چرا تعیین بودجه بازاریابی برای استارتاپ‌ها ضروری است؟

0
47

مهم نیست که آیا کسب‌وکار شما در مرحله استارتاپ قرار دارد یا سال‌هاست که فعالیت خود را شروع کرده است؛ در هر صورت بودجه بازاریابی یک امر اختیاری نیست؛ این گزینه به شما به عنوان یک صاحب کسب و کار اجازه می‌دهد تا مقدار هزینه پرداختی خود را مشاهده کنید، جایی که برای آن تلاش می‌کنید را ببینید و در نهایت پولی که به دست آورده‌اید را بررسی کنید.

به گزارش بادیجی ، به طور خاص، یک بودجه بازاریابی می‌تواند امکانات زیر را در اختیار صاحبان کسب و کار قرار دهد:

بودجه بازاریابی:

  • یک جهت روشن برای استراتژی بازاریابی شما را ارائه می‌دهد
  • کمک می‌کند منابع مالی را به هزینه‌های موثرتر اختصاص دهید
  • اهداف ملموسی را برای تلاش به وجود می‌آورد
  • به هماهنگی بخش‌های مختلف کسب و کار کمک می‌کند
  • میزان بازگشت سرمایه (ROI) بازاریابی شما را افزایش می‌دهد

گاهی اوقات این عامل ارعاب باعث می‌شود تا بسیاری از شرکت‌های کوچک از این بودجه صرف‌نظر کنند. برخی از صاحبان کسب و کار نگران هستند که این بودجه مواردی را فاش می‌کند که آن‌ها تمایلی به مشاهده آن‌ ندارند، بنابراین این بودجه را کنار می‌گذارند و رویکرد جاهلانه‌ای را در پیش می‌گیرند. اما این راه درست برای راه‌اندازی یک کسب و کار نیست.

دیوید گابرتر (David Gabbert) مشاور دیجیتال می‌گوید: “بدون بودجه بازاریابی، شرکت شما هیچ اهدافی برای سنجش خود در اختیار ندارد. همچنین هیچ کس در داخل شرکت، از جمله مدیریت مسئولیتی ندارد.”

فرآیند بودجه‌بندی می‌تواند پیچیده باشد، اما در ادامه این مطلب به توضیح برخی نکات کلی برای اطمینان از ضرورت انجام آن بیشتر خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید.

  1. یک خط پایه را برای شرکت خود ایجاد کنید

دیو لاوینسکی (Dave Lavinsky) کارآفرین می‌گوید: ” اولین قدم برای ایجاد بودجه بازاریابی جامع، یافتن وضعیت مالی فعلی شما است.تا زمانی که بر اساس برآوردها کار می‌کنید، ساختن یک بودجه بازاریابی واقع‌بینانه امکان‌پذیر نیست.”

برای تعیین ارقام پایه، شما باید بدانید که کسب و کار شما به صورت ماهانه چه مقدار سرمایه به ارمغان می‌آورد. از آن‌جایی که این رقم اغلب بسیار متغیر است، بنابراین بهتر است محاسبات خود را بر اساس آن‌چه که لاوینسکی “درآمد قابل اعتماد” می‌نامد، انجام دهید.

این در واقع حداقل مقدار سرمایه‌ای است که ماهانه کسب و کار شما کسب می‌کند. به عنوان مثال اگر درآمد ماهانه شما بین 500000 تا 1 میلیون تومان در هر ماه باشد، درآمد قابل اعتماد شما 500000 تومان است.

  1. هزینه‌های بازاریابی را بر اساس یک مقدار مناسب تعیین کنید

اکثر شرکت‌ها هزینه‌های بازاریابی خود را با در نظر گرفتن درصد درآمد ناخالص خود تعیین می‌کنند. در حالی‌که این موضوع به عوامل مختلفی از جمله اندازه و مرحله کسب و کار شما بستگی دارد. احتمالا می‌بینید که 2 تا 5 درصد درآمد ناخالص برای بودجه بازاریابی ایده‌آل است.

جالب است بدانید؛ بنگاه‌های کسب و کار در مرحله استارت آپ و شروع به کار خود به طور کلی بیش از آن‌هایی که به خوبی مستقر شده‌اند هزینه می‌کنند. بهتر است برای دریافت نتیجه بهتر با اعداد بازی کنید و ببینید کدام مورد برای شما مفیدتر است.

  1. گزینه‌های بودجه را بررسی کنید

یک عبارت رایج وجود دارد که می گوید “پول، پول می‌آورد” و هرکسی که به اندازه کافی در کسب و کار خود فعالیت کرده و موفق باشد قطعا می‌داند که این موضوع درست است. اگر خودتان را در موقعیتی قرار دهید که در آن شما نیاز به پول بیشتری برای تأمین هزینه‌های بازاریابی به منظور هدایت درآمد داشته باشید، لازم است که گزینه‌های پیشِ روی خود و بودجه بازاریابی خود را کاملا بررسی کنید.

یک راه ساده برای اطمینان از این‌که همیشه باید پول نقد خود را برای حفظ بازاریابی به عنوان هدف در اختیار داشته باشید این است که یک خط اعتباری رو به افزایش داشته باشید. این کار به شما امکان دسترسی به پول نقد در هر زمانی که به آن نیاز دارید را فراهم می‌کند و شرایط بازپرداخت آن در مقایسه با وام‌های بانکی سنتی انعطاف‌پذیرتر است.

همچنین یک ایده خوب برای این منظور در اختیار داشتن یک صندوق اضطراری هزینه‌های بازاریابی در محل است، تا بتوانید در مواقع ضروری از آن کمک بگیرید.

همچنین یک قاعده خوب دیگر این است که هزینه‌های سه تا شش ماه را زودتر پرداخت کنید.

  1. بودجه بازاریابی خود را تجزیه و تحلیل کنید

همان‌طور که اشاره شد، بودجه بازاریابی چیزی نیست که شما بتوانید آن را نادیده بگیرید و یا آن را به فراموشی بسپارید. به یاد داشته باشید که کسب و کارهای موفق، طبیعت متغیر بازاریابی را به رسمیت می‌شناسند و به طور منظم آن‌ها را مدیریت می‌کنند.

نه تنها شما باید میزان تاثیر بودجه خود را به صورت دوره‌ای تجزیه و تحلیل و اندازه‌گیری کنید، بلکه در صورتی که متوجه نبود تعادل و ناهماهنگی در برخی بخش‌ها شدید باید هزینه‌های اختصاص داده شده خود را تنظیم کرده و با شرایط موجود مطابقت دهید.

کلام آخر؛

بودجه‌بندی یک موضوع ساده نیست. در حالی‌که ممکن است صحبت کردن در مورد جنبه‌های خلاقانه طراحی، محتوا و شعارهای بازاریابی برای‌تان سرگرم‌کننده باشد اما اگر نتوانید به درستی به آن‌ها بپردازید، قطعا موفق نخواهید بود. بهتر است اولویت‌های خود را در جهت درست قرار دهید تا سایر موارد به طور طبیعی با یکدیگر هماهنگ شوند.

انتهای پیام/