چرا فقط ترافیک بعضی سایت‌های ایرانی نیم‌بهاست؟

0
81
وب سایت

کج‌سلیقگی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در نیم بها کردن ترافیک سایتهای داخلی، علاوه بر اینکه منجر به اعتراض صاحبان سایتهای با هاستینگ داخلی شد، صدای پیام‌رسانهای داخلی را نیز در برابر این اقدام تبعیض‌آمیز درآورده است.

 

به گزارش بادیجی ، در حالیکه ماه‌ها پیش تعرفه ارتباط با برخی سایتهای پرمراجعه ایرانی، “نیم بها” شد اما واقعاً مشخص نبود چرا دولت این سایتها را به‌صورت گزینشی انتخاب کرده، وزیر ارتباطات نیز چندی پیش نسبت به این بی‌عدالتی واکنش نشان داد.

ماه‌های ابتدایی سال جاری بود که اپراتورهای مخابراتی و اینترنتی کشور اقدام به انتشار لیستی از اسامی سایتهای پرمراجعه ایرانی براساس اعلام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کردند و تعرفه اتصال به آنها را برای کاربران نهایی تا 50 درصد کاهش دادند.

در این لیست ابتدایی که اسامی حدود 200 سایت پرمراجعه ایرانی را در بر می‌گرفت و به مرور به 500 سایت افزایش یافت، اسامی برخی سایتها و پایگاه‌های پرمراجعه داخل کشور دیده نمی‌شد.

با وجود اینکه چنین تصمیمی در راستای اجرای سیاستها و اهداف شبکه ملی اطلاعات و با هدف رونق محتوای فاخر ایرانی و توسعه کسب‌وکارهای بومی صورت گرفت اما شیوه اجرای تبعیض‌آمیز همواره این سؤال را در ذهن ایجاد می‌کرد که “چرا صرفاً تعرفه ارتباط با 500 سایت خاص باید کاهش یابد و این سایتها بر اساس کدام مبنا، انتخاب شده‌اند؟”

بعد از پرداختن رسانه‌ها به این موضوع و ارائه گزارشی با عنوان “آیا حمایت تبعیض‌آمیز دولت از سایتهای ایرانی شکسته می‌شود” که در آن به رویکرد عجیب، مبتنی بر سلیقه و تبعیض‌آمیز دولت و به‌صورت مشخص وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به این مقوله پرداخت، مقام عالی این وزارتخانه از اعمال شرایطی برای کاهش تعرفه ترافیک داخلی برای تمامی سایتهایی که داخل ایران میزبانی می‌شوند، خبر داد.

محمد جواد آذری جهرمی؛ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جریان نشستی خبری درباره این بی‌عدالتی گفت: بی‌عدالتی در انتخاب 500 سایت داخلی با ترافیک نیم‌بها را قبول دارم لذا سامانه‌ای راه می‌افتد تا هر سایت داخلی که بخواهد با ارائه اطلاعات لازم از قبیل آی‌پی شامل این تخفیف شود.

دیدگاه مدیر یک پیام‌رسان بومی درباره تبعیض دولت در نیم‌بها کردن ترافیک سایت‌های داخلی

مدت زمانی نگذشت که یکی از مدیران پیام‌رسانهای داخلی در نشست تخصصی آسیب‌شناسی که به همت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد، گفت: نرخ نیم‌بها برای ترافیک سایتهای داخلی را تنها برای 250 سایت اعمال کرده‌اند در حالیکه نصف بیشتر ترافیک کشورمان، داخل ایران تولید می‌شود.

محمد رسول کاظمی؛ مدیر پیام‌رسان آی‌گپ تصریح کرد: در میان لیست سایتهای منتخب که اکنون توسط دولت ارائه شده، عمدتا سایتهای بانکی و خبرگزاری وجود دارند اما از سایتهای داخلی دیگر بر روی بستر ارتباطات داخلی و هاستینگ ایران فعال هستند، پول به‌صورت کامل گرفته می‌شود.

وی با بیان اینکه اپراتورهای ارتباطی با اتصال به IXP (نقاط تبادل ترافیک)، محتوا را به‌صورت رایگان از هم دریافت می‌کنند اما پول دسترسی مردم به این محتوا را به‌صورت کامل و با نرخ اینترنت بین‌الملل دریافت می‌کنند، عنوان کرد: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرده که این بی‌عدالتی باید برچیده شود اما هنوز این رویه ادامه دارد.

کاظمی اذعان کرد: هر سایتی داخل کشور هاست می‌شود باید ترافیکش نیم‌بها باشد زیرا مسیرش از خارج مشخص است؛ ظاهرا اپراتورهای ارتباطی به خاطر درآمدشان حاضر به انجام این کار نیستند.

وزارت ارتباطات عملا تعرفه نیم‌بها را برای حمایت از تولید محتوای داخلی اعمال کرد اما با نهایت کج‌سلیقگی، منجر به تبعیض بین سایتهای ایرانی شد و صدای بسیاری از فعالان فضای مجازی را درآورد.

این اقدام ناعادلانه که از قضا مورد توجه وزیر ارتباطات نیز قرار گرفته، همچنان پابرجاست.

منبع

انتهای پیام/