چکار کنیم تا استارتاپ‌مان شکست نخورد؟

0
52

این روزها بازار کار استارتاپ‌های مختلف حسابی داغ شده است و طرفداران زیادی دارد. اما همان‌طور که می‌دانید، یک استارتاپ در زمان شروع به کار و ادامه فعالیت خود قطعا با چالش‌های فراوانی روبرو خواهد شد، بنابراین اگر صاحبان کسب و کار بتوانند بر اساس شایستگی‌های خود اقدامات لازم را انجام دهند و بر احساسات‌شان غلبه کنند، قطعا در کار خود موفق خواهند بود.

به گزارش بادیجی ، در این گزارش به چند نکته کلیدی برای ادامه هرچه بهتر فعالیت استارتاپ و کمک به ماندگاری آن خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید.

 1. برای کار با کمترین امکانات آماده باشید

هنگامی که شما یک شرکت کوچک بدون سرمایه‌گذار هستید، چیزی در چنته ندارید و در واقع هیچ سرمایه و یا برند شناخته‌ای شده‌ای در اختیار ندارید. بنابراین؛ به منظور رشد نام تجاری خود و جلب توجه مشتریان بالقوه باید تمام تلاش‌ خود را برای برتری یافتن و توسعه فعالیت خود انجام دهید. شما یاد بگیرید که چگونه 0 تومان را به درآمد تبدیل کنید. حال شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که چگونه می‌توان بدون هیچ سرمایه‌ای، نام تجاری خود را بر سر زبان‌ها بیاندازید؟

کافی است به آن‌چه که رقبای شما و همچنین شرکت‌ها در صنایع مختلف انجام می‌دهند، نگاهی بیاندازید. به عنوان مثال، بسیاری از نشریات کوچک، حاضر به نوشتن درباره کسب و کار شما در ازای دریافت محصول یا خدمات شما هستند. البته گزینه‌های دیگری نیز برای کسب اطلاعات در مورد کسب و کار شما وجود دارد که نیاز به صرف هزینه زیادی ندارد.

 1. یک اشتباه می‌تواند استارتاپ شما را نابود کند

تمام اقداماتی که انجام می‌دهید پیامدهای خاص خود را دارند، اما تفاوت بین استارتاپ‌ها و حضور تثبیت شده شرکت‌های تجاری در این عرصه، توانایی جذب این اشتباهات است. به عبارت بهتر، شرکت‌های بزرگ احتمالا اشتباهات را برطرف می‌کنند، به عنوان مثال ممکن است برای این منظور افراد مقصر را اخراج و یا بازخواست کنند. بنابراین؛ استارتاپ‌های کوچک بسیار راحت‌تر می‌توانند با مشکل مواجه شده و شکست بخورند. برای جلوگیری از این اتفاق کافی است تصمیمات خود را با دقت محاسبه کنید و به خیال‌پردازی یا حدس و گمان نپردازید  تا بتوانید مسیر درست را پیدا کنید.

 1. یادگیری خلاق و استراتژیک بدون اطلاعات

برخی از استارتاپ‌های نوپا هیچ‌گونه اطلاعات تاریخی برای دسترسی و تکیه به آن‌ها ندارند و قطعا این پرسش را مطرح می‌کنند که چگونه می‌توانیم بدون هیچ اطلاعاتی کمپین‌های مختلف را راه‌اندازی کنیم؟ پاسخ این سوال کاملا واضح است؛ شما باید یاد بگیرید که چگونه ابتکارات دیگران را معکوس کنید و وقت خود را صرف ارائه ایده‌های خلاقانه و جذاب کنید.

این به معنای تشریح استراتژی محتوا، بررسی میزان اثربخشی اینفلوئنسرها و کانال‌هایی است که به شما بیشترین بازخورد را ارائه می‌دهند. پس از طی کردن این مرحله و پی بردن به این‌که نحوه فعالیت آن‌ها چگونه است، به راحتی می‌توانید با اعمال تغییرات آن را به نحوی بهینه‌سازی کنید که برای شما کاربردی باشد و در نهایت پس از این‌که چند بار این کار را انجام دادید، می‌توانید از داده‌های جمع‌آوری شده خود به منظور اثربخشی بیشتر کمپین بعدی خود استفاده کنید.

 1. شما باید نقش‌های مختلفی را بازی کنید

ممکن است در استارتاپ‌های نوپا یک وظیفه در توصیف شغل شما وجود نداشته باشد که البته این اتفاق خوبی نیست. شاید کار کردن برای استراتاپ نوپا چندان خوشایند نباشد، به خصوص زمانی‌ که این مشکل وجود داشته باشد. شما باید انعطاف‌پذیر باشید و هر کاری که لازم است را انجام دهید.

 1. بزرگترین دارایی شما می‌تواند نگرش شما باشد

معمولا در استارتاپ‌ها، همه چیز سخت می‌شود و احساسات بیشتر از گذشته خودنمکایی می‌کنند. این مهم است که درک کنید روحیه شما می‌تواند بر همه افراد اطراف شما تأثیر بگذارد؛ خوشبختی و چشم‌انداز مثبت مسری است. داشتن یک نگرش خوب به خصوص در زمانی که هر کس دیگری شکایت می‌کند، یکی از بزرگترین دارایی‌هایی است که شما به عنوان صاحب کسب و کار برای تیم خود به ارمغان می‌آورید.

 1. در برابر مشکلات مقاوم باشید

از آن‌جایی که استارتاپ در واقع از یک تیم کوچک و بسیار کار کرده تشکیل می‌شود، بنابراین شما باید یاد بگیرید که سختی‌ها و ناهمواری‌ها را نادیده بگیرید، با آن‌ها به مبارزه بپردازید و در کار خود بهتر شوید تا از بازخوردهای منفی جلوگیری کنید.

 1. خودتان را کنار بگذارید

بسیاری از جوانان و تازه‌کاران به دنبال اثبات خود به دیگران هستند، در واقع این افراد بیشتر از یک کارآفرین فعالیت می‌کنند و بر این باورند که جزء بهترین‌ها هستند و از این‌رو انتظار دارند تا تمام ایده‌های‌شان مورد توجه جدی قرار گیرد. این باورها از آن دسته مواردی است که باید به خوبی آن‌ها را بررسی کنید چراکه به شما کمک زیادی نمی‌کنند. در عوض بهتر است در عین فروتنی، سوالات خود را مطرح کنید و هنگامی که اشتباهی را مرتکب می‌شوید آن را بپذیرید و باور داشته باشید که تمامی این کارها در واقع همه بخشی از رشد شخصی شما هستند.

به یاد داشته باشید که تمایل به اثبات خود و بلند پروازی عالی است، اما به خودتان اجازه دهید تا از طریق فرایند یادگیری به پیش بروید. از دانش اطرافیان خود بهره‌مند شوید و سعی نکنید خود را بزرگتر از آن‌چه که هستید نشان دهید.

 1. به معنای واقعی سخت کار کنید

برای به دست آوردن موفقیت در کسب و کار باید وقت شخصی، دوستان، خانواده و سایر سرگرمی‌های خود را قربانی کنید. در واقع انجام این کار به نفع رویاهایی است که در کارآفرینی به دنبال تحقق آن‌ها هستید. شما باید با منابع کوتاه‌مدت به طور دائم فعالیت کنید و از آن‌جایی که راه طولانی را در پیش دارید بنابراین برای جبران کمبودها باید از خودتان و وقتی که در اختیار دارید به خوبی استفاده کنید.

 1. ساعات کاری کوتاه برای یک استارتاپ وجود ندارد

بعضی از مردم دوست دارند شغل‌هایی شیک با ساعات کاری کوتاه داشته باشند تا از این طریق ساعت‌های باقی مانده از روز را برای رشد شخصی و سرگرمی‌های خود فراهم کنند. در استارتاپ‌ها، این واقعیت همیشه وجود ندارد. برای مثال، گاهی اوقات لازم است شما آخر هفته‌ها را کار کنید، همچنین اگر یک مشتری بزرگ بخواهد در ساعت 3 صبح با شما صحبت کند چراکه در 6 ماه آینده هیچ وقت دیگری ندارد، شما باید با آن تماس بگیرید. به عبارت بهتر یک استارتاپ برای دستیابی به موفقیت باید انعطاف‌پذیر، آماده‌باش باشد و در زمان‌های مورد نیاز آماده به کار باشد.

با چنین برنامه در حال پیشرفتی، ممکن است شما دچار فرسودگی شغلی شوید. از سوی دیگر این بسیار مهم است که از خود مراقبت کنید و به بدن خود نیز توجه نمایید. بعضی روزها، شاید شما هرگز نتوانید اتاق خود را ترک کنید و این می‌تواند تبدیل به یک روال برای بهانه‌جویی‌ها شود. اما همیشه یک نقطه شکست وجود دارد. اگر شما بیش از حد به خود فشار بیاورید، دستیابی به کیفیت به بهترین نحو ممکن، مشکل می‌شود.

این بسیار مهم است که از محدودیت‌های خود آگاه باشید و نشانه‌های فرسودگی شغلی مانند: خستگی، از دست دادن اشتها، فراموشی، بی‌خوابی، اضطراب و افسردگی را نادیده نگیرید. اجازه ندهید که این اتفاق برای شما بیافتد، از دفتر خود بیرون بیایید، تمرین کنید و وقتی را به خود اختصاص دهید.

 1. در استارتاپ‌ میانه‌رویی وجود ندارد؛ یا زیرکانه اقدام کنید و یا در خانه‌تان بنشینید

فشار دائمی برای جلوگیری از بروز لغزش در واقع به این معناست که کارآفرینان نمی‌خواهند تیم خود را از کارافتاده با ضعیف‌ترین ارتباطات مشاهده کنند و این یک واقعیت بسیار تاسف برانگیز است که کارآفرینان استارتاپی برای دستیابی به هدف خود حاضرند بیش از حد از تمام توان کارمندان خود استفاده کنند. شما به عنوان صاحب یک کسب و کار نوپا نباید هیچ‌گاه اجازه دهید استارتاپ‌تان با شکست مواجه شود، بنابراین  از موقعیتی که به دست آورده‌اید نهایت استفاده خود را ببرید و در مورد سطح دانش خود فروتن و سپاس‌گزار باشید چراکه شما افرادی را می‌بینید که همانند شما در حال یادگیری هستند؛ حتی بنیانگذاران. اگر چیزی را نمی‌دانید، سؤال کنید و یا درباره آن تحقیق کنید.

 1. ساختار مشخص همیشه وجود ندارد

به نظر می‌رسد شرکت‌هایی که فعالیت آن‌ها نسبتا تثبیت شده است، تمایل به در اختیار داشتن ساختارهای سخت و رسمی دارند. در یک استارتاپ، فرآیندها با توجه به اهداف کسب و کار مطابقت داده می‌شوند و تحول در طول زمان و متناسب با وضعیت بازار همیشه در حال تغییر هستند. شما باید انعطاف‌پذیر باشید و به دنبال انجام اقدامات فعالانه برای حفظ خود باشید. در واقع انجام این کار به معنی ایجاد فرآیندهای مدنظر و گردش کاری شما و همچنین آمادگی برای تعویض آن در یک لحظه است. به یاد داشته باشید، هیچ فرد دیگری این کار را برای شما در زمان لازم انجام نخواهد داد.

کلام آخر؛

در شرکت‌های بزرگ، حذف چگونگی همکاری عناصر مختلف کسب و کار با یکدیگر آسان است، به ویژه اگر شما هرگز زمانی را برای فکر کردن به آن اختصاص نداده باشید. از سوی دیگر؛ کار کردن در استارتاپ واقعا به شما کمک خواهد کرد تا نقش خود را در شرکتی که در آن مشغول به کار هستید به خوبی درک کنید.

انتهای پیام/