مجهز شدن تمام استانها به بالن ارتباطی برای حذف نقاط کور

0
228
بالن مخابراتی

در پی برخورد عجیب استاندار کرمان با دو مدیر حوزه ارتباطی در جلسه ستاد مدیریت بحران کشور، وزیر ارتباطات از مجهز شدن تمامی استانهای کشور به بالن بومی ارتباطی خبر داد.

به گزارش خبرنگار بادیجی ، سه روز گذشته و در پی تشکیل جلسه ستاد مدیریت بحران کرمان در کمال تعجب استاندار با انتقاد شدید از عملکرد وزارت ارتباطات و اختلال در برقراری ارتباطات این استان اقدام به اخراج مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات این استان از جلسه کرد.

علیرضا رزم‌حسینی؛ استاندار کرمان با اشاره به اینکه وزارت ارتباطات باید فکری برای استان کرمان در هنگام بحران کند گفت: ما در شرایط اضطراری هستیم و باید استان کرمان به‌صورت خاص مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه 86 نقطه کور ارتباطی در استان کرمان وجود دارد افزود: ما در مواقع بحران با مشکلات زیادی روبه‌رو هستیم که باید برطرف شود.

او همچنین پس از استماع گزارش مدیر کل ارتباطات و متولیان امر برقراری ارتباطات این استان که معتقد بودند ازدحام یکباره پس از وقوع زمین لرزه باعث ایجاد اختلال مقطعی شد و این امر رایج ارتباطی در کل دنیا در مواقع وقوع بحران است که شبکه را به حالت ناپایداری می‌رساند، تماسی با وزیر ارتباطات داشت و مراتب را گزارش داد.

استاندار کرمان در ارتباط تلفنی با محمدجواد آذرجهرمی؛ وزیر ارتباطات و فنآوری اطلاعات گفت: مدیران شما در استان بی‌اختیارند و نیازمندیهای استان با مستندات بارها اعلام شده است.

طبیعتا شبکه‌های ارتباطی و راه‌های مجازی ظرفیتهای مشخصی دارند که تا آستانه آن را قابلیت پاسخگویی هست و نه تنها در مواقع بروز حادثه و بحران بلکه در بسیاری از ایام سال نظیر اربعین حسینی(ع) نیز شاهد هستیم که برقراری ارتباطات با افراد حاضر در نقاط مرزی ممکن نیست که البته هر ساله با تدارک دیدن ظرفیتهای بیشتر، زمینه به حداقل رسیدن اختلالات ارتباطی فراهم می‌شود.

اینکه اپراتورهای ارتباطی کشور که اغلب شرکتهای خصوصی هم هستند پس از آزادسازی پروانه‌شان از انحصار تکنولوژی در سال 93، تمام تلاش خود را برای راه‌اندازی نسلهای بالاتر ارتباطی نظیر 3G و 4G در کشور کردند و امروز وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به صراحت وعده تحت پوشش قرار گرفتن همه شهرهای کشور زیر چتر شبکه‌های 3G و 4G را تا دهه فجر می‌دهد، نشان از این دارد که این شرکتهای خصوصی با وجود تمامی محدودیتهای موجود نظیر نیاز به سرمایه‌گذاریهای کلان در زیرساختهای ارتباطی، ابایی ندارند و حتی اگر منافع مردم را هم در نظر نگیرند به فکر توسعه شبکه خود و درآمدزایی بیشتر هستند.

بنابراین اینکه گفته شود تلاشی از سمت آنها صورت نمی‌گیرد شاید کمی بی‌انصافی باشد و بهتر است اینطور گفته شود که با وجود تلاش همه جانبه این شرکتها، چه دلیلی وجود دارد که همچنان برخی نقاط کور ارتباطی در برخی نقاط کشور مشاهده می‌شود؟

آیا تا به حال درباره این دلایل از اپراتورها سوال پرسیده شده است تا با نظر به موانع موجود، راهکاری اساسی برای رفع این معضل چاره شود؟!

شاید به واسطه هزینه‌های کلان سرمایه‌گذاری در زیرساختهای ارتباطی مخصوصا برای مناطق دور افتاده که قاعدتا سود آنچنانی هم برای اپراتورها ندارد، نیاز باشد حاکمیت به صورت جدی به این موضوع ورود کرده و با تزریق هزینه‌های مورد نیاز راه تسهیل کننده‌ای پیش پای آنها قرار دهد تا این شرکتهای مخابراتی هم با تأمین ظرفیتهای لازم، بستری اشتراکی را برای تمامی خدمات دهندگان ارتباطی فراهم کنند و معضل کوری نقطه مورد نظر را رفع گردانند.

با این حال و انتقاد استاندار کرمان، محمد جواد آذری جهرمی؛ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات طی توئیتی اعلام کرد: پس از اجرای طرح آزمایشی بالن بومی برای ارائه خدمات دسترسی در مرز مهران و سرپل ذهاب و رفع معایب این طرح، ستاد مدیریت بحران وزارت ارتباطات مصوب کرد همه استانها به این امکان مجهز شوند و در مواقع اضطراری ارتباطات مورد نیاز را در کوتاه‌ترین زمان ممکن، برقرار کنند.

پیش از این رئیس پژوهشگاه فضایی ایران درباره فناوری اینترنت بالنی که برای ارائه خدمت اینترنت بدون سیم به زائران اربعین حسینی(ع) در مرز مهران استقرار یافته بود، اینطور گفت: بالن مقید با قابلیت حمل محموله مخابراتی 50 کیلویی در ارتفاع 500 متری به پرواز درآمده و توانمندی انتقال و توزیع اینترنت وای فای در فواصل حدود چهار کیلومتر را داراست.

به گفته حدادپور در این پروژه، فرستنده رادیویی درشهر مهران مستقر و بالن در منطقه مرزی به پرواز درآمده است و از آن به عنوان یک دکل اینترنتی استفاده می‌شود؛ پهنای باند دریافتی از زیرساخت توسط فرستنده به بالن ارسال و در دایره‌ای در منطقه پایین دست بالن، اینترنت وای‌فای رایگان و بدون پسوند ارائه می‌‌شود.

در این پروژه، بالن در ارتفاع حداقل 300 متری ازسطح زمین قرار گرفت و اینترنت را در شعاع 20 کیلومتری دریافت و برای کاربران پخش کرد.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران با بیان اینکه فناوری بالنی اینترنتی مقید برای ارائه ارتباطات در مناطق عمومی که دارای جمعیت متمرکز است در ارتفاع پایین و در فاصله 300 تا 700 متری از سطح زمین قرار می‌گیرد، افزود: این بالن مخابراتی برای ارتباط‌رسانی در مواقع بحران با توجه به ازدحام جمعیت، کاربردی است به همین دلیل، این سیستم برای اطلاع‌رسانی به سیستم‌های خدمات‌رسان مانند امداد و هلال احمر برای دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط کاربرد دارد.

بنابراین امید می‌رود با این راهکار و البته توجه به نیاز اپراتورهای ارتباطی کشور که گاها با برخوردهای سلبی و چکشی نظیر پایین کشیده شدن دستوری دکلهای ارتباطی‌شان در کلانشهرها نیز هستیم، مشکلات ارتباطی در مواقع بروز بحران به حداقل کاهش یابد و روز به روز بر ظرفیتهای ارتباطی کشور افزوده شود.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/