جلوگیری از تجمع استارتاپ‌ها در یك حوزه، كار دولت نیست

0
81

مدیرکل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه‌گذاری وزارت ارتباطات ضمن پذیرش فشردگی حضور استارتاپ‌های داخلی در بخش تاكسی‌اینترنتی و خالی ماندن سایر بخش‌ها گفت: برای جلوگیری از تجمع ورود استارتاپ‌ها در یك حوزه خاص نمی‌توان از طریق ساختارهای دولتی كاری صورت داد.

به گزارش بادیجی ، حمیدرضا احمدیان در حاشیه جلسه كمیسیون ICT اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: وقتی در زمینه تاكسی‌یاب‌های اینترنتی یك شركت موفق می‌شود شركت‌های بسیار دیگری نیز با همان موضوع شروع به فعالیت می‌كنند؛ البته به نظر من تا زمانی كه اندازه بازار جواب دهد این موضوع هیچ مشكلی ایجاد نمی‌كند اما وقتی تعداد استارتاپ‌هایی كه به یك موضوع خاص ورود می‌كنند زیاد می‌شود، آنهایی كه می‌آیند به رشد مورد انتظار نمی‌رسند که این مشكل است.

مدیرکل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه‌گذاری وزارت ارتباطات افزود: اما مشكلی نیست كه بخواهیم در ساختارهای دولتی جلویش را بگیریم و چنین برخوردی اشتباه است.

وی ادامه داد: یكی از مؤلفه‌های شروع كسب‌وكار تدوین سند بازگشت سرمایه است؛ یعنی هنگامیكه یك كسب‌وكار می‌خواهد به یك حوزه ورود كنید باید به نوع آن كسب‌وكار آشنا باشید و نمی‌توان گفت چون یك شركت در حوزه‌ای خاص موفق بوده فرد دیگر هم با ورود به آن حوزه می‌تواند موفق باشد.

او خاطر نشان کرد: در این خصوص باید توجه داشت كه قبل از آنكه كسب‌وكار دوم وارد شود، كسب‌وكار اول كه قبل‌تر ورود كرده بخشی از بازار را از آن خود كرده است لذا ورود به شاخه‌هایی مثل تاكسی‌های اینترنتی كه فعالان اقتصادی زیادی درگیر آن هستند مسیر ورود را برای استارتاپ‌های جدید سخت‌تر می‌كند و آنها را ناچار می‌كند كه هزینه‌های سنگینی برای تبلیغات صرف كنند و هزینه‌های تشویقی زیادی در نظر بگیرند.

احمدیان با اشاره به استارتاپ‌های نوآور كشور كه در جلسات كمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی ایران نیز حضوری فعال دارند، بیان کرد: توجه داشته باشید تجارتی كه با مردم در ارتباط باشد همواره حجم بازار بزرگی دارد و در زمانی به اشباع می‌رسد كه فضای كار برای بسیاری از افراد را فراهم كرده است.

وی افزود: در زمینه ارسال غذاهای آماده به در خانه‌ها نیز یك چنین وضعیتی وجود دارد چرا كه به نیاز جاری مردم كار دارد و بازار بزرگ است؛ ماركت چنین بازاری پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و موفقیت در آن به چیزی بیش از صرف نوشتن برنامه نیاز دارد.

احمدیان تاكید كرد: البته به نظر من هیچ ساختار دولتی نباید به این موضوع وارد كند بلكه خود كسانی كه به یك تجارت ورود می‌كنند باید نگرش خوبی نسبت به موضوع داشته باشند.

مدیرکل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه‌گذاری وزارت ارتباطات درباره علت تقلید استارتاپ‌های ایرانی از نمونه‌های خارجی و نبود خلاقیت و نوآوری در ارائه طرح‌های جدید نیز گفت: این موضوع یكی از انتقادات جدی خود ما است؛ ما در زمینه كارآفرینی جوانان در كشور چه در مدارس و چه در دانشگاه‌ها كاری انجام نداده‌ایم لذا فارغ‌التحصیلان‌مان حتی اگر ذهن خلاقی داشته باشند آموزش‌های لازم برای بروز خلاقیتشان را ندیده‌اند و آماده نشان دادن خلاقیت‌های خود نیستند.

وی خاطر نشان کرد: یكی از علل شكست و كوچك ماندن استارتاپ‌های ما نیز به همین موضوع ارتباط دارد هم به این موضوع ربط دارد؛ در دنیا مفاهیم كارآفرینی و نوجویی را در مدارس آموزش می‌دهند در كشور ما نیز برخی از مدارس غیرانتفاعی اخیرا متوجه این موضوع شده و این كار را می‌كنند اما این باید مسئله وارد سیستم آموزش و پرورش ما شود.

او تصریح کرد: با این روش وقتی جوان به سطح دانشگاه رسید با آموزش‌هایی كه دیده ادبیات خلاقیت و نوآوری را خواهد شناخت و در دانشگاه فقط به دنبال تكمیل بقیه حلقه‌ها بوده و گروه‌سازی را انجام می‌دهد؛ لذا اگر این اتفاق بیفتد جوان در دانشگاه كسب‌وكار خود را راه می‌اندازد و لازم نیست معطل كار بماند.

مدیرکل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه‌گذاری وزارت ارتباطات ادامه داد: اما ما برخلاف این توقع داریم كه جوانی كه فارغ‌التحصیل شده و با مفاهیم پایه‌ای خلاقیت آشنایی ندارد كار نوآورانه انجام دهد كه مطمئنا این كار سخت بوده و زمان بیشتری می‌برد.

وی ابراز کرد: ما در مجموعه تعاملاتی كه با وزارت آموزش‌وپرورش و وزارت علوم داریم، تلاش كرده و برنامه‌هایی داریم كه سیلابس‌های درسی عوض شوند و كمك شود كه دانش‌آموز از همان دوران ابتدایی مدرسه با ادبیات نوآوری بالا بیاید.

او گفت: البته اتفاقات خوبی نیز در كشور در حال وقوع است و آمدن اسباب‌بازی‌های خلاقیت محور به فروشگاه‌ها نشانه‌های خوبی است كه می‌بایست با تهیه برنامه‌های جامع به ادامه این روند كمك كرد؛ ما باید كمك كنیم تا در یك برنامه نهایتا سه ساله اسباب‌بازی‌های خلاقیت محور فعلی كه بیشتر نمونه‌های خارجی هستند را با ابزار داخلی جایگزین كنیم و موضوع مرتبط با مسایل كارآفرینی ونوآوری را به سطح مدارس بكشانیم تا وقتی یك دانش‌آموز به سطح دانشگاه برسد دنبال تیم‌سازی و به نتیجه رساندن ایده‌های خود باشد یعنی دانشگاه هم باید پوست انداخته و به جای مدرك گرایی دانش محور شود.

انتهای پیام/