چرا اینترنت اشیا بزرگترین کابوس کارشناسان امنیتی است؟

0
77

تصور کنید یک روز از محل کار به خانه بازمی‌گردید و متوجه می‌شوید سیستم امنیتی خانه دچار اخلال شده و از خانه شما سرقت شده است. چگونه چنین چیزی ممکن است رخ دهد؟ پاسخ کاملا واضح است.

به گزارش بادیجی ، اگر شما یکی از طرفداران اینترنت اشیا (IoT) هستید، راه سختی را پیش رو دارید.

اینترنت اشیا دقیقا چه کاری را انجام می‌دهد؟

علاقه مندان به فناوری، اینترنت اشیا را ادغام دستگاه‌های مختلف با اینترنت تعریف می‌کنند. به‌عنوان مثال یخچال هوشمند شما می‌تواند تمام شدن برخی مواد غذایی را با ارسال یک ایمیل به شما اعلام کند. یکی دیگر از مثال‌های جالب در این زمینه دستگاه‌های پوشیدنی تناسب اندام مبتنی بر فضای ذخیره سازی ابری است که در هنگام بروز حمله قلبی برای شما به اورژانس اطلاع می‌دهد.

این‌ها دستگاه‌های پیشرفته در آینده هستند که با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و همچنین با ارتباط با فضای ابری این امکان را برای شما فراهم می‌کنند که بدون توجه به جایی که در آن حضور دارید و از هر نقطه از جهان بتوانید به اطلاعات خود دسترسی داشته باشید. حتی در زمانی که در خارج از خانه هستید، شما می‌توانید به هر وسیله‌ای در خانه که برای شما مهم است متصل شوید. این رویای آیندگان و البته کابوس کارشناسان امنیتی است.

درک اینترنت اشیا

گذشته از چشم‌انداز رویایی که در بالا به آن اشاره شد، فناوری‌های پیش‌رو در هاله‌ای از ابهام قرار دارند. به‌عنوان مثال، محبوبیت FitBit نسل اول این نوع مفهوم است. FitBit یک دستگاه پوشیدنی است که تعداد قدم‌ها و میزان مسافت پیموده شده توسط شما، کالری که می‌سوزانید و حتی زمان خواب و مقدار آن را ثبت می‌کند. هنگامی‌که دستگاه در محدوده ایستگاه پایه بی‌سیم قرار می‌گیرد، تمام اطلاعات مربوط به شما را به یک نمایه آنلاین ارسال می‌کند که می‌توانید از آن برای تماشای پیشرفت خود استفاده کنید.

این یک ایده جالب و سرگرم‌کننده است اما قطعا می‌توانید تصور کنید که ذخیره‌سازی این اطلاعات در بستر اینترنت اشیا چقدر می‌تواند برای افراد مختلف ارزشمند باشد.

البته خطرات امنیتی داده‌های جمع‌آوری شده توسط این دستگاه‌ها همیشه آشکار نیست، اما هنگامی‌که شما این اطلاعات را بررسی کنید قطعا مبهوت و دست‌پاچه خواهید شد. به‌عنوان مثال یخچال‌های هوشمند می‌توانند عادت‌های غذایی و ترجیحات غذایی شما را به یک معدن ارزشمند برای بازاریابان تبدیل کنند. بنابراین اساسا، هر گونه اطلاعات شخصی در مورد شما که می‌توان در بستر اینترنت به آن‌ها دسترسی داشت یک بازی ترسناک است و از سوی دیگر با اینترنت اشیا، تقریبا همه اطلاعات شما تبدیل به اینترنت فعال می‌شود!

امنیت پیوندهای ضعیف

به نظر شما نقاط ضعف در دنیای شگرف اینترنت اشیا کجا هستند؟ در هر اتصال در این سیستم خطری وجود دارد. به عبارت دیگر، جایی که دستگاه‌ها به اینترنت متصل می‌شوند و جایی که داده‌ها به یک مقصد ایمن منتقل می‌شوند از جمله بخش‌هایی است که باید توجه ویژه‌ای به آن‌ها شود.

استوارت دوممت (Stuart Dommett)، مدیر بازاریابی کسب و کار اینتل، در مصاحبه‌ای در این خصوص می‌گوید: “شما باید دستگاه‌ها و یا سنسورها را ایمن نگه داشته و از داده‌های خود محافظت کنید. به عبارت بهتر شما باید در یک شبکه باز امنیت داشته باشید و این به معنای واقعی کلمه یک تغییر عظیم است.”

در مورد سنسورهای هوشمند، باید بدانید داده‌هایی که بر روی این سنسورها وجود دارند آسیب‌پذیر هستند، همچنین داده‌های که از طریق ارتباطات بی‌سیم از یک سنسور و در بستر اینترنت انتقال داده می‌شوند آسیب‌پذیر بوده و انتقال از راه دور داده‌ها به سرور نیز در معرض خطر قرار دارند.

در آینده‌ای بی‌نظیر از اینترنت اشیا که مطمئنا به‌سرعت به واقعیت تبدیل خواهد شد، این سنسورها شامل ترموستات خانه و روشنایی، دستگاه‌های نظارت بر سلامت، نظارت بر خودرو و ناوبری و وسایل هوشمند است که امروزه در قفسه‌های فروشگاه‌ها نمایش داده می‌شوند . این به این معنی است که هر یک از سنسورهای هوشمند که به زندگی شما وارد می‌شوند، در واقع یک آسیب‌پذیری بالقوه امنیتی را با خود به همراه می‌آورند. در این شرایط دیگر باید نگرانی از هک شدن حساب ایمیل‌تان را فراموش کنید چراکه نگرانی آینده این است که آیا افراد سودجو می‌توانند سیستم امنیتی خانه شما را از راه دور غیرفعال کنند و یا به اطلاعات دستگاه نظارت بر سلامت شما دسترسی پیدا کنند؟

آیا IOT به هک متهم شده است؟

آیا با ورود اینترنت اشیا به زندگی روزمره باید بیش از گذشته نگران بروز مشکل در حریم خصوصی خود باشیم؟

کنسرسیوم Open Interconnect که شامل شرکت‌های بزرگی مانند اینتل، دل و سامسونگ است امیدوار است که بدون توجه به سیستم‌عامل یا پلت‌فرم، یک استاندارد مشترک برای یک ارائه و به‌کارگیری روش قوی و مطمئن برای اتصال دستگاه‌ها به اینترنت ایجاد شود. این استاندارد هنوز در مراحل اولیه قرار دارد و پیشنهادهایی نیز برای بهبود آن ارائه شده است. به عبارت دیگر، اگر سازندگان این نوع دستگاه‌های جدید بتوانند امنیت درست را در سنسور دستگاه‌ها و چگونگی برقراری ارتباط بی‌سیم ایجاد کنند می‌توان گفت تقریبا 90 درصد آسیب‌پذیری‌ها بدون نیاز به انجام هیچ اقدامی از سوی مصرف‌کنندگان حذف خواهند شد که این یک حالت فوق‌العاده ایده‌آل است. این که آیا کنسرسیوم Open Interconnect می‌تواند این هدف عالی را به سرانجام برساند، همچنان جای بحث دارد.

آیا می‌خواهید از خدمات مبتنی بر اینترنت اشیا بهره‌مند شوید و یا به‌دنبال راهی برای فرار از آن هستید؟

انتهای پیام/