کاهش قیمت سرویس های موبایل در اروپای غربی در طول سه ماهه نخست امسال

0
170

[stextbox id=”alert”] هرچند که حجم استفاده از دیتا و سرویس هایی از قبیل roaming رشد داشته، هزینه سرویس های موبایل در بیشتر کشورهای اروپای غربی در طول سه ماهه نخست سال 2016 کاهش کلی داشته است[/stextbox]

سرویس ترجمه بادیجی

تلفنبراساس تحقیقات مجله Telecompaper، هزینه سرویس های موبایل در بیشتر کشورهای اروپای غربی در طول سه ماهه نخست سال 2016 کاهش کلی داشته است؛ هرچند که حجم استفاده از دیتا و سرویس هایی از قبیل roaming رشد داشته است. نتایج این پژوهش که بر روی قیمت سرویس های موبایل در 16 کشور اروپائی تمرکز داشته، نشان می دهد هزینه سرویس های پرداخت پس از استفاده، هم در مورد سرویس های “فقط سیم کارت” و هم در مورد سرویس های “سیم کارت + گوشی”، نسبت به 6 ماه گذشته کاهش داشته است. این روزها با توجه به رشد قابل توجه علاقه اروپائی ها به گوشی های همراه هوشمند، دیتا در سرویس های اپراتورها اهمیت ویژه ای پیدا کرده است. از 16 کشور منطقه اروپای غربی، حدود 12 کشور در سرویس های ماهیانه شان بیش از 2 گیگابایت دیتا ارائه می کنند. با تمام این اوصاف، تفاوت کشورهای مختلف این منطقه همچنان فاحش است. به عنوان مثال، سرویس های موبایل کشورهای دانمارک و فنلاند ماهیانه بیش از 2 گیگابایت دیتا دارد، اما در یونان و پرتغال، تنها 10 تا 15% از سرویس ها دیتای بیش از 2 گیگابایت دارند. در میان 16 کشور اروپای غربی، 36% از سرویس های “فقط سیم کارت” و 47% از سرویس های “سیم کارت+گوشی” ماهیانه بیش از 2 گیگابایت دیتا دارند.

در ادامه گزارش، سرویس هایی که ارزش افزوده دارند هم ارزیابی شده اند؛ براساس این پژوهش، تعداد قابل توجهی از اپراتورها پیش از کاهش قیمت سرویس هایشان که 30 آوریل اعمال شد، به کاربرانشان امکان دادند در اتحادیه اروپا roaming رایگان کنند. در طول سه ماهه سوم سال 2015، حدود 17% از سرویس ها شامل roaming رایگان داخل اتحادیه اروپا بودند، آماری که این روزها نزدیک به 22% شده است. این سرویس ها در تمامی 16 کشور اروپای غربی ارائه می شوند، اما در دانمارک، هلند و انگلستان با حجم بالاتر و هزینه ماهیانه بیشتری عرضه می شوند.

در طول سه ماهه نخست 2016، از نظر مجموع هزینه سرویس های موبایل، دانمارک، فنلاند و نروژ ارزان ترین کشورها و فرانسه، ایتالیا و سوئد کشورهای نسبتا ارزان محسوب می شدند. یونان و پرتغال همچنان گران ترین کشورها هستند، هرچندکه پرتغال قیمت هایشان را اندکی کاهش داده است. فنلاند و انگلستان هم در مقایسه با سه ماهه سوم 2015 افت نسبی قیمت داشته اند. اتریش در زمینه سرویس های “سیم کارت+گوشی” جزو کشورهای ارزان قیمت به حساب می رود، اما سرویس های “فقط سیم کارت” اش قیمت های متنوعی دارند. سایر کشورها یعنی بلژیک، آلمان، اسپانیا، ایرلند، هلند و سوئیس هم وضعیت مشخصی ندارند و بسته به سرویسی که ارائه می کنند، هر از گاهی از میانگین قیمت ها بالاتر یا پائین تر می روند.

در طول سه ماهه نخست سال 2016، نزدیک به 1700 سرویس موبایلی پرداخت پس از استفاده عرضه شده است که نسبت به سه ماهه سوم 2015 حدود 10% رشد داشته است. افزایش استفاده از سرویس ها در آلمان، فنلاند و ایتالیا و کاهش استفاده در پرتغال و سوئیس این آمار را رقم زده است.