فیلتر سرویس‌های پرداخت آنلاین بر بستر شبکه‌های اجتماعی خارجی

0
18

معاون امور فضای مجازی دادستانی کشور اعلام کرد که هیچ سرویس پرداخت آنلاینی اجازه‌ ارائه‌ سرویس پرداخت بر بستر شبکه‌‌های اجتماعی خارجی ندارد.

به گزارش بادیجی، جواد جاویدنیا، معاون امور فضای مجازی دادستان کشور اعلام کرد که سرویس‌های پرداختی که ازطریق شبکه‌های اجتماعی خارجی اقدام به عملیات پرداخت کنند، طبق مصوبه‌ شورای عالی فضای مجازی با لغو مجوز و فیلتر سرویس خود مواجه خواهند شد.

وی همچنین اعلام کرد از دو ماه پیش به سرویس‌های پرداخت آنلاین اعلام شده است که براساس بند هشت ماده‌ی دو مصوبه‌ی شورای عالی فضای مجازی مبنی بر سامان‌دهی پیام‌رسان‌های اجتماعی،‌ هیچ سرویس پرداخت آنلاینی اجازه‌ ارائه‌ سرویس پرداخت بر بستر شبکه‌‌های اجتماعی خارجی را ندارد اما بازهم برخی سرویس‌های پرداخت اقدام به انجام عملیات پرداخت از طریق شبکه‌های اجتماعی خارجی می‌کنند.

معاون امور فضای مجازی دادستان کشور گفت: تاکنون دادستانی به این سرویس‌ها مساعدت داشته و آنها را فیلتر نکرده است اما در صورت ادامه‌ این روند مجوز این سرویس‌ها طبق دستورالعمل مربوطه، از طرف بانک مرکزی باطل و در مرحله‌ بعد نیز سرویس آن‌ها فیلتر خواهد شد.

جاویدنیا تاکید کرد: در این مورد هیچ استثنائی قائل نخواهد شد زیرا عدم رعایت مقررات از ناحیه‌ی پیام‌رسان‌ها جرایم پول‌شویی، قماربازی، شرط‌بندی و نیز خرید و فروش غیرقانونی ارز رمزها را تشدید خواهد کرد.

وی در ادامه اشتراک‌گذاری لینک پرداخت در پیام‌رسان‌ها را نیز ممنوع دانست و گفت: ارائه‌دهندگان خدمات پرداخت باید در قرارداد خود با اشخاصی که خدمات به آنها ارائه می‌دهند، ضمن احراز هویت کامل آنها، تصریح کنند که هرگونه استفاده از خدمات پرداخت آنها به هر نحو در پیام‌رسان‌های خارجی بدون مجوز حتی به‌صورت انتشار لینک ممنوع است و مکلف‌اند همان‌گونه که از این بستر کسب درآمد دارند، هزینه‌ لازم جهت رصد فعالیت‌ها به‌صورت نرم‌افزاری یا فیزیکی را نیز انجام دهند و به محض اطلاع از فعالیت غیرقانونی یا دریافت گزارش در این خصوص، به قید فوریت نسبت به قطع خدمات و اعلام آن به مراجع ذی‌صلاح اقدام کنند.

انتهای پیام/