ساختار کمیسیونهای نظام صنفی رایانه‌ای تهران نو می‌شود

0
253

تغییر آیین‎نامه تشکیل کمیسیون های سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران در هیات مدیره دور چهارم مطرح شد و با تلاش بسیار، بندهای این آیین‎نامه تغییر و به تصویب رسید.

به گزارش بادیجی ، با برگزاری انتخابات نصر تهران و به کرسی نشستن هیات مدیره دور پنجم، تقسیم بندی ترکیب کمیسیون ها از نظر موضوعی مورد بررسی قرار گرفت و به گفته محمدرضا حدادی عضو هیات مدیره جدید سازمان، آیین‎نامه جدید کمیسیون ها در این دوره کماکان اجرا خواهد شد و تعداد کمیسیون‎ها و موضوعات آن نیز با دریافت نظرات کارشناسی بدنه صنف، به زودی اعلام می شود اما در مورد دلایل تغییر آیین‎نامه تشکیل کمیسیون های سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران، با علیرضا پورنقشبند عضو هیات مدیره دور چهارم سازمان گفت و‎گو کرده‎ایم که در ادامه می خوانید.

علیرضا پورنقشبند عضو هیات مدیره قبلی سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تهران در مورد نقش کمیسیون‎های سازمان گفت: کمیسیون‎ها باید عملا بازوی اجرایی سازمان نصر باشند، اما ساختار و جایگاه ضعیفی برای آنها لحاظ شده بود و فقط به عنوان بازوی مشورتی و کارشناسی دیده می شدند.

وی افزود: در واقع اعضای کمیسیون‎ها فقط نظرات خود را به هیات مدیره منتقل می‎کردند و تصویب مصوبات اغلب در سیکل هیات مدیره و شورای مرکزی گیر می‎کرد. این موضوع باعث شده بود کمیسیون ها حالت انفعالی به خود بگیرند و اعضای آن انگیزه فعالیت نداشته باشند.

پورنقشبند اضافه کرد: در بسیاری مواقع کمیسیون ها می‎بایست در مورد موضوعی خاص تصمیم‎گیری فوری کنند؛ اما به دلیل اینکه مصوبات باید حتما به تصویب هیات مدیره می‎رسید عملا این کار امکان‎پذیر نبود.

وی با بیان اینکه مصوبات کمیسیون ها لازم الاجرا نبود، گفت: وقتی اعضای کمیسیون احساس کردند حضورشان در کمیسیون بی فایده است، از کمیسیون‎ها فاصله گرفتند و در جلسات آن شرکت نکردند.

وی افزود: در کمیسیون سخت افزار خودم شاهد روند افول اعضا بودم. بنابراین باید این روش را عوض می‎کردیم.
وی اضافه کرد: در واقع اینکه سازمان نظام صنفی رایانه‎ای کاری از دستش بر نمی‎آید، بر می گردد به عملکرد ضعیف کمیسیون‎ها.

پورنقشبند با بیان اینکه تغییر آیین‎نامه تشکیل کمیسیون های سازمان نظام صنفی رایانه‎ای، در دستور کار هیات مدیره قرار گرفت، گفت: مدت زمان زیادی طول کشید تا دیدگاه های رسوب کرده و خشک شده سازمان تغییر کند.

وی افزود: تغییر آیین نامه کمیسیون‎ها ابتدای امر در کارگروهی که خود من عضو آن بودم مطرح شد. اما با توجه به اینکه موضوع بسیار مهمی بود در هیات مدیره طرح و مورد بررسی کارشناسی قرار گرفت.

به گفته عضو هیات مدیره قبلی سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تهران، در آیین‎نامه قبلی رییس کمیسیون لقب مسوول داشت که اصلا وجهه خوبی نداشت. در آیین نامه جدید تغییر کرد.

وی افزود: همچنین مسوول کمیسیون باید از میان اعضای هیات مدیره تعیین می‎شد. این دیدگاه که چرا باید رییس کمیسیون یکی از اعضای هیات مدیره باشد، همیشه مورد نقد بود. وی با تاکید بر اینکه در آیین‎نامه جدید اعضای کمیسیون مانند اتحادیه‎ها رییس را انتخاب می‎کنند، گفت: اینگونه اعضای کمیسیون‎ها از افراد کلیدی و تاثیرگذار با ضوابط خاص و سخت گیرانه تشکیل می‎شوند.

لازم الاجرا بودن مصوبات کمیسیون

عضو هیات مدیره قبلی سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تهران همچنین با بیان اینکه کمیسیون‎ها تا پیش از این نمی‎توانستند در مورد مسایل مهم موضع‎گیری کنند، گفت: با تغییر آیین‎نامه کمیسیون‎ها حق نامه‎نگاری دارند و می‎توانند مصوبات خود را داشته باشند. همچنین می‎توانند از هیات مدیره بودجه بگیرند.

وی تصریح کرد: کمیسیون‎ها باید با بدنه صنف در تعامل باشند و برای خود یک خبرنامه داشته باشند و مرتب در مورد موضوعات اظهار نظر کنند.

پورنقشبند گفت: طبق آیین‎نامه جدید اعضای کمیسیون‎ها باید افرادی کلیدی باشند و اگر چند جلسه متوالی در جلسات حاضر نشدند، خود به خود عضویت آنها ملغی شود.

وی اضافه کرد: در واقع با این تغییرات اعضای کمیسیون‎ها فعال‎تر خواهند شد و می‎توانند مطالبات خود را پیگیری کنند.

به گفته پورنقشبند این تغییرات اگر به درستی اجرا شوند، خیز بزرگی در سازمان ایجاد خواهد کرد. وقتی کمیسیون‎ها قوی شوند هر کدام مانند یک اتحادیه عمل خواهند کرد و جلوی اعمال نظر هیات مدیره نیز گرفته خواهد شد.
وی در پایان توصیه کرد: با این تغییرات جای غرزدن باقی نمی‎ماند. راه باز است و ما از اعضا می‎خواهیم مشارکتی جدی داشته باشند. اگر پای کار هستید، این گوی و این میدان.

منبع: فناوران

انتهای پیام/