ایران چطور وارد بازی بزرگان فناوری فضایی شد + ویدئو

0
35

دنیا زمانی مبهوت فعالیت‌های فضایی ایران شد که دومین محموله همراه با موجود زنده “کاوشگر پیشگام” را راهی فضا کردیم و با طی کردن مسافت 120 کیلومتر، در زمین سالم دریافت کردیم و حالا درصدد برنامه‌ریزی برای ارسال انسان به فضا هستیم…

به گزارش بادیجی ، با نگاه به تاریخچه ورود ایران به کشورهای دارای صنعت فضایی و سیر تکامل و پیشرفت صنعت هوافضای ایران است که می‌توانیم به اهمیت جایگاه امروزمان پی برده و تلاش‌های فعالان این عرصه را ارج نهیم.

در بهمن ماه سال 1387 بود که ایران نخستین ماهواره‌اش را با ماهواره‌بر “سفیر2″به آسمان پرتاب کرد و با قرار گرفتن “ماهواره امید” در فضا، رسما به جمع کشورهای دارای صنعت هوافضا وارد شدیم.

در سال‌های بعد از آن نیز “ماهواره رصد” با سفیر 1A و “ماهواره نوید” با سفیر 1B به فضا پرتاب شدند و به مرور هم ماهواره‌هایمان را و هم ماهواره‌برهایمان را توسعه دادیم.

تا جاییکه “ماهواره نوید” و “ماهواره‌بر سیمرغ” را ساختیم؛ پیشرفته بودن این ماهواره‌بر به اندازه‌ای بود که سرعت اولیه آن به 28 هزار کیلومتر می‌رسید.

دست آخر هم “ماهواره‌بر قائم” با موتوری چهار مرحله‌ای را طراحی کردیم که از جمله اقدامات “شهید تهرانی مقدم” بود و فقط چند کشور تکنولوژی آن را در اختیار دارند.

رفته رفته وارد ساخت کاوشگرهایی شدیم که فضای بیرون جو را بیازمایند؛ “کاوشگر3” را با کپسولی حامل یک موش، دو لاک پشت، چند کرم و سلول‌های انسانی به آسمان فرستادیم و این کار جزو نخستین اقدام ما در ارسال موجود زنده به فضا بود

در 24 اسفند 1389 “کاوشگر4” را بدون موجود زنده راهی آسمان کردیم و زمانیکه به زمین بازگشت، توانستیم به سرعت پیدایش کنیم.

شهریور ماه سال بعدش نیز “کاوشگر5″را به همراه یک میمون به فضا فرستادیم که موجود زنده هنگام بازگشت، مرد.

“کاوشگر6” هم از جمله پروژه‌های پرتابی بود که با موفقیت انجام شد جز اینکه محموله سالم به زمین نرسید.

اما مهم‌ترین اقدام عملیاتی کشور در پرتاب موجود زنده به فضا، مربوط به پرتاب “کاوشگر پیشگام” در 9 بهمن 1391 است که همراه با با میمونی سه ساله از پایگاه سمنان به فضا فرستاده شد و بعد از 16 دقیقه توانستیم محموله را سالم دریافت کنیم؛ این میمون توانسته بود مسافت 120 کیلومتر را سالم طی کند و زمین بازگردد.

دنیا زمانی توانست مهر تأیید بر یافته‌های علمی و دستاوردهای فضایی ما بزند که دومین میمون را در آذر 1393 به فضا فرستادیم و با طی مسافت 120 کیلومتر، سالم به زمین برگرداندیم.

در حالیکه تصمیم داریم ظرف پنج سال آینده، یک انسان را به فضا بفرستیم و دانش خود را در این بخش نیز تثبیت کنیم یا به عبارتی به یکی از قدرت‌های هوا فضا تبدیل شویم، تماشای ویدئوی زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم تا هر چه بیشتر در جریان برنامه ماهواره‌ای کشور قرار گیرید:

انتهای پیام/