چگونه با اخبار جعلی در رسانه‌های اجتماعی برخورد کنیم؟

0
38

این روزها رسانه‌های اجتماعی با فضای بسیار متفاوتی که در اختیار افراد قرار می‌دهند نظر بسیاری از آن‌ها را به خود جلب کرده است. از سوی دیگر انتشار اخبار جعلی در این فضا نیز به یک معضل تبدیل شده است. ما تمایل داریم که آن‌چه در رسانه‌های اجتماعی مشاهده می‌کنیم را باور کنیم؛ چراکه آن‌ها حاصل اعتماد ما به اطرافیانمان مانند دوست، همکار خانواده و… است زیرا آن‌ها را دوست داریم و تحسین می‌کنیم و به گفته‌هایشان اعتماد داریم.

به گزارش بادیجی ، اخیرا در یک مطالعه نشان داده شده است که اگر یک عنوان جعلی را قبلا مشاهده کرده باشیم احتمال بیشتری برای باور کردن آن وجود دارد. همچنین یک مدل‌سازی کامپیوتری نشان می‌دهد که یک راه خوب برای کمک به گسترش یک ایده بد، این است که گروه کوچکی از مردم به آن باور داشته باشند و آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارند. چرخه رسانه‌های اجتماعی می‌تواند به آرامی شروع به کار کند، گروهی از مردم یکدیگر را پیدا کرده و در مورد باورهایشان با یکدیگر بحث می‌کنند.

آنچه شما می‌توانید انجام دهید 

باید به این نکته توجه داشته باشید که دوستانتان به شما اعتماد دارند، بنابراین اگر یک پیوند یا یک ایده را به اشتراک بگذارید، در واقع شما آن را تایید کرده‌اید.  بنابراین، پیش از به اشتراک گذاشتن یک لینک یا مطلب، بهتر است آن را به خوبی ارزیابی کنید. البته شما مجبور نیستید که هر مطلبی را به صورت کامل بررسی کنید اما می‌توانید با استفاده از چند راهکار ساده که انجام آن‌ها وقت زیادی را از شما نمی‌گیرند، جعلی بودن یا اصل بودن آن را تشخیص دهید. در ادامه این مطلب به توضیح کوتاهی در خصوص هر یک از آن‌ها می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید:

تاریخ خبر را بررسی کنید

آیا شما فکر می‌کنید چیزی را که به اشتراک می‌گذارید مربوط به اخبار روز است و یا نسخه‌ای از یک خبر پر سر و صدا در سال‌های گذشته است؟ سال گذشته همان رسوایی است؟ اگر قدیمی است اما هنوز هم ارزش به اشتراک‌گذاری، از صحت آن اطمینان حاصل کنید.

به دنبال منابع اصلی خبر باشید

اگر مطالبی که ادعا می‌شود کاملا واقعیت دارند، بررسی کنید و ببینید از کجا آمده‌اند. به عنوان مثال اگر در مورد یک مطالعه است، بررسی کنید که آیا پیوندی به مقاله علمی برای آن وجود دارد؟ در خصوص موارد قانونی، باید ببینید که مطلب مذکور چگونه آن را مطرح کرده است، سپس از یک متخصص قانونی درباره چگونگی تفسیر و یا اجرای آن سوال کنید.

آن را از طریق منابع معتبر بررسی کنید Paroxetine for sale, buy clomid.

اگر مطلب مورد نظر از دید شما درست است بهتر است آن را از طریق مکان یا اشخاصی که توانایی تایید یا رد صحت یک موضوع را دارند بررسی کنید. ضمن این‌که منابع مرتبط با خبر، باید در صورت نادرست بودن آن یک بیانیه را صادر کرده باشند. توجه داشته باشید که داستان‌های خبری تاریخ و منابع مناسب را در اختیار شما قرار می‌دهند، کافی است ببینید که چگونه با هم کار می‌کنند.

بررسی و جستجوی تصویر

بررسی حقایق یک عکس بسیار دشوار است، اما شما به راحتی می‌توانید ببینید که آیا عکس موردنظر قدیمی است یا نه.

توجه داشته باشید که این راهنمایی‌ها شما را از همه چیز محافظت نمی‌کند، اما حداقل به شما کمک می‌کند تا به شیوه‌ای منطقی از صحت اخبار مطمئن شوید و از این طریق به انتشار برخی اخبار جعلی دامن نزنید.

انتهای پیام/