وزیر ارتباطات:

«تحریم‌ها» مردم ایران را از «خدمات تحت وب» محروم می‌کند

0
20

وزیر ارتباطات گفت: تحریم‌ها به‌صورت مستقیم کسب‌وکارهای میلیون‌ها شهروند ایرانی را تحت تأثیر قرار داده است، به‌نحوی‌که آنها را از دسترسی به خدمات تحت وب و اپلیکیشن‌هایی که توسط تأمین‌کنندگان جهانی ارائه می‌شود و سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات محروم کرده است.

به گزارش بادیجی، محمدجواد آذری جهرمی؛ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی ۲۰۱۹ در ژنو سوئیس با بیان اینکه هدف ۱۶ توسعه پایدار به ساخت نهادهای کارآمد و مسئول در تمام سطوح می‌پردازد، اظهار کرد: با توسعه خدمات دولت الکترونیکی تلاش کرده‌ایم که کارایی، دسترس‌پذیری، شفافیت و پاسخگویی را در بخش دولتی تسهیل کنیم به‌طوریکه دولت ایران اکنون ۲۰۱ خدمت دولتی عمومی و ۷۳۴ خدمت تخصصی از خدمات بخش قضایی و کشاورزی گرفته تا آموزش، سلامت و فرهنگ را به‌صورت الکترونیکی ارائه می‌دهد.

وی با اشاره انجام به بیش از ۳۵۰ میلیون تراکنش در درگاه ملی خدمات دولت هوشمند (GSB) در سال گذشته، افزود: اکنون ۴۴ نهاد از جمله بانک مرکزی، پلیس و صنعت، خدماتشان را در بستر GSB ارائه می‌دهند که تعداد این تراکنش‌ها فصل‌به‌فصل افزایش داشته و بیشترین میزان آن در فصل زمستان بوده است.

وزیر ارتباطات تأکید کرد: دسترسی آزاد به اطلاعات، دیگر وجه مهم برای ماست چراکه سبب اطمینان از وجود شفافیت و جلوگیری از فساد خواهد شد.

آذری جهرمی ادامه داد: هدف شماره ۱۷ توسعه پایدار نیاز به توجه بیشتر جوامع بین‌المللی دارد، چراکه صلح و توسعه پایدار به هم وابسته هستند و غفلت از هر کدام، جهان را به مکانی ناامن تبدیل خواهد کرد؛ بنابراین همه کشورها باید با یکدیگر برای رسیدن به این هدف همکاری داشته باشند.

وی با بیان اینکه تحریم‌های یکجانبه برخی کشورها دربردارنده تهدید بزرگ‌تری برای اهداف توسعه پایدار است، تصریح کرد: اقدامات یکجانبه اجباری که در مورد برخی کشورها انجام ‌شده است، نمونه بارزی از نقض حقوق بشر و همچنین توسعه پایدار محسوب می‌شود بنابراین به‌عنوان یک جامعه بین‌المللی به ایجاد مکانیزمی نیاز داریم که به برخی کشورهای مشخص اجازه ندهد از توسعه فناوری‌شان به‌عنوان ابزاری برای تمرین قدرت در مقابل دیگران استفاده کنند.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه ایران اکنون تحت‌فشار شدیدترین تحریم‌هاست، خاطرنشان کرد: تحریم‌هایی که به‌صورت مستقیم کسب‌وکارهای میلیون‌ها شهروند ایرانی را تحت تأثیر قرار داده است، به‌نحوی‌که آنها را از دسترسی به خدمات تحت وب و اپلیکیشن‌هایی که توسط تأمین‌کنندگان جهانی ارائه می‌شود و سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات محروم کرده است.

آذری جهرمی با تأکید بر اینکه ما این تحریم‌های غیرقانونی را به‌عنوان یک اقدام تروریستی اقتصادی تلقی می‌کنیم، تصریح کرد: ایران برای همکاری با تمام جامعه بین‌الملل به‌طور خاص همسایگان خود در منطقه جهت تسهیل و توسعه ارتباطات کسب‌وکار با کسب‌وکار (b2b) و کسب‌وکار با مشتری (b2c) در جنوب غرب آسیا و فراتر از آن، تمایل دارد و ما با وجود تمامی چالش‌هایی که با آن روبه‌رو هستیم، مسیرمان را به‌منظور تحقق اهدافمان همراه با خوش‌بینی و اعتمادبه‌نفس ادامه خواهیم داد.

انتهای پیام/