمت شبکه ای شدن پیش رفت و وب چهارم به سمت هوشمندسازی حرکت کرد تا اینکه امروزه با سخن از وب پنجم از وب یکپارچه سخن گفته می شود.

در “وب یکپارچه” امکان تفکیک حقیقت و واقعیت توسط انسان وجود ندارد

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در “وب یکپارچه” عرصه واقعیت و مجازی چنان در هم تنیده شده است که در آن امکان تفکیک واقعیت و مجاز توسط انسان وجود نداشته باشد.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به مفهوم اینترنت همه پدیده ها گفت: “اینترنت همه پدیده ها” مفهومیست که علاوه بر اتصال اینترنت به اشیاء (صنعت اینترنت اشیاء)، اینترنت را به انسان ها و اطلاعات و فرآیندها نیز متصل کرده است.

وی ادامه داد: امروزه قابلیت “اینترنت همه پدیده ها” به آنجایی رسیده است که اتصال میان پدیده ها را در مقیاس نانو و بایو محقق کرده و مفهوم جدید نانوبایوتکنولوژی اینترنت همه پدیده ها را به وجود آورده است که حکایت از دنیای ریز، پیچیده و در عین حال بزرگی است که می­تواند به تسهیل زندگی مردم کمک کند.

“اینترنت همه پدیده ها” می تواند به تحقق جامعه توحیدی در نظام حکمرانی مبادرت کند

دکتر عاملی افزود: این صنعت، صنعتی است که می تواند با ایجاد همگنی در جامعه ای با تراز همسانی و برابری، به تحقق جامعه توحیدی و توحید عملی در نظام حکمرانی مبادرت کند و این بدین معناست که فن آوری های جدید امکان رفع استیلاء و دسترسی های مستقیم به خدمات را فراهم می کند.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه نگاه به رسانه های فراگیر؛ نگاه حمایتی، همراهی و همکاری است که امیدواریم در این عرصه پیشرفت های بیشتری را نیز شاهد باشیم.

رئیس سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر: در جنگ رسانه ای امروز؛ مفهوم قلمرو رسانه ای مورد توجه تمامی قدرت های برتر جهان است

همچنین در این جلسه امامیان رئیس سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر خاطرنشان کرد: دنیای رسانه دنیای به سرعت در حال تحول است و رسانه­ها در دوران جدید به عنوان سلاح هایی محسوب می شوند که در عرصه موجود تاثیر می گذارند.

وی افزود: امروزه دولت های متعددی در اقصی نقاط جهان در زمینه قدرت هویت و رسانه در حال تلاش هستند و در جنگ رسانه ای امروز مفهوم قلمرو رسانه ای مورد توجه تمامی قدرت های برتر جهانی است.

رئیس سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر با اشاره به فعالیت های رسانه ها خاطرنشان کرد: ما وظیفه داریم تمامی تسهیلات لازم برای پیشبرد اهداف رسانه های فراگیر فراهم کنیم.

رسانه عنصر جدانشدنی فرهنگ محسوب می شود

وی با تأکید بر ابعاد سیاستگذاری حوزه فرهنگ توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی یادآور شد: رسانه عنصر جدانشدنی فرهنگ محسوب می­شود و توجه به فرهنگ در حوزه سیاستگذاری کشور رو به پیشرفت و توسعه است.

در پایان این مراسم مجوز رسانه های فراگیر آوند ایده، ایران نما ، تماشاخونه، شهرانه، تلکسیران، کشاورز پلاس، راش فیلم، نارنجی تی وی، گپ فیلم، پترولیوم و نوا اعطا شد و تأکید شد که تا کنون ۵۳ مجوز به رسانه های فراگیر اعطا شده است.

انتهای پیام/