میلیون‌ها کاربر جدید اینترنت هند در دام اخبار جعلی

0
52

این روزها مردم از گوشی‌های هوشمند خود در بازار فناوری اطلاعات دهلی نو استفاده می‌کنند. Jio، یک سرویس شبکه تلفن‌همراه است که در ماه ژوئن 2016 تا مارس 2017، مصرف داده‌های تلفن‌همراه در هند را بیش از شش برابر افزایش داد.

cheap periactin online, dapoxetine reviews.
به گزارش بادیجی ، گفته می‌شود که اخبار جعلی در ایالات متحده به پیروزی در انتخابات ترامپ کمک کرده است؛ در هند، یک کشور با 355 میلیون کاربر اینترنت، اخبار دروغین به بخشی از زندگی روزمره مردم تبدیل شده‌ است و حتی بر سلامت عمومی افراد نیز تاثیرات منفی را بر جای گذاشته است.

پانکج جاین(Pankaj Jain)، موسس یک سایت در هند که به بررسی حقیقت شایعات در شبکه‌های اجتماعی هند می‌پردازد، گفت: “حس مشترک در میان مردم از بین رفته است و افراد آماده‌اند تا هر چیزی را باور کنند.”

نکته جالب توجه در این خصوص، این است که بسیاری از اخبار دروغین هند توسط پیام‌رسان واتس‌آپ منتشر می‌شود. انتشار اخبار کذب موجب افزایش خشونت، ایجاد رعب و وحشت و تنش‌های مذهبی در میان مردم شده است.

به‌عنوان مثال، شایعات منتشر شده در ماه مه و در مورد ربایندگان کودک در یک روستا، منجر به مرگ هفت نفر شد. بررسی واقعیت اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی  از پیشینه‌های مختلف نشات می‌گیرند، بعضی از آن‌ها روزنامه نگاران سابق هستند، بعضی دیگر از نرم‌افزارهای جاسوسی بوده و بعضی دیگر فقط شهروندان عادی هستند.

جنیس جاکوب(Jency Jacob)، مدیر یک وب‌سایت است که به بررسی صحت اخبار منتشر شده در فضای مجازی می‌پردازد.

وی می‌گوید: “بسیاری از اخبار خبری جعلی مورد حمایت حزب حاکم هند هستند واگر ما کاری انجام ندهیم خیلی دیر خواهد شد چراکه احزاب سیاسی دوست دارند از این بازار داغ شایعات به نفع خود استفاده کنند و ما باید مداخله کنیم.”

خوشبختانه؛ انجام این کار با موفقیت‌هایی نیز همراه بوده است. به‌عنوان مثال، وزاری هند پس از اعمال بررسی صحت و یا عدم صحت اخبار منتشر شده به صورت آنلاین، اقدام به حذف پست‌ها و توئیت‌های گمراه‌کننده خود در شبکه‌های مجازی کرده‌اند.

جالب است بدانید؛ در ماه سپتامبر 2016، موکش امبنی(Mukesh Ambani) ثروتمندترین مرد هند، سرویس ارزان‌قیمت شبکه‌های تلفن همراه موسوم به Jio را راه‌اندازی کرد. این شبکه جدید برای اولین بار امکان حضور میلیون‌ها نفر از کاربران هندی را در شبکه‌های اجتماعی و گروه‌های آنلاین به ارمغان آورد.

انتهای پیام/