بادیجی گزارش می‌دهد:

نگاهی انتقادی به نخستین سامانه آژانس موبایلی

0
198

آژانس‌های موبایلی در دنیا سابقه‌ای کمتر از یک دهه دارند اما شبکه حمل‌ونقل هوشمند درون شهری از سال 93 در تهران کلید خورده و هم‌اکنون در چهار کلانشهر دیگر فعال است.

به گزارش خبرنگار بادیجی، شرکت ایده‌گزین ارتباطات روماک با نام تجاری «اسنپ» حدود سه سال است شبکه حمل‌ونقل شهری را در ایران شروع کرده است.

اصول کار این سامانه بر پایه اپلیکیشن‌های تلفن همراه استوار بوده به‌طوریکه کاربر می‌تواند با استفاده از آن، مبدأ و مقصد سفر خود را مشخص کرده و بعد از تأیید مبلغ سفر، نزدیکترین راننده‌ها به فرد متقاضی، انجام سفر را بر عهده می‌گیرند.

این شرکت هم‌اکنون علاوه بر تهران در 4 کلان شهر دیگر فعال است و خدمات تاکسی اینترنتی را با قیمتی منصفانه‌تر نسبت به سامانه حمل‌ونقل شهری یا همان تاکسی‌ها به هموطنان ارائه می‌کند.

در این گزارش سعی بر آن داریم تا به نقاط ضعف و قوت این سامانه حمل‌ونقل هوشمند اشاره‌ای داشته باشیم.

این سیستم میزان تخلفات قضایی و نحوه رانندگی افراد را معیاری برای گزینش به حساب نمی‌آورد اما نقطه قوت اینجاست که از راننده‌های جدیدالورود می‌خواهد تا گواهی عدم سوء پیشینه ارائه کنند.

به گفته برخی راننده‌های فعال در این سامانه، اسنپ به راننده‌های جدید 3 هفته مهلت می‌دهد تا گواهی عدم سوء سابقه را از پلیس بعلاوه 10 دریافت کرده و به این شرکت تحویل دهند و در این بازه زمانی علی‌رغم اینکه چندین مرتبه از مرکز اسنپ پیامک ارسال می‌شود با این مضمون که «اگر گواهی عدم سوء پیشینه ارائه نکنید حساب کاربریتان مسدود خواهد شد» اما بعد از این مدت و در صورت عدم ارائه گواهی مذکور، دیگر خبری از اینگونه پیامک‌ها نخواهد بود و در کمال تعجب می‌بینید که نرم‌افزار راننده هم غیرفعال نمی‌شود.

شاید به دلیل کمبود و جذب راننده بیشتر یا وجود مشکلات نرم‌افزاری است که بررسی سوء پیشینه افراد توسط اسنپ چندان جدی گرفته نشده اما هر دلیلی که داشته باشد این مسئله هر چه سریع تر باید اصلاح شود.

از سویی دیگر در این سیستم، دادن امتیاز به راننده بحثی جدی است.

مسافر می‌تواند بی‌نظمی، بی‌فرهنگی و گاها بی‌نزاکتی رانندگان را گزارش کند اما تنها کاری که راننده در برابر رفتارهای مسافران خواهد داشت، تنها پاسخ به یک سوال دو گزینه‌ای مبنی بر «آیا از مسافر راضی بوده یا خیر؟» است که البته ظاهرا پاسخ به این سوالات از سوی راننده هم چندان جدی گرفته نشده است زیرا در پایان سفر اگر قبل دادن امتیاز به مسافر، راننده در خواست سفر جدیدی دریافت کند عملا از دادن امتیاز به مسافر بی‌انضباط محروم خواهد شد.

حتی اگر این امتیازات در جایی لحاظ شود و حساب کاربری مسافران بی‌نزاکت از طرف اسنپ مسدود شود، شخص می‌تواند به‌راحتی با یک شماره تلفن دیگر، حسابی مجزا ایجاد کند زیرا اطلاعات واقعی او در هیچ جای دیگر ثبت نیست.

ایده جالبی که این شرکت آن را اجرایی کرده، فراهم کردن امکان سفر برای بانوان با راننده خانم است.

این موضوع تا حدی می‌تواند خیال بخش زیادی از مشتریان اسنپ را از مسائل و مشکلات احتمالی راحت کند البته به شرط آنکه تعداد راننده‌های خانم به حدی باشد که مسافر بیش از اندازه معطل نشود.

ناگفه پیداست که مدیران خلاق و دست‌اندرکاران این استارتاپ ایرانی که مراحل بلوغ خود را به نوعی طی کرده و می‌کند، برای راه‌اندازی و مدیریت این سیستم نوین حمل‌ونقل شهری چه زحماتی کشیده‌اند اما 3 سال بعد از فعالیت این مجموعه بزرگ، وجود چنین کاستی‌هایی چندان خوشایند به‌نظر نمی‌رسد.

انتهای پیام/