ایران، روسیه، آذربایجان و ترکیه 500 هزار دلار برای ایجاد مرکز استارتاپ‌های منطقه سرمایه‌گذاری می‌کنند

0
36

وزیر ارتباطات گفت: در نشست چهارجانبه ایران، آذربایجان، روسیه و ترکیه در حاشیه برگزاری نمایشگاه باکوتل ۲۰۱۸، مقرر شد با سرمایه‌گذاری 500 هزار دلاریِ هر یک از کشورهای ذی‌نفع، مرکزی برای تبادل اطلاعات و تجربیات جوانان در زمینه فناوری‌های نو ایجاد شود.

به گزارش بادیجی ، محمد جواد آذری جهرمی در گفت‌وگویی با تلویزیون ملی آذربایجان با ذکر توانمندی بالای جوانان ایرانی در دانش فضایی و ساخت ماهواره‌های سنجشی و پتانسیل‌های خوب ایران در زمینه استارتاپ‌ها، گفت: اگر ایران دانش خود را در این حوزه افزایش دهد و همسایگان دیگر نیز به تناسب ایران ارتقا یابند، باعث رشد منطقه و ایجاد ثروت می‌شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با ذکر مثال‌هایی پیرامون حضور استارتاپ‌ها در حوزه کشاورزی، مانند مقابله با آفات و مشکلات آبیاری، اظهار کرد: صرفه‌جویی 35 درصدی منابع آبی و همچنین صرفه‌جویی 300 هزار دلاری سالانه در مصرف سموم از نتایج استفاده از ظرفیت استارتاپ‌هاست.

وی همچنین با ذکر مثالی از فعالیت شرکت‌های حمل‌ونقل اینترنتی، به تسهیل مدیریت در سیستم حمل‌ونقل شهری اشاره کرد و افزود: این از وظایف دولت‌هاست که شرایط خدمات‌دهی، اشتغال و ایجاد ثروت را فراهم کنند.

او با اشاره به ایجاد مرکز مشترک منطقه‌ای با حضور فعال جوانان کشورهای ذی‌نفع (ایران، آذربایجان، روسیه و ترکیه) و آموزش مناسب به آنان برای تبادل و اشتراک اطلاعات و تجربیات در حوزه ICT، عنوان کرد: در توافق روز گذشته مقرر شد با سرمایه‌گذاری 500 هزار دلاریِ هر یک از کشورهای ذی‌نفع، مرکزی برای تبادل اطلاعات و تجربیات جوانان در زمینه فناوری‌های نو ایجاد شود تا با استفاده از توانایی‌های ذهنی جوانان به تولید ثروت و چرخش آن در جامعه برسیم.

آذری جهرمی ادامه داد: استفاده از تصاویر ماهواره‌ای نیازمند ساخت و تجهیز ماهواره‌های سنجشی است که معمولا برای کشورها هزینه‌بر است و اگر کشوری ماهواره‌ای بسازد و با استفاده از آن تصاویری دریافت کند که به پیش‌بینی مشکلاتی چون سیل یا ریزگردها بپردازد، ممکن است از منظر اقتصادی به‌صرفه نباشد؛ اما اگر محصول این فناوری را در اختیار کشورهای همسایه نیز قرار دهد علاوه بر استفاده خود از امکانات ماهواره، به تولید ثروت از طریق اشتراک‌گذاریِ آن نیز می‌رسد.

در پایان این گفت‌وگو، وزیر ارتباطات با ذکر این نکته که همه کشورهای منطقه باید با هم‌افزایی به سمت پیشرفت بیشتر در ICT حرکت کنند، اضافه کرد: ایران تاکنون بیش از پنج میلیارد دلار برای توسعه زیرساخت‌های ICT سرمایه‌گذاری کرده است که این به تنهایی کافی نیست و سایر کشورهای منطقه نیز باید همگام با ایران در این حوزه رشد کنند تا به کمتر شدن شکاف‌های دیجیتال در منطقه بینجامد.

انتهای پیام/