هزینه واگذاری پهنای باند اینترنت به اپراتورها 20 درصد كاهش یافت

0
25
عباسی شاهکوه

شركت ارتباطات زیرساخت در اجرای مصوبه كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با توجه به شیوه جدید محاسبه تعرفه پهنای باند اینترنت، از ابتدای شهریور هزینه واگذاری این خدمات به اپراتورها را حدود 20 درصد كاهش داد.

به گزارش بادیجی ، صادق عباسی شاهكوه با اعلام این مطلب اظهار کرد: پیش از این هزینه واگذاری پهنای باند اینترنت به اپراتورها براساس پیك مصرفی ماهانه محاسبه می‌شد اما براساس مدل جدید، پنج درصد بالاترین پیك مصرفی حذف و پس از آن پیك باقیمانده 95 درصد حجم مصرفی دیتا به صورت پلكانی ملاك مصرف اپراتورها برای محاسبه هزینه پهنای باند آنها خواهد بود.

وی افزود: این شیوه محاسبه هزینه واگذاری، قیمت خدمت پهنای باند اینترنت را برای مشتریان شركت ارتباطات زیرساخت كه اپراتورها هستند حدود 14 درصد كاهش خواهد داد.

مدیر عامل شركت ارتباطات زیرساخت با اشاره به تغییر دوم در نحوه محاسبه و دریافت هزینه خدمت پهنای باند اینترنت از اپراتورها گفت: پیش از این مدل تخفیف پلكانی برای مصرف بیشتر اپراتورها به صورت تجمیعی در هر نقطه (حضورPOP) محاسبه می‌شد اما در شیوه جدید محاسبه به صورت تجمیع کشوری پهنای باند انجام خواهد شد؛ این روش به تمركز زدائی شبكه اپراتورها در راستای سیاست‌های شبكه ملی اطلاعات كمك می‌كند.

وی افزود: به این ترتیب با روش محاسبه تجمیعی جدید، هزینه واگذاری این خدمات حدود شش درصد دیگر كاهش خواهد یافت.

مدیر عامل شركت ارتباطات زیرساخت با اشاره به كاهش حدود بیست درصدی قیمت در نتیجه اعمال شیوه جدید محاسبه پهنای باند تصریح كرد: این كاهش قیمت با ایجاد فرصت رقابتی برای اپراتورها، زمینه افزایش رضایت كاربران نهایی را فراهم می‌كند.

عباسی شاهكوه با اشاره به این نكته كه طبق برنامه پنج ساله ششم توسعه، درآمد و ارزش افزوده اپراتورها هر سال باید حدود 20 درصد افزایش یابد، گفت: هم‌اكنون حدود هشت درصد از هزینه اپراتورها بابت خدماتی است كه از شركت ارتباطات زیرساخت دریافت می‌كنند كه این خدمات شامل تأمین پهنای‌باند اینترنت‌، انتقال بین استانی، اتصال متقابل، ترافیك بین‌الملل، فضا و امكانات زیرساختی و… می‌شود.

او افزود: با وجود این سرویس‌ها، طبق برنامه تدوین شده سهم شركت ارتباطات زیرساخت از درآمد اپراتورها تا پنج سال آینده به پنج درصد كاهش خواهد یافت كه این به معنی آن است كه بخش دولتی و حاكمیتی تلاش می‌كند نقش قابل توجهی در گسترش بازار و رونق کسب‌وکارهای نوین ICT كشور ایفا كند.

انتهای پیام/