سخنی با استارت آپ‌های نوپا؛

قبل از هر اقدامی علامت تجاری استارتاپ‌تان را ثبت کنید

0
67

رسانه‌های اجتماعی نقش مهمی در زندگی روزمره افراد ایفا می‌کنند. در حال حاضر بیش از 2.5 میلیارد نفر در رسانه‌های اجتماعی حساب کاربری دارند و این رقم به طور دائم در حال افزایش است در حالی که رسانه‌های اجتماعی ابزارهای بزرگی را برای شرکت‌ها به منظور برقراری ارتباط فراهم می‌کنند، اما آن‌ها همچنین پلت‌فرم‌هایی را برای سوء استفاده از علائم تجاری ارائه می‌دهند.

به گزارش بادیجی ، این موضوع برای شرکت‌ها به منظور کسب اطمینان از این‌که از نام آن‌ها در رسانه‌های اجتماعی به اشتباه استفاده نمی‌شود چالشی بزرگ است.

خبر خوب برای صاحبان برندها این است که تقریبا تمام پلت‌فرم‌های رسانه‌های اجتماعی، روش‌های نسبتا سریع و ارزانی را برای مقابله با سوء استفاده‌های احتمالی ارائه می‌دهند. همه آن‌ها سیاست‌هایی در خصوص علائم تجاری دارند که کاربران باید آن‌ها را دنبال کنند و اکثر سیستم‌عامل‌ها روش‌های نسبتا موثر و آسان را به منظور گزارش سوء استفاده‌ها ارائه می‌دهند.

پیش‌شرط مورد نیاز قبل از انجام هرگونه اقدامی این است که شما یک علامت تجاری داشته باشید و آن را به ثبت برسانید. حال سوالی که پیش می‌آید این است که با علامت تجاری ثبت شده خود در رابطه با رسانه‌های اجتماعی چه کارهایی را می‌توانید انجام دهید؟ در این خصوص دو اصل اساسی وجود دارد که بسیاری از استارت آپ‌ها در مورد آن به اشتباه رفتار می‌کنند. این دو اصل عبارتند از:

اصل اول این است که علائم تجاری شما را در برابر سوء استفاده‌های تجاری محافظت می‌کند. بنابراین اگر از علامت تجاری خود محافظت کرده باشید، حقوق منحصربه‌فرد آن علامت تجاری به این معنا است که سایر رقیبان دیگر نمی‌توانند از علامت تجاری یکسان یا مشابه آن در جریان تجارت خود (به عنوان مثال در کسب و کار) استفاده کنند و استفاده غیرتجاری از آن در خارج از محدوده علائم تجاری با شکست همراه خواهد بود.

اصل دوم این است که علائم تجاری در واقع نمادهای تجاری هستند که محصولات یک شرکت را از محصولات سایر شرکت‌ها متمایز می‌کند.  برای این‌که بتوانید اقدامی مفید انجام دهید، باید به نحوی آن را طراحی کنید که استفاده سایر رقیبان از آن منجر به ایجاد سردرگمی شود. این اتفاق اغلب در زمانی که سایر رقبا از علائم تجاری مشابه برای محصولات یا خدمات یکسان یا مشابه خود استفاده می‌کنند رخ می‌دهد. بنابراین اگر سایر رقبای شما از علامت تجاری‌تان به منظور معرفی سایر کالاها یا خدمات خود در رسانه‌های اجتماعی استفاده کنند، یا اگر از آن استفاده غیرتجاری می‌شود، شما نمی‌توانید کار زیادی انجام دهید.

استفاده از علائم تجاری در نام‌های کاربری، نام حساب‌ها، هشتگ‌ها و موارد مشابه

شاید رایج‌ترین تصور غلط در میان صاحبان کسب و کار با توجه به ماهیت رسانه‌های اجتماعی این است که فقط به این دلیل که آن‌ها یک علامت تجاری را ثبت کرده‌اند، بنابراین آن‌ها می‌توانند فقط مدعی یک نام کاربری یا نام حساب از یک مالک قبلی باشند. این تفکر شاید از آن‌جایی نشات می‌گیرد که در اکثر پلت‌فرم‌های اجتماعی، یک علامت تجاری ثبت شده به تنهایی برای ادعای حساب یا نام کاربری کافی نیست.

فیس‌بوک از سیاست خود در خصوص این موضوع می‌گوید:نام‌های کاربری معمولا بر پایه برندی که زودتر از سایرین علامت تجاری خود را ثبت و سپس به ارائه خدمات پرداخته است، ادعا می‌شوند و این بدین معناست که ممکن است شما یک صفحه فیس‌بوک یا نمایه‌ای که علامت تجاری شما در نام کاربری خود استفاده کرده است را مشاهده نمایید. در حالی که ممکن است مواردی این‌چنینی وجود داشته باشد که این نوع استفاده از علامت تجاری را می‌توان به عنوان تخلف علامت تجاری بر اساس زمینه استفاده از آن گزارش کرد، اما باید توجه داشته باشید که هرگونه استفاده از علامت تجاری شما در یک نام کاربری لزوما به عنوان یک تخلف علامت تجاری محسوب نمی‌شود.” جالب است بدانید سیاست یوتیوب نیز در این‌باره بسیار مشابه فیس‌بوک است. بنابراین تنها در زمانی که شما یک علامت تجاری فقط ثبت کرده باشید، برای ادعا کافی نیست.

پلت‌فرم‌ رسانه‌های اجتماعی معمولا به این نیاز دارند که نام کاربری یا نام حساب در واقع در زمینه تجاری مورد استفاده قرار گیرد تا از این طریق از حقوق علامت تجاری شما در برابر سواستفاده‌ها حمایت کند.

محتوا و تبلیغات

شما به عنوان صاحب یک استارت آپ نوپا قطعا می‌دانید که سوء استفاده از علامت تجاری نیز اغلب از طریق تبلیغات انجام می‌شود. اکثر سیستم‌عامل‌های رسانه‌های اجتماعی برای کسب درآمد بیشتر به تبلیغات متکی هستند. یک سناریو معمولی در این زمینه می‌تواند این باشد که یک شرکت از علامت تجاری رقیب به عنوان کلید واژه‌ای در تبلیغات خود استفاده کند. اما این‌که آیا اجازه انجام چنین کاری داده شده است یا نه، بستگی به قوانین آن کشور دارد. در اغلب کشورها، محتویات آگهی بسیار مهم است.

به عنوان مثال، گوگل در اکثر مناطق استفاده از علامت‌های تجاری ثبت شده دیگر شرکت‌ها به عنوان کلید واژه را محدود نمی‌کند (این قانون درباره یوتیوب نیز صدق می‌کند). اما آن‌چه مهم است این است که آگهی موردنظر خودش به تنهایی منجر به ایجاد سردرگمی نمی‌شود.

از لحاظ حرفه‌ای اما، شما نباید علامت تجاری سایر شرکت‌ها را در متن تبلیغات خود وارد کنید و یا به هیچ نباید وجه تصوری را ایجاد کنید که پیوندی بین شما و آن‌ها وجود دارد. استفاده از کلیدواژه خرید، به تنهایی ناقض علامت تجاری نیست. در زمینه تولید محتوا در خصوص یک محصول نیز اشاره به علامت‌های تجاری، یک نقض علامت تجاری محسوب نمی‌شود. به عنوان مثال، نوشتن یک مقاله در مورد یک محصول بدون استفاده از نام آن می‌تواند دشوار باشد بنابراین، صرفا استفاده از اطلاعات، و یا مقایسه خدمات خود با سرویس رقیب نیز یک نقض علامت تجاری محسوب نخواهد شد.

فرآیندهای علائم تجاری در پلت‌فرم رسانه‌های اجتماعی شما را محدود نمی‌کنند

این اتفاق بسیار خوبی است که پلت‌فرم‌ رسانه‌های اجتماعی یک راه سریع و ارزان را به منظور خنثی کردن نقض علامت تجاری شرکت‌ها و استارت آپ‌ها فراهم می‌کند اما با این حال، به خاطر داشته باشید که فقط به این دلیل که پلت‌فرم رسانه‌های اجتماعی یک راه‌حل سریع را برای مشکل شما ارائه نمی‌دهند و یا این‌که اعلام می کنند رفتارهای خاصی را قبول و تایید می‌کنند، لزوما به معنی عدم نقض علامت تجاری نیست. به عبارت بهتر سیستم‌عامل‌های رسانه‌های اجتماعی داوران نهایی نقض علامت تجاری نیستند.

به عنوان مثال، اینستاگرام در وب‌سایت خود اعلام می‌کند که : ” این شبکه اجتماعی نمی‌تواند اختلافات بین اشخاص واسطه را حل کند، بنابراین ما نمی‌توانیم در مقابل گزارش‌های مربوط به نقض علامت تجاری که به تجزیه و تحلیل عمیق علائم و یا مباحثه و پیگیری در خارج از اینستاگرام نیاز دارند، هیچ اقدامی انجام دهیم.”

در صورتی‌ که با مشکلی مواجه شدید که یک راه‌حل سریع برای برطرف کردن آن وجود ندارد، باید با یک وکیل تجاری تماس بگیرید تا در خصوص اقداماتی که می‌توانید انجام دهید اطلاعاتی را کسب کنید.

کلام‌ آخر؛

بهترین کاری که شما به عنوان صاحب یک نام تجاری باید انجام دهید چیست؟ با توجه به نام کاربری و نام حساب، بهترین سیاست این است که سریع عمل کنید چراکه پلت‌فرم‌های اجتماعی همان‌طور که اشاره شد بر اساس برندی که زودتر از سایرین علامت تجاری خود را ثبت و سپس به ارائه خدمات پرداخته است، واگذار می‌شوند و بر همین اساس فرد یا شرکتی که با علامت تجاری شما حساب کاربری را فعال کرده است به عنوان ناقض علامت تجاری شناخته نمی‌شود. یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه داشت این است که ثبت یک علامت تجاری موجب افزایش اعتماد به نفس شرکت‌ها می‌شود و ممکن است به راحتی بتوانند در زمینه نقض علامت تجاری خود تلاش کنند.

قاعده اساسی که در زمینه رسانه‌های اجتماعی اعمال می‌شود این است که یک علامت تجاری ثبت شده به شما این حق را می‌دهد که از سایر علامت‌های تجاری مشابه برای محصولات و خدمات مشابه استفاده کنید. این قاعده اساسی امکانات شما را به منظور اعمال حقوق‌تان در رسانه‌های اجتماعی و زندگی واقعی محدود می کند اما این بدان معنا نیست که شما نباید از علامت تجاری خود محافظت کنید و علاوه‌بر این هنگامی که تخلفی در خصوص علامت تجاری شما رخ می‌دهد، قطعا باید اقدامات لازم را انجام دهید.

به یاد داشته باشید که بهترین سیاست در ارتباط با رسانه‌های اجتماعی این است که سریع‌تر از دیگران اقدام کنید. هنگامی که نام جدیدی را معرفی می‌کنید، بهتر است اکانت‌های رسانه‌های اجتماعی مربوط به آن را در اسرع وقت ایجاد کنید. همچنین، شما باید علامت تجاری خود را ثبت کنید.

انتهای پیام/