با مدل سازی رایانه ای؛

آمار مرگ‌و‌میر به وسیله کرونا پیش‌بینی شد

0
32

یک محقق در بررسی خود به این نتیجه رسیده که اگر ۴۳ میلیون نفر از مردم چین یعنی سه درصد جمعیت این کشور به ویروس کرونا مبتلا شوند، آمار مرگ و میر این بیماری از ۹۰۰ هزار نفر خواهد گذشت.

به گزارش بادیجی، در شرایطی که بسیاری از مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی در حال تلاش برای تولید واکسن بیماری کرونا هستند، پیش بینی آمار احتمالی مرگ و میر ناشی از این ویروس هم به یک دغدغه مهم مبدل شده است.

تا به امروز تعداد مبتلایان به این بیماری از مرز ۲۰ هزار نفر گذشته و ۴۲۵ نفر هم به علت ابتلاء به ویروس کرونا مرده‌اند.

محققان می‌گویند امکان شیوع این ویروس بیشتر از حدی است که قبلاً تصور می‌شد و بررسی‌های مستقل «گای مارتین» در مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌های امریکا نشان می‌دهد که اگر ۳، ۱۱، ۱۵ ۲۰ یا ۲۵ درصد از جمعیت کشورهای چین، آمریکا، کانادا، و انگلیس به ویروس مذکور مبتلا شوند، نرخ مرگ و میر نهایی به چه میزان خواهد بود.

بر همین اساس اگر سه درصد چینی‌ها، آمریکایی‌ها، کانادایی‌ها و انگلیسی‌ها به کرونا مبتلا شوند به ترتیب بیش از ۹۰۹ هزار، ۲۰۹ هزار، ۲۳ هزار و ۴۲ هزار نفر جانشان را از دست می‌دهند.

اما اگر این رقم به ۱۱ درصد جمعیت برسد آمار مرگ و میر در کشورهای یادشده به ترتیب به سه میلیون و ۳۳۵ هزار نفر، ۷۶۸ هزار نفر، ۸۷ هزار نفر و ۱۵۷ هزار نفر افزایش می‌یابد.

در صورت ابتلای ۱۵ درصد جمعیت کشورهای یادشده به کرونا، آمار مرگ و میر به بیش از ۴ میلیون و ۵۴۸ هزار نفر، یک میلیون و ۴۷ هزار نفر، ۱۱۹ هزار نفر و ۲۱۴ هزار نفر می‌رسد.

اگر این رقم به ۲۰ درصد برسد، میزان مرگ و میر در چین، آمریکا، کانادا و انگلیس به ترتیب بیش از ۶ میلیون، یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر، ۱۵۸ هزار نفر و ۲۸۶ هزار نفر خواهد بود و در نهایت اگر این رقم به ۲۵ درصد برسد، میزان مرگ و میر در چین، آمریکا، کانادا و انگلیس به ترتیب بیش از ۷ میلیون و ۵۸۰ هزار نفر، یک میلیون و ۷۴۶ هزار نفر، ۱۹۸ هزار نفر و ۳۵۸ هزار نفر خواهد بود.

برای دستیابی به این آمار به متغیرهای گوناگونی مانند وضعیت حمل و نقل در این کشورها، شرایط عمومی سلامت مردم، نرخ انتقال بیماری‌های عفونی و غیره توجه شده است.

سپس بر مبنای این متغیرها و همین طور سوابق و بررسی‌های مشابه به عمل آمده در مورد میزان شیوع ویروس آنفولانزا در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ در چهار کشور مذکور، یک مدل سازی رایانه‌ای انجام شده و مدل مذکور بر مبنای یک همه گیرشناس (متخصص اپیدمولوژی)، یک پزشک متخصص و یک کارشناس حوزه فناوری اطلاعات بهبود یافته است.

انتهای پیام/