نخستین خودپرداز بیت‌کوین بومی رونمایی شد

0
22

اخیرا یک شرکت ایرانی موفق به ساخت اولین خودپرداز بیت‌کوین بومی شده است که امکان تبدیل بیت‌کوین به اسکناس‌های ریالی را فراهم می‌کند؛ به گفته‌ مدیرعامل این شرکت، دستگاه، بدنه و نرم‌افزار خودپرداز که در نمایشگاه بین‌المللی تهران رونمایی شد، به‌صورت بومی و در داخل کشور تهیه شده است.

به گزارش بادیجی، با وجود ساخت دستگاه‌های خودپرداز بیت‌کوین در دیگر نقاط جهان، به دلایل تحریم و مشکلات دیگری نظیر برخورد سخت‌گیرانه نهادهای ناظر، استفاده از BTM در داخل کشور هنوز ممکن نشده است اما این اقدام می‌تواند راه را برای نوآوری و خلاقیت‌های هر چه بیشتر در زمینه ساخت پلتفرم‌هایی که از فناوری ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند، هموارتر سازد.

در حال حاضر در این خودپرداز بیت‌کوین، تنها امکان فروش بیت‌کوین را دارد و به‌دلیل وضعیت حال حاضر قانون‌گذاری حوزه ارزهای دیجیتال در کشور توسط بانک مرکزی، امکان خرید بیت‌کوین از دستگاه میسر نیست اما زیرساخت‌های کافی برای راه‌اندازی هر دو امکان خرید و فروش در دستگاه تعبیه شده است. انتقاد دیگری که به این دستگاه وارد شده، ظاهر خودپرداز بیت‌کوین است که به عقیده‌ برخی به اندازه کافی بر روی آن فعالیتی صورت نگرفته است. همچنین به گفته یکی از توسعه‌دهندگان این BTM، سقف دریافت اسکناس از خودپرداز در حال حاضر ۳۰۰ هزار تومان است که این مقدار به سادگی می‌تواند افزایش پیدا کند.

بانک مرکزی پیش‌نویس قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال را در تاریخ ۸ بهمن ماه سال گذشته منتشر کرد. از نکات قابل توجه در این پیش‌نویس ممنوع اعلام کردن استفاده از ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین و اتریوم به‌عنوان ابزار پرداخت بود. این دیدگاه سخت‌گیرانه از سوی بانک مرکزی در صورت اجرا می‌تواند مشکلات متعددی برای پروژه‌هایی که قصد توسعه سیستم‌های نقل و انتقالات ارزی بر بستر ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک‌چین را دارند، ایجاد کند.

انتهای پیام/