چرا سرمایه‌گذاران باید از اینترنت اشیا استقبال کنند؟

0
111

چند دهه از ورود اینترنت به زندگی روزمره ما می‌گذرد و در حال حاضر اینترنت اشیا (IOT) یکی از داغ‌ترین موضوعات روز در حوزه فناوری است. قطعا می‌دانید که با پیاده‌سازی این تکنولوژی در بستر مناسب، امکان اتصال تمامی اشیا با یکدیگر فراهم می‌شود و از این طریق مقدار زیادی از داده‌هایی که قبلا دسترسی به آن‌ها سخت و یا غیرممکن بود، امکان‌پذیر می‌‌شود.

به گزارش بادیجی ، اما جالب است بدانید، یکی از قسمت‌هایی که به‌شدت تحت تاثیر اینترنت اشیا قرار می‌گیرد، کسب و کارهای سنتی است. بحث اینترنت اشیا سال‌های سال است که نقل محافل فناوری است و اخیرا گسترش سنسورهای کم‌هزینه باعث شده است تا انجام انواع مختلف فعالیت‌ها به‌صورت آنلاین آسان‌تر و مقرون به صرفه‌تر باشد.

چند واقعیت وجود دارد که نشان می‌دهد این تکنولوژی واقعا چقدر بزرگ است و چرا سرمایه‌گذاران باید به آن توجه کنند؛ در ادامه این مطلب به بررسی اهمیت اینترنت اشیا در کسب و کارهای امروزی می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

  1. ارزش اینترنت اشیا به چندین تریلیون دلار خواهد رسید

انتظار می‌رود که تا سال 2025، ارزش جهانی دستگاه‌های مبتنی بر اینترنت اشیا و درآمد حاصل از آن‌ها به‌همراه میزان صرفه‌جویی در هزینه‌ها به 6.2 تریلیون دلار برسد.

  1. بیش از 200 میلیارد دستگاه به اینترنت اشیا متصل خواهد شد

براساس گزارش اینتل، در سال 2015، حدود 15 میلیارد دستگاه مبتنی بر اینترنت اشیا وجود خواهد داشت و پیش‌بینی می‌شود که این تعداد تا سال 2020 به بیش از 200 میلیارد برسد.

  1. دستگاه‌های مصرف‌کننده مبتنی بر اینترنت اشیا در حال افزایش است

تا چندین سال پیش، اپل بزرگترین سازنده فناوری‌های پوشیدنی جهان بود و در حال حاضر نیز فروش ساعت اپل همچنان بخش کوچکی از درآمد کل آن است. اما نرخ رشد بازار دستگاه‌های مصرف‌کننده مبتنی بر اینترنت اشیا نشان می‌دهد که هنوز هم اپل سهم زیادی در گسترش کسب و کار پوشیدنی خود دارد.

  1. ارتباطات میان وسایل نقلیه می‌تواند تعداد تصادفات را کاهش دهد

این روزها اتومبیل‌های بدون راننده توجه همه را به خود جلب کرده است. این اتومبیل‌های جذاب اجازه می‌دهند تا وسایل نقلیه با یکدیگر ارتباط داشته باشند، همه اطلاعات موردنیاز از هشدار برای امکان بروز حادثه تا اطلاعات مربوط به شرایط ترافیکی را اعلام می‌کنند و از همه مهم‌تر این‌که می‌توانند سالانه از بروز بیش از نیم میلیون حادثه رانندگی جلوگیری کنند.

در حال حاضر جنرال موتورز تنها سازنده خودرو در ایالات متحده است که وسایل نقلیه مجهز به این فناوری را به فروش می‌رساند، اما تویوتا نیز قصد دارد تا در سال 2021 ارتباطات وسایل نقلیه کوچک (V2V) را برای ایالات متحده آمریکا به ارمغان بیاورد.

همچنین جالب است بدانید در حال حاضر طراحی ابزارهایی که برای ردیابی وسایل نقلیه صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند نسبت به سایرین روندی افزایشی چشم‌گیری دارند.

  1. ممکن است چین در استفاده از IoT پیشتاز باشد!

نتایج مطالعه اخير Accenture اظهار داشت که چین آمادگی پذیرش فناوری اینترنت اشیا را دارد و سرمایه‌گذاری‌های فعلی آن در بخش فن‌آوری می‌تواند طی 15 سال آینده 196 میلیارد دلار سرمایه را به بخش تولید این کشور سرازیر کند.

از سوی دیگر شرکت‌های فن‌آوری چینی نیز در فضای IoT فعالیت‌های زیادی می‌کنند. علی بابا (Alibaba) غول تجارت الکترونیک، یک تراشه بزرگ را برای پیشبرد فعالیت‌های تجاری مبتنی بر فضای ابری خود خریداری کرد.

  1. اینترنت اشیا سهم بزرگی در بهبود وضعیت کشاورزی خواهد داشت

سنسورهای جاسازی شده در زمین می‌توانند کمک زیادی به کشاورزان کنند. اطلاعات ارائه شده توسط این سنسورها به کشاورزان کمک می‌کند تا آب، آفت کش‌ها یا کود را به‌طور خاص برای محصولاتی که نیاز به آن‌ها دارند، فراهم کنند.

AT&T اخیرا با شرکتی به نام WaterBit مشغول به کار شده است که سنسورهای خورشیدی را برای نظارت بر رطوبت خاک تولید می‌کند. هنگامی‌که سنسورها بخشی خاص از یک فضا را شناسایی می‌کنند که نیاز به آب بیشتری دارند، با استفاده از یک سیستم آبیاری اتوماتیک، فقط رطوبت مورد نیاز برای آن بخش را تامین می‌کنند. این نوع دقیق کشاورزی نه تنها موجب صرفه‌جویی در مصرف آب می‌شود، بلکه می‌تواند به افزایش تولید محصولات نیز کمک کند.

صاحبان کسب و کارهای کوچک یا بزرگ همواره باید این نکته را به خاطر داشته باشند که اینترنت اشیا بسیاری از صنایع و بخش عظیمی از داد و ستدهای سنتی امروزی را متحول می‌کند و هنوز راه‌های زیادی برای افزایش سرمایه  سرمایه‌گذاران وجود دارد.

بعضی از شرکت‌های فن‌آوری مانند اینتل در اقدامی عجیب درآمد خود در حوزه اینترنت اشیا را از بین می‌برند، اما بسیاری  دیگر این کار را انجام نمی‌دهند. به‌عنوان مثال، اپل به وضوح از موقعیت رهبری خود در فضای تکنولوژی پوشیدنی بهره می‌برد، اما هنوز هم آمار فروش ساعت‌های هوشمند خود را در بخش “دیگر محصولات” خود که شامل تلویزیون اپل، هوم‌پاد و…. است، قرار می‌دهد.

سرمایه‌گذارانی که از پتانسیل اینترنت اشیا استفاده می‌کنند باید در نظر داشته باشند که آیا آن‌ها می‌خواهند در شرکت‌های بزرگی که ارتباط محدودی با اینترنت اشیا دارند سرمایه‌گذاری کنند و یا این‌که با کسب‌ و کارهای کوچکی که اینترنت اشیا بخش بزرگی از فعالیت آن‌ها را تشکیل می‌دهد، همکاری کنند. به نظر می‌رسد گزینه دوم انتخاب مناسب‌تری باشد.

آیا شما در کسب و کار خود از اینترنت اشیا بهره خواهید برد؟ آیا برای استفاده از اینترنت اشیا در کسب و کار خود برنامه‌ریزی خواهید کرد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

انتهای پیام/