گرانی صدای کاربران اپل را درآورد

0
13

گروهی از مشتریان اپ‌استور مجوز اقامه دعوا علیه اپل را به‌دلیل گرانی قیمت برنامه‌ها در اپ‌استور دریافت کردند.

به گزارش بادیجی، کاربران آیفون با استناد به اینکه محل دیگری برای خریداری برنامه‌های آیفون وجود ندارد و شرکت اپل در فروش هر برنامه دارای سهم 30 درصدی است، مدعی شدند قیمت برنامه‌ها در اپ‌استور بیش از ارزش واقعی آنها است و مشتریان این برنامه‌ها را گران می‌خرند.

براساس ادعای این مشتریان، وضعیت فعلی اپ‌استور نقش مقررات ضدتراست توسط اپل محسوب می‌شود. در مقابل اپل مدعی شد صرفا نماینده تولیدکنندگان برنامه است، مالکیتی نسبت به برنامه‌ها ندارد و فروشنده محسوب نمی‌شود.

قضات دادگاه عالی آمریکا به این جمع‌بندی رسیدند که «قراردادن مشتریان در تحت سیطره خرده‌فروشان انحصاری، صرفا با این استدلال که تامین‌کنندگان بالادستی حق تعقیب قضایی خرده‌فروشان را دارند، مستقیما با هدف بلندمدت مقررات اجرای خصوصی پرونده‌های آنتی تراست تعارض دارد.»

این پرونده در سال ۲۰۱۱ توسط یکی از مشتریان اپ‌استور به‌عنوان شاکی اصلی در دادگاه مطرح شد. براساس آمار ارائه شده در درگاهStatista در سال ۲۰۱۸ میلادی مصرفکنندگان آمریکایی ۴۶.۶ میلیارد دلار صرف خریدهای درون‌برنامه‌ای، پرداخت حق عضویت و خرید امتیاز استفاده از برنامه‌های موبایل کرده‌اند.

انتهای پیام/