به واسطه اتحاد خودرو و تلفن همراه؛

این نرم‌افزار خطر تصادفات جاده‌ای را کاهش می‌دهد

0
70

پژوهشگران کانادائی موفق به طراحی نوعی نرم افزار مبتنی بر هوش مصنوعی شده اند که قادر است حرکات خطرناک راننده از قبیل استفاده از تلفن همراه، برگشتن به سمت عقب برای جستجوی وسیله یا خواب آلودگی را تشخیص داده و از ادامه رانندگی جلوگیری کند.

به گزارش بادیجی، تیمی از دانشمندان و پژوهشگران دانشگاه واترلو در کشور کانادا موفق به ساخت نرم افزاری شده اند که با کمک الگوریتمی ویژه می تواند به طور دقیق تشخیص دهد که راننده خودرو در حال ارسال پیام متنی و استفاده از تلفن همراه در حال رانندگی است. این موضوع به دلیل آمارهای بالای تصادف رانندگانی که بر راندن خودرو تمرکز نداشته دارای اهمیت است و بر اساس آمارهای رسمی، بیش از 75 درصد از تصادفات به دلیل پرت شدن حواس راننده رخ می دهد.

در این فناوری از دوربین های ویژه و هوش مصنوعی برای بررسی حرکت دست راننده و تعادل رانندگی وی استفاده شده و نوع رفتار عادی و غیر عادی راننده تشخیص داده می شود. این سیستم می تواند تشخیص دهد که راننده در چه زمانی در حال رانندگی عادی بوده و چه زمانی در حال تایپ پیام متنی یا استفاده از تلفن همراه است. این الگوریتم به قدری دقیق است که حتی می تواند تشخیص دهد که راننده برای جستجوی چیزی به سمت صندلی عقب برگشته یا تلاش می کند وسیله ای را از کف خودرو بردارد.

پرفسور فخری کری (Fakhri Karray) از اعضای ارشد این تیم تحقیقاتی و طراح الگوی آنالیز ئ هوش مصنوعی در دانشگاه واترلو در رابطه با این فناوری جدید اعلام کرد: «این نرم افزار تاثیر مهمی در جامعه خواهد داشت.»

اطلاعات به دست آمده از نرم افزار فوق می تواند برای افزایش امنیت جاده ها استفاده شده و به راننده اخطار دهد. از سوی دیگر این نرم افزار نسبت به ارسال پیام های اخطار برای خودروهای هوشمند و بدون راننده که احتمال دارد در محیط اطراف باشند نیز اقدام کرده و از وقوع تصادف جلوگیری می کند.

این طرح در ادامه و به منظور تکمیل طرح قدیمی تری به نام CPAMI ساخته شده است که قادر بود از طریق تعقیب حرکات چشم و صورت راننده و شناسائی موارد غیر عادی از قبیل تکرار پلک زدن، خواب آلودگی راننده را تشخیص داده و از ادامه دادن رانندگی وی جلوگیری کند.

پرفسور کری در ادامه توضیحات خود اعلام کرد: «این فناوری در صورت وجود خطر حتی برای مدتی کوتاه، می تواند از ادامه رانندگی جلوگیری کرده و از بروز تصاف جلوگیری کند.»

انتهای پیام/

منبع:خبرگزاری علم و فرهنگ