آیا هواوی به بن‌بست می‌رسد؟

0
44

یکی از بمب‌های خبری روز گذشته را می‌توان ماجرای به بن‌بست رسیدن ارتباط گوگل و هواوی دانست؛ در واقع به نظر می‌رسد هواوی به خاطر حواشی متعدد خود با گوگل دیگر قادر نخواهد بود به مجوزهای اندرویدی دسترسی داشته باشد.

به گزارش بادیجی، هواوی با یک چالش جدی روبه‌رو شده است اما ابعاد این چالش چندان روشن نیست. شاید این ابهام به این علت باشد که اساسا برخی از ممنوعیت‌های گوگل نامشخص هستند.

اگر هنوز به‌طور دقیق نمی‌دانید ماجرا چیست، لازم است به‌طور خلاصه بدانید که پس از درگیری های شدید و آشکار دونالد ترامپ؛ رئیس جمهور ایالات متحده علیه غول فناوری چین؛ هر روز شاهد ابعاد گسترده‌تری از این مشکل بودیم. ابعادی که از دستگیری مدیرمالی هواوی در خاک کانادا تا محدودیت فعالیت‌های مخابراتی ۵G هواوی و اکنون نیز، ممنوعیت‌های گوگل علیه هواوی گسترده شده‌اند.

ممنوعیت‌های گوگل علیه هواوی در قالب سیستم‌عامل گوگل یعنی اندروید اعمال می‌شود اما به نظر می‌رسد فروشگاه گوگل و برخی سامانه‌های این شرکت به روی کاربران هواوی باز خواهند ماند. افزون بر این مشخص نیست تمامی گوشی‌های هواوی مشمول این محدودیت‌ها می‌شوند یا خیر. البته اعلام شده که فعلا هواوی می‌تواند از پروژه متن‌باز اندروید موسوم به AOSP استفاده کند و این خیال برخی را راحت کرده که شاید بروزرسانی‌های امنیتی هم امکان‌پذیر باشند اما سرنوشت گوشی‌های نسل جدید هواوی مثل آنر ۲۰ و آنر ۲۰ پرو کاملا نامشخص است.

برخی خبرها حکایت از آن دارند که در سایه اعلام این اطلاعات ارزش سهام هواوی در بازارهای جهانی کاهش محسوسی را تجربه کرده است اما پرسش این است که با توجه به تنش حداقل یک ساله هواوی و دونالد ترامپ آیا مدیران این شرکت هیچ برنامه‌ریزی خاصی برای حل مشکل انجام نداده‌اند؟

در واقع برخی معتقدند هواوی برای این مشکل از مدت‌ها قبل برنامه‌ریزی داشته اما این برنامه‌ریزی را مخفیانه انجام داده است. حتی برخی شایعات غیر رسمی حکایت از یک سیستم عامل اختصاصی برای هواوی به‌عنوان جایگزین اندروید دارند. باید دید این شایعات تا چه حد صحت دارد اما اگر این شایعات حقیقت داشته باشند به این معنی است که هواوی یک برنامه‌ریزی عالی برای حل مشکل خود دارد و این یعنی یک راهکار اختصاصی خروج از بحران.

انتهای پیام/