قوی‌ترین مک‌بوک سال 2018 با پردازنده شش هسته‌ای از بهترین مدل 2017 با 4 هسته و فرکانس مشابه کندتر است!

0
46

مک‌بوک‌های سال 2018 اپل تفاوت اصلی که با سال قبل داشتند، استفاده کردن از نسل جدید پردازنده‌های 6 هسته‌ای اینتل بود. عملاً مک‌بوک‌های امسال به خاطر این پردازنده‌ها معرفی شدند.

به گزارش بادیجی ، پردازنده 6 هسته‌ای اینتل Core i9-8950HK با فرکانس پایه 2.9 گیگاهرتز برای مک‌بوک‌های 15 اینچی 2018 یک اپشن 300 دلاری به حساب می‌آید. اما بررسی‌های Dave Lee یوتیوبر مشهور بر روی این لپ‌تاپ نشان می‌دهد که این لپ‌تاپ به هیچ عنوان توانایی کنترل دمای این پردازنده 2.9 گیگاهرتزی را ندارد.

پردازنده Core i9-8950HK یک پردازنده با قابلیت اورکلاک شدن است؛ ولی وقتی سیستم خنک‌کننده داخل این لپ‌تاپ نمی‌تواند حتی این پردازنده را در فرکانس پایه ثابت نگه دارد؛ این قابلیت به هیچ دردی نمی‌خورد. طبق تست‌های این یوتیوبر پردازنده داخل این لپ‌تاپ به مقدار زیادی دچار Thermal Throttle می‌شود.

او این نتیجه‌گیری را از آن‌جایی کرده است که نوسانات بسیار زیادی در فرکانس موقع فشار به پردازنده مشاهده می‌شود. این نوسانات بازه‌ای از 2 گیگاهرتز تا 3 گیگاهرتز دارند، میانگین این نوسانات به ما فرکانسی را در حدود 2.2 گیگاهرتز می‌دهد.

هم‌چنین نوسانات دمایی نیز بازه 90 تا 100 درجه را شامل می‌شوند که موضوع گلوگاه دمایی را تأیید می کند چرا که پردازنده نمی‌تواند فرکانس پایه 2.9 گیگاهرتزی خود را حفظ نماید.

در واقع این اتفاق آن‌قدر بد است که مقایسه‌ای که از این پردازنده با لپ‌تاپ Aero 15X مدل 2018 در زمینه مدیریت دما انجام شد؛ پردازنده به کار رفته در مک‌بوک با فرکانس پایه 2.9 گیگاهرتز حتی اگر می توانست فرکانس پایه خود را ثابت نگه دارد، نمی توانست پردازنده i7-8750H با فرکانس پایه 2.2 گیگاهرتزی را شکست دهد.

این به این خاطر است که Aero 15X سیستم خنک‌کننده بسیار قوی دارد و می‌تواند این پردازنده را به قدری خنک کند که این پردازنده میانگین فرکانس 3.1 گیگاهرتزی را در زیر استرس به ثبت برساند. این درحالی است که در لپ‌تاپ Aero 15X دمای پردازنده تنها چیزی در حدود 80 تا 90 درجه سانتی‌گراد بود.

تست دیگری که واقعا جای تأمل دارد، تست زمان رندر ویدئو است. در این تست یک لپ‌تاپ دیگر به جمع اضافه شد، مک‌بوک پرو سال قبل با پردازنده i7 و 4 هسته پردازشی. قوی‌ترین مک بوک امسال در این تست از مدل قبلی خود شکست خورد.

البته این تست یک بخش دیگر هم دارد Dave Lee این رندر را با استفاده از مک‌بوک سال 2018 در فریزر نیز انجام داد و 10 دقیقه از زمان رندر کم شد و این بار نتیجه نسبت به مک‌بوک سال 2017 بهتر بود. اما اگر در فریزر زندگی نمی‌کنید باید به این نکته توجه داشته باشید که این مک‌بوک در خارج از فریزر با مشکلات دمایی جدی روبرو است و اپل بدون توجه به این مسئله محصول جدید خود را روانه بازار کرده است.

اما این همه ماجرا نیست، لپتاپ Aero 15X که پیش از این به آن اشاره کردیم در مدت زمانی که یکی از این مک‌بوک‌ها مشغول به رندر است می‌تواند همان رندر را 5 بار تمام کند این مسئله به این خاطر است که Adobe Premiere Pro در ویندوز کمی بهتر از مک عمل می‌کند و هم‌چنین این لپ‌تاپ دارای قدرت خنک‌کنندگی بسیار بالایی است.

این نتایج به این معنی است که یا اپل عمداً مک‌بوک‌هایی را با مشکل دمایی عرضه کرده است یا تنها نسخه در دست این یوتیوبر دارای این مشکل بوده است. برای پیدا کردن جواب این سوال تنها راه این است که صبر کنیم تا برسی‌های بیش‌تری منتشر شوند.

منبع

انتهای پیام/