سامانه آنلاین رجیستری گوشیهای مسافری به اصطلاح راه افتاد!

0
81

در حالی سامانه رجیستری گوشیهای مسافری که نیاز به مراجعه حضوری به دفاتر گمرک را رفع می‌کند، راه‌اندازی شده که دسترسی به این سامانه امکانپذیر نیست.

به گزارش بادیجی ، طرح ملی رجیستری گوشیهای تلفن همراه از چهاردهم آذر ماه سال جاری براساس اطلاعیه رسمی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وارد فاز اجرای رسمی با اعمال مقررات این طرح بر روی برند اپل و محصولات سیم‌کارت‌خور آن شد و به مرور سه برند دیگر گوگل‌پیکسل، بلک‌بری و موتورولا را نیز در برگرفت.

اکنون نیز با تداوم پروسه نظارت بر روی بازار تلفن همراه و اعمال مقررات برای این چهار برند، درصدد این است که بنا بر اظهارات اخیر مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تا پایان سال بخش اعظم برندهای موجود در بازار را تحت مقررات مبارزه با قاچاق قرار دهد.

از آن جاییکه با شروع نظارت و اجرای رجیستری لازم است مردم با نحوه خرید کالا و اطلاع از شرایط رجیستر بودن محصول موردنظرشان آگاه باشند، تمام بخشهای مربوط به اطلاع‌رسانی رجیستر بودن گوشی یا ثبت شناسه در سامانه دستوری *7777# موجود است.

نکته مهمی که در اجرای این طرح به چشم می‌خورد ایجاد شرایط خاص برای مسافرانی است که با خود گوشی به کشور می‌آورند؛ این افراد براساس قانون رجیستری تا 30 روز اجازه استفاده از گوشیشان بدون ثبت شناسه یکتای (IMEI) آن را دارند اما اگر بخواهند بیشتر از این زمان از گوشی خود استفاده کنند، باید رجیستر شوند.

یکی از راه‌های رجیستر کردن گوشی، مراجعه به گمرک فرودگاهی است.

اما مسافرانی که به هر دلیلی در هنگام ورود به کشور موفق به اظهار تلفن همراه خود و پرداخت حقوق گمرکی آن نشده‌اند، از این پس می‌توانند با مراجعه به سامانه گمرک به آدرس http://epl.irica.gov.ir/ImeiRegister، نسبت به پرداخت حقوق گمرکی تلفن همراه و ثبت شناسه آن اقدام کنند.

همانطور که گفته شد بنا بر تصمیمی که توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران گرفته شده، مسافران فقط تا 30 روز پس از ورود به کشور مهلت دارند تا از طریق این سامانه تلفن همراه خود را ثبت کنند و درصورت اتمام این مهلت، گمرک وظیفه‌ای در قبال ثبت شناسه تلفن همراه شخص مسافر نخواهد داشت.

پس از درخواست ثبت شناسه تلفن همراه در این سامانه، گمرک جمهوری اسلامی ایران صحت اطلاعات وارد شده را بررسی می‌کند و در صورت تأیید، این اطلاعات را برای سامانه رجیستری (همتا) ارسال می‌کند.

در صورت نادرست بودن اطلاعات وارد شده، نه تنها شناسه تلفن همراه ثبت نمی‌شود، بلکه وجه پرداختی نیز قرار است به فرد مسترد نشود.

با توجه به اطلاع‌رسانی که صورت گرفته، انتقال اطلاعات از سامانه گمرک به سامانه همتا ممکن است اندکی زمانبر باشد و تلفن همراه به محض پرداخت حقوق گمرکی در سامانه همتا ثبت نخواهد شد.

اما نکته‌ای که وجود دارد دسترسی به سامانه در نظر گرفته شده توسط گمرک با اختلالاتی مواجه است که از روز گذشته تا لحظه انتشار این خبر موفق به باز شدن این وبگاه نشدیم.

منبع:باشگاه خبرنگاران پویا

انتهای پیام/