بایدها و نبایدهای بازایابی رسانه‌های اجتماعی؛

چگونه برای موفقیت استارتاپ‌‌مان حرفه‌ای بازاریابی کنیم؟

0
44

بسیاری از کسب‌وکارها اشتباهات زیادی را در بازاریابی رسانه‌های اجتماعی خود انجام می‌دهند؛ آنها به نصیحت هر فردی گوش می‌سپارند اما آنچه کاملاً مشخص است این است که هر یک از راهنمایی که افراد مختلف ارائه می‌دهند لزوماً درست نیستند.

به گزارش بادیجی، بازاریابی رسانه‌های اجتماعی باید مؤثر و درعین‌حال مقرون‌به‌صرفه باشد و هنگامی‌که به‌درستی انجام شود، می‌تواند به کسب‌وکارها فارغ از وسعت فعالیت آن‌ها کمک کند.

درست مثل کانال‌های سنتی مانند آگهی‌های تبلیغاتی تلویزیونی و تبلیغات چاپی، اگر پیام تبلیغاتی خود را به مخاطبان اشتباه ارسال کنید، کمترین نتیجه را دریافت خواهید کرد. در ادامه این مطلب قصد داریم برای انجام مبارزات بازاریابی موفق رسانه‌های اجتماعی، فهرستی از کارهایی که لازم است انجام دهید را ارائه دهیم؛ با ما همراه

برای یادگیری نحوه کار رسانه‌های اجتماعی، وقت بگذارید

تعداد زیادی از نکات بازاریابی رسانه‌های اجتماعی از طریق محتوای رایگان در اینترنت و در وب‌سایت‌های مختلف موجود است و شما می‌توانید به‌راحتی اطلاعات مورد نیاز خود را بدست آورید و آن‌ها را کامل کنید. اگر زمانی را صرف آموزش کنید، مطمئن باشید که این موضوع آن‌قدرها هم پیچیده نیست.

چارلز گومبلی (Charles Gumbley)، مدیر شرکت Flower Telecom که یک کسب‌وکار فعال در زمینه بسته‌های تماس هوشمند تلفن همراه است، در این خصوص می‌گوید:  این بسیار مهم است که زمانی را به‌منظور یادگیری نحوه بازاریابی رسانه‌های اجتماعی برای کسب‌وکار خود مشخص کنید.

در حالیکه مبانی این فرآیند در سرتاسر آن کاملاً مشابه هستند و در نهایت کسب‌وکارهای مختلف باید کمی استراتژی‌های خود را تغییر دهند تا توجه مخاطبان موردنظر خود را جلب کنند. برای این منظور در ابتدا شما می‌توانید از محتوا و منابع رایگان استفاده کنید و پس از آن، بر اهداف خاص خود تمرکز

به مشتریان خود گوش دهید

تنها راه رسیدن به دانستن آنچه مشتریان می‌خواهند، گوش دادن به چیزی است که آن‌ها باید بگویند. مهم است که از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی خود به‌عنوان ابزاری برای ارائه خدمات به مشتریان خود استفاده کنید. رایان کاکل (Ryan Koechel)، معاون بازاریابی شرکت ABODO، در این‌باره می‌گوید‌: مشتریان بیشتر تمایل دارند تا خواسته‌های خود را به جای ارسال ایمیل و یا تماس‌های تلفنی از طریق رسانه‌های اجتماعی مطرح کنند.»

هنگامی‌که شما به سخنان مخاطبان خود گوش می‌دهید، در را بر روی فرصت‌های جدید باز می‌کنید؛ بنابراین بهتر است بگیرید که به مخاطبان خود گوش دهید انجام این کار می‌تواند اطلاعات ارزشمندی را به شما ارائه دهد.

استفاده از اتوماسیون برای انسجام بیشتر

قطعاً شما نمی‌خواهید مخاطبان خود را در طول روز با پیشنهاد‌های تبلیغاتی بمباران کنید، این یک راه سریع برای از بین بردن همه مخاطبان شما است. بهتر است به جای این کار از رسانه‌های اجتماعی به‌عنوان راهی برای برقراری ارتباط با مخاطبان خود و ارائه اطلاعات ارزشمند به آن‌ها استفاده کنید. وقتی این کار را انجام می‌دهید، شما شادی مضاعفی را برای طرفداران برند تجاری خود ایجاد می‌کنید که در نهایت منجر به فروش محصولات شما خواهند شد.

دانیل موراوک (Daniel Moravec) یکی از کارشناسان این حوزه توصیه می‌کند: «اگر یک کارمند تمام‌وقت برای رسانه‌های اجتماعی خود دارید، اطمینان حاصل کنید که وی در تمام پروفایل‌های رسانه‌های اجتماعی کسب‌وکار شما به‌صورت سازگار و محکم فعالیت می‌کند. نرم‌افزارهای اتوماسیون متعددی مانند Hootsuite وجود دارد که یک طرح رایگان را به شما ارائه می‌دهند و علاوه‌بر این می‌توانند کارایی شما را تا حد زیادی افزایش دهند. اگر پست‌های خود را به‌طور پیش‌فرض برنامه‌ریزی کنید، زمان بیشتری برای پاسخ دادن به مخاطبان صفحه خود در اختیار خواهید

با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید و لذت ببرید

یکی از کارهایی که اغلب کسب‌وکارها انجام می‌دهند این است که روزانه پست‌های زیادی را در صفحه خود منتشر می‌کنند. این در حالی است که راه بهتری نیز برای جذب مخاطبان وجود دارد و آن چیزی نیست جز داشتن ارتباط مؤثر و فعال با مخاطبان و جلب رضایت آن‌ها. این روزها بسیاری از صاحبان کسب‌وکارهای کوچک را می‌بینیم که چند بار در طول روز پست‌های مختلفی را منتشر می‌کنند و نکته جالب اینجاست که بر این باورند که در بازاریابی رسانه‌های اجتماعی درست عمل می‌کنند.

توجه داشته باشید که شما نمی‌توانید فقط پستی را منتشر کنید و از مخاطبان خود دور بمانید؛ اگر این کار را انجام دهید، فرصت‌های اولیه‌ای که برای ارتباط با مخاطبین خود و تبدیل آن‌ها به مشتریان دائم در اختیار دارید را از دست خواهید داد.

به یاد داشته باشید که پیوستن به مخاطبان به شما این امکان را می‌دهد تا مشکلات یا مسائل دیگر مشتریان را نیز بررسی کنید. سپس شما می‌توانید به‌صورت پیشگیرانه عمل کنید و به‌سرعت به آن‌ها پاسخ دهید. هنگامی‌که خطوط ارتباطی شما همیشه باز هستند، به‌راحتی می‌توانید اغلب موقعیت‌های مشکوک را درست قبل از این‌که از کنترل خارج شوند، شناسایی کنید.

خود را بیش‌ از حد در شبکه‌های اجتماعی مختلف مشغول نکنید

این تقریباً غیرممکن و د عین حال همیشه ناکارآمد است که شما بتوانید در تمامی رسانه‌های اجتماعی حضوری فعال داشته باشید. بهترین کار برای برندها و استارتاپ‌های تازه‌کار این است که فعالیت خود را با دو یا سه سیستم‌عامل رسانه‌های اجتماعی که اطمینان دارند مخاطبان هدفشان در آن‌ها فعال هستند، شروع کنند و پس از گسترش کسب‌وکار خود، میزان فعالیتشان در سایر شبکه‌های اجتماعی را افزایش دهند.

جاسپر هیلود (Jasper Hillaud)، مدیرعامل شرکت elf925 در خصوص اهمیت تمرکز برندهای تجاری بر سیستم‌عامل رسانه‌های اجتماعی می‌گوید:  در حالی که ممکن است بازاریابی در شبکه پینترست (Pinterest) برای برخی از کسب‌وکارها مؤثر نباشد، اما ازآنجایی‌که این شبکه به‌خوبی فعالیت می‌کند بنابراین یک انتخاب مناسب برای بازاریابی خواهد بود.

شما نباید تنها به این دلیل که به‌عنوان ‌مثال یک شرکت حقوقی کانال‌های یک رسانه اجتماعی خاص را برای فعالیت خود ترجیح نمی‌دهد، آن را نادیده بگیرید. این بسیار مهم است که پلتفرم اجتماعی خود را بر پایه مشتریان خاص خود و آنچه باید برای دستیابی به هدف خود روی آن‌ها متمرکز شوید را انتخاب

پیگیری و اندازه‌گیری همه چیز

اگر شما نتایج فعالیت‌های خود را اندازه‌گیری نکنید، هرگز نمی‌توانید یک کمپین بازاریابی موفق رسانه‌های اجتماعی را اجرا کنید. این بسیار مهم است که شما اهداف خود را به‌صورت واضح تعیین کنید و آن‌ها را محک بزنید و در نهایت بررسی نمایید که آیا فعالیت شما در پلتفرم‌های اجتماعی قابل قبول بوده است یا خیر.

در واقع شما می‌توانید از داده‌هایی که شما جمع‌آوری و تجزیه‌وتحلیل می‌کنید به‌منظور ایجاد تغییرات در کمپین‌های تبلیغاتی خود استفاده کنید. اریک ریتر (Eric Ritter)، مؤسس و مدیرعامل شرکت Digital Neighbor در این باره می‌گوید: «اگر به‌عنوان صاحب یک کسب‌وکار و یا استارتاپ نوپا می‌خواهید یک کمپین تبلیغاتی واقعاً موفق داشته باشید، باید به‌صورت دائم در حال بهینه‌سازی و محک زدن تلاش‌های خود باشید.»

کلام آخر؛

این مهم نیست که شما با بودجه هنگفت در رسانه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنید یا بودجه‌ای محدود؛ بلکه باید به این نکته توجه داشته باشید که هدف کاملاً یکسان است و شما تنها باید پیامتان را به گوش مخاطبان مناسب خود برسانید تا منجر به تعامل بیشتر شود. برای انجام این کار، باید همه چیز را پیگیری کرده و محک بزنید.

انتهای پیام/