۳۳ حمله سایبری دفع شد

0
19

وزیر ارتباطات گفت: هم‌اکنون سپر امنیتی دور مرزهای کشور تکمیل شده و در سال گذشته نیز ۳۳ میلیون حمله سایبری دفع شده است.

به گزارش بادیجی، محمدجواد آذری جهرمی؛ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار با میخائیل مامونف؛ معاون وزیر ارتباطات روسیه با اشاره به دخالت‌های دولت آمریکا در مسائل کشورها مختلف، اظهار کرد: کشور روسیه و ایران با همکاری هم می‌توانند در مقابل یکجانبه‌گرایی آمریکا در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات ایستادگی کنند.

وی با اشاره به محدودیت‌های آمریکا برای اپلیکیشن‌های مربوط به حمل و نقل و بانکی، افزود: رفتار آمریکا با شرکت‌های هواوی و ZTE نشان می‌دهد که تهدیدات آمریکا فقط علیه ایران نیست و کشورهای مختلف دنیا نیز در برابر این یکجانبه‌گرایی و سلطه‌جویی آسیب‌پذیر هستند و این واقعیتی مشهود است.

وزیر ارتباطات با اشاره به انحصار شرکت‌های آمریکایی در این عرصه گفت: البته شرکت‌های مختلف مانند یاندکس در روسیه کارهایی در این حوزه انجام داده‌اند اما این گزینه‌های جایگزین زمانی اقتصادی خواهند شد که بتوانند تعداد کاربران بالای ۵۰۰ میلیون نفر را پوشش دهند.

آذری جهرمی با تاکید به اینکه موفقیت در این حوزه با پیمان های منطقه ای محقق می شود، تصریح کرد: توصیه ما توسعه همکاری منطقه‌ای در حوزه کسب و کارها است. زمانی که بازارهای خود را با یکدیگر به اشتراک بگذاریم، می‌توانیم در برابر فشارهای آمریکا مقاومت کنیم.

وی با اشاره به اینکه برای توسعه بازار منطقه‌ای از یونیدو (سازمان توسعه صنعتی ملل متحد UNIDO) به‌عنوان مشاور کمک خواسته‌ایم، افزود: وزیران ارتباطات ترکیه و آذربایجان برای حضور در نمایشگاه الکامپ ایران در اواخر تیرماه اعلام آمادگی کرده اند و امیدواریم وزیر ارتباطات روسیه نیز در این تاریخ به ایران سفر کند تا بتوانیم گام‌های مربوط به همکاری منطقه ای را تسریع کنیم.

وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه رویکرد وزارت ارتباطات ایران به همکاری‌های منطقه‌ای سیاسی نیست، تاکید کرد: با اولویت نگاه اقتصادی باید هر چه سریعتر همکاری چهارجانبه را شروع کنیم چرا که هر چه دیرتر در حوزه همکاری های منطقه ای به نتیجه برسیم بیشتر ضرر می‌کنیم و نباید زمان را از دست دهیم.

آذری جهرمی در ادامه این دیدار با اشاره به اینکه از چند سال گذشته برای ایجاد شبکه ملی اطلاعات اقدامات متعددی در کشور انجام شده است، گفت: این کار هرچند سخت و پیچیده است اما به لحاظ زیرساخت‌های شبکه دستاوردهای خوبی به دست آمده است به‌طوریکه شبکه ما به لحاظ ساختاری در برابر خطر احتمالی قطع اینترنت توسط بیگانگان مقاوم‌سازی شده است.

وی با اشاره به تحریم شرکت‌ها در حوزه کلود (ابری) از یکسال و نیم گذشته در ایران، افزود: در این حوزه تحریم به فرصت تبدیل شده و در ایران به کلود مستقل داخلی دست یافته‌ایم ولی هنوز برخی از لایه‌های این شبکه نیاز به کار دارد.

وزیر ارتباطات با تاکید به اینکه ما در یک جبهه مشترک با یکجانبه‌گرایی آمریکا مواجه هستیم، تصریح کرد: این موضوع روشن است که باید هم‌افزایی داشته باشیم.

وی با اشاره به تاکیدات یک دهه مقام معظم رهبری درباره تهدیدات سایبری افزود: این تاکیدات به این منظور نبوده است که ارتباط ما با دنیا قطع شود و به‌طور مرتب از کلید قطع استفاده شود بلکه هدف این است که ما این امکان را داشته باشیم تا طرف مقابل جرات تحریم ما را نداشته باشد.

وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در زمانی این تذکر را مطرح کردند که اصولاً کمتر کسی در کشور می‌توانست چنین سطحی از تهدیدات علیه شبکه ارتباط مجازی را پیش‌بینی کند و ما اکنون به عمق بینش ایشان در این زمینه پی برده‌ایم.

آذری جهرمی تصریح کرد: هم‌اکنون سپر امنیتی دور مرزهای کشور تکمیل شده است و در سال گذشته نیز ۳۳ میلیون حمله سایبری دفع شده است و امروزه ما در لایه سرویس‌ها، خدمات و اپلیکیشن‌ها تمرکز ویژه‌ای داریم و مطلع هستیم که شرکتهای روسی هم در این حوزه توانمندی خوبی دارند و بایدهمکاری راهبردی را در این حوزه آغاز کنیم.

همچنین میخائیل مامونف؛ معاون وزیر ارتباطات روسیه نیز با اشاره به مذاکرات مفصلی که با مسئولان وزارت ارتباطات ایران داشته است، گفت: امیدواریم به‌سرعت به نقشه راه همکاری‌های مشترک به‌خصوص درباره توافق چهارجانبه ICT در منطقه برسیم.

وی افزود: ما در روسیه در حال اجرای نخستین سال برنامه جامعه توسعه دیجیتالی هستیم.

معاون وزیر ارتباطات روسیه در پاسخ به سوال وزیر ارتباطات درباره کارهای اجرایی مربوط به ابلاغ مصوبه جدید پارلمان روسیه درباره اینترنت ملی، نیز گفت: این قانون با عنوان اینترنت مستقل در پارلمان روسیه تصویب شده که به روسیه این امکان را می دهد که درمرزهای خود حجم ترافیک اطلاعات ورودی را کنترل کند وی افزود: هدف این است که اگر حمله گسترده ای در فضای مجازی انجام شود دچار خسارت نشویم. این نوعی سیستم بازدارندگی است که بجز در شرایط بسیار استثنایی قرار نیست مورد استفاده قرار گیرد.

مامونف یادآور شد: متن این قانون تازه به مرحله اجرا رسیده است و به صورت آزمایشی و نقطه‌ای تست شده است و کار بر روی آن ادامه دارد.

نخستین جلسه کارگروه همکاری‌های مشترک ایران و روسیه در حوزه ICT با هدف تعمیق همکاری‌های بخش‌های دولتی و خصوصی دو کشور روز گذشته در قالب کمیسیون اقتصادی دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدراتیو روسیه در تهران برگزار شد.

انتهای پیام/