یکی از غولهای فناوری دنیا آماده راه‌اندازی خط تولید در ایران است

0
131

وزیر ارتباطات با اشاره به تدوین پیوست فناوری که در تطابق با سیاستهای اقتصاد مقاومتی است، گفت: یکی از غولهای بزرگ فناوری برای راه‌اندازی خط تولید تجهیزات در منطقه اقتصادی پیام اعلام آمادگی کرده است.

به گزارش خبرنگار بادیجی ، محمد جواد آذری جهرمی در چهارمین همایش اقتصاد مقاومتی که صبح امروز در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد با اشاره به اینکه تحقق اقتصاد مقاومتی نیازمند پیاده‌سازی نظام آماری است، اظهار کرد: هم‌اکنون در اغلب بخشهای آماری کشور با حدس و گمان مواجه هستیم؛ به عنوان مثال زمانیکه پرسیده می‌شود تِرند مصرف برنج داخلی و خارجی ما چقدر است؟ آمار حدودی مبتنی بر حدسیات ارائه می‌شود.

وزیر ارتباطات افزود: بنابراین زمانیکه آمار براساس حدس و گمان ارائه شود اعوجاج در بازار رخ می‌دهد؛ در حالیکه آمار حوزه بارندگیها به این شکل است که می‌گویند براساس مدل پنجاه ساله بارندگیها، انتظار می‌رود میزان بارشها به این اندازه باشد و در واقع یکی از بخشهای آماری دقیق به حساب می‌آید.

وی با تأکید بر اینکه نظام تولید ما زمانی متحول می‌شود که تمامی حدس و گمانها مبتنی بر آمار دقیق و لایو باشد، گفت: ممکن است برخی بگویند شما که لالایی خوب بلدید چرا خودتان خوابتان نمی‌برد؟! در حوزه دولت الکترونیک چه اقداماتی انجام دادید؟!

آذری جهرمی در پاسخ به این سؤالاتی که خودش مطرح کرد، گفت: حوزه دولت الکترونیکی همواره یک مطالبه در راستای ایجاد نظام آماری بوده تا به این طریق اقتصاد مقاومتی پیاده‌سازی شود.

وی با بیان اینکه در زمینه دولت الکترونیکی اقدامات خوبی به شکل سیلندری در این سالها انجام شده است، ابراز کرد: فرضا وزارت بهداشت اقدامات خوبی برای برای الکترونیکی کردن پرونده سلامت 66 میلیون ایرانی انجام داده و قادر است با تکیه بر آمار میزان مصرف داروها و شیوع بیماریها، پیش‌بینیهایی در زمینه بیماریهای همه‌گیر داشته باشد.

او خاطر نشان کرد: در وزارت اقتصاد و حوزه حمل‌ونقلی نیز خوب کار شده و مثلا اطلاعات آماری تمامی خودروهای مسافربری از زمان ترک مبدأ، مسیر حرکت، سلامت راننده، اعتبار گواهینامه وی، میزان تخلفاتش و… به صورت برلحظه موجود است.

جوان‌ترین وزیر کابینه دولت دوازدهم یادآور شد: اما وقتی مجموع و برآیند فعالیت این دستگاه‌ها را کنار هم قرار می‌دهیم، می‌بینیم برآیندی وجود ندارد و این نظامها در کنار یکدیگر قرار نگرفته است.

آذری جهرمی با بیان اینکه در دیگر کشورها وقتی برای خرید کالایی قسطی مراجعه می‌کنید نیازی به چک تضمین، ضامن، سفته و… ندارید، گفت: زمان تحویل کالا، وضعیت شغلی‌تان در سامانه الکترونیکی بررسی می‌شود و با احتساب حقوق و توانمندی مالیتان، حاضر می‌شوند به شما کالای اقساطی اختصاص دهند.

وی تصریح کرد: امروز نظام اعتباری در کشور جاری نشده است در صورتیکه همه اجزای آن را داریم.

او افزود: نظام دولت الکترونیکی ما هم‌اکنون به این شکل است که به جای اینکه ارباب رجوع را از این اداره به آن اداره بفرستیم، از این سایت به آن سایت می‌فرستیم.

وزیر ارتباطات با تأکید بر اینکه روال تجارت برای کسب‌وکارهای داخلی باید در راستای سیاستهای اقتصاد مقاومتی تسهیل شود، اظهار کرد: جالب است بدانید هم‌اکنون برای أخذ مجوز استخر آبزیان باید 17 مرحله استعلام صورت گیرد؛ این موضوع نشأت گرفته از این است که نگاه فرهنگی و فرآیندی ما به موضوعات مشکل دارد.

آذری جهرمی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی تنها بودجه تخصیص دادن نیست و باید فرآیندها در برخی جاها اصلاح شود، ابراز کرد: لذا برای تحقق آن نیازمند فرهنگ درون سازمانی و همراهی ملی هستیم.

وی نظام فرهنگی کشور را غریب‌پرور تشبیه کرد و گفت: اگر کسی در داخل کشور بخواهد کاری انجام دهد با 100 مانع مواجه می‌شود اما اگر کسی از صحنه بین‌المللی بخواهد همان کار را انجام دهد، همه می‌گوییم سرمایه‌گذار خارجی است و خیلی مراعاتش را کنید.

او تصریح کرد: برخلاف اینکه هزینه‌های زیادی برای توسعه دولت الکترونیکی در دستگاه‌های مختلف کشور شده اما برآیندش برای کشور مثبت نیست زیرا بخش فرهنگی هنوز جا نیفتاده است.

وی افزود: تا زمانیکه به این نتیجه نرسیم که از فناوری اطلاعات می‌توانیم در راستای مدیریت بینا بهره‌مند شویم، به هیچکدام از پروژه‌هایمان نه تنها در اقتصاد مقاومتی بلکه در دیگر زمینه‌ها نخواهیم رسید.

وزیر ارتباطات با تأکید بر اینکه نباید به اقتصاد مقاومتی نگاه صنفی داشت، ابراز کرد: برای تحول نیازمند جراحی هستیم که قطعا با درد و خونریزی همراه است؛ اگر مدیران شجاعت لازم که توأمان با علم است را نداشته باشند، قطعا رسیدن به این تحول سخت است.

وی خاطر نشان کرد: البته وقتی دستاورد دستگاه‌ها را به شکل منفرد بررسی می‌کنیم، متوجه می‌شویم اقدامات خوبی داشته‌اند اما برای اینکه مجموع اقدامات سر سفره مردم نمودار شود، نیازمند کاهش بیش از پیش هزینه‌ها و حذف موازی‌کاریها هستیم.

وزیر ارتباطات عنوان کرد: همانطور که با اتصال سامانه ثبت سفارش، گمرک و بانک مرکزی به هم توانستیم به اندازه چشم‌گیری از قاچاق و خروج ارز جلوگیری کنیم، باید در مقوله اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی نیز اهتمام لازم را داشته باشیم و بر این اساس وزارت ارتباطات گزارش عملکردش در این زمینه را تا اسفند ماه منتشر خواهد کرد.

آذری جهرمی بار دیگر با بیان اینکه باید برای اکوسیستم و زیست‌بوم اشتغال کشور برنامه داشته باشیم تا یکی از ارکان مهم اقتصاد مقاومتی محقق شود، عنوان کرد: با همکاری مرکز ملی فضای مجازی درصدد تدوین برنامه‌ای به منظور شکل‌گیری این اکوسیستم هستیم که امیدواریم به زودی تصویب شود.

وی همچنین اشاره‌ای به تدوین پیوست فناوری براساس سیاستهای اقتصاد مقاومتی داشت و گفت: براساس این پیوست واردات برخی اقلام را به کشور ممنوع کردیم و علاوه بر این در راستای همین سیاست، یکی از غولهای فناوری دنیا اعلام آمادگی کرده تا در مجموعه اقتصادی پیام وزارت ارتباطات، خط تولید تجهیزات مرتبط با این حوزه را راه‌اندازی کند که البته برای قطعیت یافتن این موضوع نیازمند زمان هستیم.

انتهای پیام/