توسط سازمان فناوری اطلاعات:

گزارش مطالعه تطبیقی مراکز داده و میزبانی سایت‌ها منتشر شد

0
126
دیتاسنتر

سازمان فناوری اطلاعات ایران گزارش وضعیت کیفیت و هزینه ارائه خدمات ابری مراکز داده در کشور و مقایسه آن با برخی از سرویس‌دهنده‌های سایر کشورها را منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار بادیجی، یکی از مهمترین اقدامات این دولت توسعه زیرساخت‌های ارتباطی و شبکه دسترسی کشور در چارچوب الزامات مصوب شورای عالی فضای مجازی در توسعه شبکه ملی اطلاعات بود.

به این منظور با اجرای فازهای اول، دوم و سوم شبکه ملی اطلاعات گام‌های اساسی در  توسعه زیرساخت‌های فناوری ارتباطی برداشته و کشور از منظر زیرساخت‌های دسترسی آماده تحول در عرضه خدمات و محتوا شد.

اما توسعه همه جانبه شبکه ملی اطلاعات علاوه بر زیرساخت‌های ارتباطی نیازمند توسعه زیرساخت‌های اطلاعاتی و  پلت‌فرم‌های نرم‌‌افزاری پیشرفته در ارائه خدمات ابری است تا بتوان هم‌راستا با توسعه زیرساخت‌های ارتباطی زیست بوم تولید وارائه محتوای وخدمات الکترونیکی بومی وداخلی را نیز اجرایی کرد.

بحث مراکز داده یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌های اطلاعاتی مورد نیاز در زیست‌بوم تولید و ارائه خدمات و محتوای الکترونیکی است؛ بسیاری از سرویس‌های مبتنی بر محتوا تنها در صورتی امکان عرضه می‌یابند که سرمایه‌گذاری مناسب و تأمین زیرساخت‌های کیفی و ارائه خدمات ایمن مراکز داده توسعه پیدا ‌کند.

به همین منظور سازمان فناوری اطلاعات ایران گزارشی از وضعیت کیفیت و هزینه ارائه خدمات ابری مرکز داده در کشور و مقایسه آن با برخی از سرویس‌دهنده‌های سایر کشورها  و دلایل عدم توفیق در جذب مشارکت بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری در این حوزه را منتشر کرده است.

در این گزارش که با همکاری متخصصان و سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به حوزه مرکز داده تدوین‌شده، سازمان فناوری اطلاعات سعی کرده با نگاه منصفانه‌ای موضوع توسعه مراکز داده و خدمات ابری را نقد کند.

این سازمان ابراز امیدواری کرده که با ارائه این گزارش و کسب نظر از متخصصان این حوزه که می‌تواند برای واشکافی موضوع و تکمیل گزارش باشد، بتواند با مشارکت جمعی موانع تحقق این رکن اساسی و تکمیل زیست بوم شبکه ملی اطلاعات را از پیش روی فعالان حوزه فناوری اطلاعات کشور بردارد.

این گزارش از لینک زیر قابل دریافت است:

بررسی تطبیقی خدمات مرکز داده در بستر شبکه ملی اطلاعات و خدمات مراکز داده‌ای خارج از کشور

انتهای پیام/