وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با کنایه به اقدام اخیر؛

در کنار تحریم شرکتهای آمریکایی، خودمان مانع فعالیت استارتاپها نشویم

0
121

پس از انتشار گزارش روز گذشته بادیجی با عنوان «می‌خواهیم کرکره استارتاپ‌ها را پایین بکشیم» و هم‌زمان ممانعت از فعالیت اسنپ و تپسی در کرج، پای وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم به حمایت از استارتاپها با لحنی جدید باز شد…

به گزارش خبرنگار بادیجی، روز گذشته بخشهایی از سخنان سورنا ستاری؛ معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در رسانه ملی را منتشر کردیم که در آن به حمایت قاطعانه و سفت و سخت از استارتاپها پرداخت و در گوشه‌ای از صبحتهای خود گفت: هرکدام از جوانان استارتاپی کشورمان قابلیت این را دارند تا یک دنیا را تکان دهند.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور همچنین با انتقاد نسبت به سنگ‌اندازی‌های جلوی پای کسب‌وکارهای نوپا ابراز کرد: «متأسفانه 30، 40 سازمانی که برای بهبود فضای کسب‌وکار در کشور تشکیل شدند و الآن بالعکس عمل می‌کنند، همان ماها هستیم که رفتیم استخدام شدیم و آن‌طرف میز نشستیم و حرف‌مان این است «چرا کار می‌کنید؟!»…

به گزارش بادیجی، «شرکت نوپا یا استارتاپ» به شرکتی گفته می‌شود که معمولاً به تازگی و در نتیجه کارآفرینی ایجاد شده است؛ استارتاپها رشد سریعی دارند و در راستای تولید راه‌حلی نوآورانه و دوام‌پذیر برای رفع یک نیاز در بازار شکل گرفته‌اند.
این شرکتها معمولاً مبتنی بر ایده‌هایی ریسک‌پذیر هستند که مدل کسب‌وکارشان مشخص نیست و بازار هدفشان نیز در حد فرض است.

شرکتهای نوپا می‌توانند در هر حوزه‌ای ایجاد شوند ولی اغلب به شرکتهایی گفته می‌شود که رشد سریعی دارند و در زمینه تکنولوژی فعالیت می‌کنند و از طرفی استارتاپها می‌توانند در هر شکلی و به هر اندازه‌ای ایجاد شوند.

حال با گذشت یک روز از انتشار این ویدئو و صحبتهای معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور، پای «محمدجواد آذری جهرمی»؛ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم به حمایت از این قبیل کسب‌وکارها در قالب توئیتی، باز شد.

آذری جهرمی در این باره نوشت: «کسب‌و کارهای نوپا یک راه‌‌حل فوری مشکل بیکاری است؛ مراقب باشیم در کنار تحریم شرکتهای امریکا، خودمان برای جوانان مانع نتراشیم.»

انتشار این پیام در فضای مجازی منجر به ارائه نظرها و کامنتهایی از سوی متخصصان و کارشناسان فضای استارتاپ و کسب‌وکار شد که بخشی از آنها به شرح زیر است:

• اگرچه بدنه سنتی دولت و سنتیها بخشی از موانع در داخل هستند؛ زیرساخت این حركت اقتصادی، فرهنگ‌سازی است و بدون پیوست فرهنگی راه سخت است.
• تا وقتیکه در کشور برای راه‌اندازی و تداوم کسب‌وکار این همه مسئول و سخت‌گیری وجود دارد مانع تراشی را به عنوان حداقل نتیجه آن بدانیم.
• راه‌حل دیگر همین کاری است که دولت دارد انجام می‌دهد؛ انتصاب ژنهای خوب به مشاغل پردرآمد…
• واقعا نمیدونم چرا استارتاپها رو راه‌حل فوری می‌دونید! باور كنید این روش رشد قارچ‌گونه استارتاپها بدون هیچ زیرساختی را راه‌حل فوری بیكاری نمی‌گویند.
• آقای وزیر ما برای رسیدن به این ادبیات در دو سال گذشته هزینه سنگینی دادیم؛ دو سال تنها و سخت؛ استارتاپیها دست برنداشتند؛ شما هم دست برندارید و محكم باشید.
• امروز در خبرها خواندم که دادستانی کرج اسنپ و تپسی را از دسترس خاج کرده است؛ مقاومت در برابر تکنولوژی؟!
• آقای جهرمی به نظرم یک فکری هم به رونق شتابدهنده‌ها و سرمایه‌گذاران در استانها کنید.

انتهای پیام/