جلیلی : هیچکس در پیام‌رسانهای داخلی نمی‌تواند خود را مخفی کند

0
58
رسول جلیلی

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی: ماندن در پیام رسان خارجی از لحاظ امنیت ملی و مسائل اقتصادی و فرهنگی به صلاح کشور نیست.

به گزارش خبرنگار بادیجی، رسول جلیلی با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری سیما با تأکید بر اینکه هیچ کشوری بر روی مسائلی همچون عزت، امنیت، اقتصاد و فرهنگ ملی شوخی نمی‌کند، اظهار کرد: پیام‌رسانهای داخلی ملزم به حفظ چارچوبهای قانونی هستند و همه می‌توانند در صورت بروز سوء‌استفاده، از این پیام‌رسانها و یا احیانا کابران خاطی آنها شکایت کنند.

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی ادامه داد: پیا‌م‌رسانهای داخلی ملزم به حفظ چارچوبهایی هستند که مثلا وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات یا یک نهاد قانونی دیگر در دولت تبیین کرده است و در برابر رفتار خود باید پاسخگو باشند.

وی تصریح کرد: نکته‌ای که به هیچ عنوان در پیام‌رسانهای خارجی رعایت نمی‌شود اما در پیام‌رسانهای بومی ما وجود خواهد داشت، امکان پاسخگویی مردمی است؛ هیچکس در پیام‌رسانهای داخلی نمی‌تواند خود را مخفی کند یا شخصیتی جعلی نشان دهد و لذا اگر افترا، توهین یا معامله جعلی صورت گیرد، امکان پیگیری آن وجود دارد.

جلیلی با تأکید بر حفظ حریم خصوصی در بستر پیام‌رسانهای داخلی گفت: اتفاق مهمی که در این زمینه افتاد، فتوای تاریخی حضرت آقا مبنی بر «حرام شرعی بودن نقض حریم خصوصی کاربران توسط اداره‌کنندگان پیام‌رسانها و مسئولان امنیتی و انتظامی» بود که میزان توجه به اهمیت حریم خصوصی و رعایت کامل اصل 25 قانون اساسی را نشان می‌دهد.

وی ابراز کرد: همچنین در آخرین روزهای 96، رئیس قوه قضاییه آئین‌نامه‌ای را ابلاغ کردند که برای مسئولان پیام‌رسان راهگشاست چرا که بر مبنای آن مسئولیت محتوای منتشر شده در پیام‌رسانها با کاربران (منتشرکنندگان) خواهد بود نه پیا‌م‌رسان؛ این آئین‌نامه باعث می‌شود پیام‌رسانهای کشور در معرض تعطیلی قرار نگیرند و استمرار فعالیت داشته باشند.

این عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی با اشاره به تلاش صورت گرفته برای رونق کسب‌وکار در پیام‌رسانهای داخلی گفت: در صورت تصویب مجلس، بانک مرکزی ملزم می‌شود که به صاحبان کسب‌وکار‌ها در پیام‌رسانهای داخلی امکان پرداخت درون پیام‌رسانی بدهد.

او با تأکید بر اینکه شرکتهایی که پشت این پیام‌رسانهای بومی هستند، امروز سرمایه می‌گذارند تا روزی بازگشت سرمایه داشته باشند، گفت: فقط اعتماد مردم باعث بازگشت سرمایه به آنها می‌شود.

انتهای پیام/