ضعف و قوتهای نخستین تاکسی موبایلی ایران زیر ذره‌بین

0
141

تاکسی های اینترنتی در دنیا سابقه ای کمتر از یک دهه دارند و در ایران هم شبکه حمل و نقل هوشمند درون شهری از سال 93 در مرکز تهران کلید خورد و هم اکنون در 4 کلان شهر دیگر فعال است.

به گزارش بادیجی، شرکت (ایده گزین ارتباطات روماک)بانام تجاری اسنپ حدود 3 سال است شبکه حمل ونقل شهری را در ایران شروع کرده است و اصول کار این تاکسی ها بر پایه اپلیکیشن های تلفن همراه استوار بوده بطوریکه کاربر می‌تواند بااستفاده از ان، مبدا و مقصد سفر خود را مشخص کرده و بعد از تایید مبلغ سفر ، نزدیکترین راننده های اطراف انجام سفر را بر عهده میگیرند.

اسنپ هم اکنون علاوه بر تهران در 4 کلان شهر دیگر فعال است و خدمات تاکسی اینترنتی را با قیمتی منصفانه تر به هموطنان ارائه می‌کند.

ما در اینجا به نقاط ضعف و قوت اسنپ می‌پردازیم که از جمله می‌توان به جذب راننده در اسنپ اشاره کرد.

این سیستم میزان تخلفات قضایی و نحوه رانندگی افراد را معیاری برای گزینش  به حساب نمی‌آورد؛ اما نقطه قوت اینجاست که از راننده ها جدید الورود می‌خواهد تا گواهی عدم سوء پیشینه ارائه کنند.

به گفته برخی راننده ها بعد از ثبت‌نام، اسنپ به راننده های جدید 3 هفته مهلت می‌دهد تا گواهی عدم سوء سابقه از پلیس 10+ دریافت نمایند.

در گذشته طی این مرحله چندین بار از مرکز اسنپ پیامک ارسال می‌گردد با این مضمون که اگر گواهی عدم سوء پیشینه ارائه نکنید حساب کاربریتان مسدود خواهد شد اما بعد از این مدت و در صورت عدم ارائه گواهی مذکور ، دیگر خبری از اینگونه پیامک ها نخواهد بود و در کمال تعجب می‌دیدید که نرم‌افزار راننده هم غیر فعال نمی‌شود که احتمالا به دلیل کمبود راننده یا جذب راننده بیشتر بود که بررسی سوء پیشینه افراد توسط این تاکسی موبایلی چندان جدی گرفته نمی‌شد اما بعد از بازگشایی پرونده تجاوز راننده اسنپ به مسافر، این موضوع در صدر اولویتهای این شرکت قرار گرفته است و ظاهرا نقصهای گذشته برطرف شده است.

در اسنپ دادن امتیاز به راننده جدی است؛ مسافر می‌تواند بی نظمی ، بی فرهنگی و گاها بی نزاکتی برخی مسافران رابه جایی گزارش کند ،تنها کاری که راننده می‌تواند انجام دهد پاسخ به یک  سوال دو گزینه ای است مبنی بر اینکه، آیا از مسافر راضی بوده است یا نه؟

که این کار هم چندان جدی گرفته نشده چرا که در پایان سفر اگر قبل دادن امتیاز به مسافر ، راننده در خواست سفر جدیدی دریافت نمایند عملا از دادن امتیاز به مسافر بی انضباط محروم خواهد شد.

حتی اگر این امتیازات در جایی لحاظ شود و حساب کاربری مسافران بی نزاکت از طرف اسنپ مسدود می‌گردد، شخص می‌تواند براحتی بایک شماره تلفن دیگر حسابی مجزا ایجاد کند چرا که اطلاعات واقعی او در هیچ جای دیگر ثبت نیست.

اما ایده جالبی که اسنپ آن را اجرایی نموده، فراهم کردن امکان سفر برای بانوان با راننده خانم است که تا حدی می‌تواند خیال بخش زیادی از مشتریان اسنپ را از مسائل و مشکلات احتمالی راحت نماید به شرط انکه تعداد راننده‌های خانم به حدی باشند که مسافر، بیش از اندازه معطل نشود.

ناگفه پیداست که مدیران خلاق و دست اندرکاران شرکت ایرانی اسنپ،برای راه اندازی و مدیریت این سیستم نوین حمل و نقل شهری، زحمت بسیار کشیده اند اما 3 سال بعد از فعالیت این مجموعه بزرگ، وجود چنین کاستی های مهمی چندان خوشایند بنظر نمیرسد.

انتهای پیام/