رئیس مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد:

اگر “شامد” کامل می‌شد نیازی به فیلتر تلگرام نبود

0
130

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد گفت: اگر طرح شامد با کمک فعالان کسب‌وکارهای دیجیتال در کشور به طور کامل اجرا شده بود دیگر نیازی به فیلتر تلگرام نبود.

به گزارش خبرنگار بادیجی ، چهارمین گردهمایی فعالان سواد رسانه‌ای کشور با حضور اعضای هیئت مدیره، مشاوران، رؤسا، دبیران و مدیران کارگروه و گروه‌های انجمن سواد رسانه‌ای ایران و رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

در این نشست سید مرتضی موسویان؛ رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر ضرورت توانمندسازی مخاطبان برای فعالیت در شبکه‌های اجتماعی تأکید کرد و گفت: اینکه بخشی از کاربران که کسب‌وکارهای دیجیتال داشتند با مسدودسازی تلگرام دچار مشکل شدند، مربوط به این می‌شود که خودشان باید نسبت به ایمن‌سازی فضای کسب‌وکارشان اقدام می‌کردند و اگر طرح شامد با کمک فعالان کسب‌وکارهای دیجیتال در کشور به طور کامل اجرا شده بود دیگر نیازی به فیلتر تلگرام نبود.

وی با بیان اینکه انجمن سواد رسانه‌ای ایران باید نسبت به ارتقاء سواد رسانه‌ای عموم مردم در فضای مجازی اقدام کند، یادآور شد: اگر انجمن سواد رسانه‌ای ایران بخواهد به یک هدف مشخص دست یابد و از تلاشهای خود سرخورده نشود تنها مسیری که من امروز می‌شناسم افزایش سواد رسانه‌ای عموم مردم برای تحقق فضای مجازی سالم، مفید و ایمن است و این امر نیازمند این است که اولا نشان شامد را بشناسیم و آن را معرفی کنیم؛ ثانیا راهکارهای افزایش نظارت عمومی بر فضای مجازی را به مردم آموزش دهیم و در نهایت با انجام یک آینده پژوهی دقیق از الان برای تحولات آینده برنامه‌ریزی کنیم.

دولت احساس می‌کند باید وب‌سیاه را رصد کند

موسویان تأکید کرد: ما باید برای افزیش سواد رسانه‌ای عموم مردم در فضای مجازی کار کنیم و باید بتوانیم مخاطبی را پرورش دهیم که بتواند نانوشته‌ها را بخواند و ناگفته‌ها را بشنود.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با طرح این سوال که اکنون چند درصد مردم با شیوه ریپورت کردن گروه‌ها،‌ کانالها و صفحات اجتماعی دارای محتوای نامناسب آشنایی دارند، افزود: انجمن سواد رسانه‌ای ایران باید مهارتهای عملیاتی و کاربردی را به مردم آموزش دهد و صرف بیان کلیات دردی را دوا نخواهد کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه مردم به اشتباه تصور می‌کنند یک فضا بیشتر رصد می‌شود و یک فضا کمتر، تأکید کرد: مردم باید بدانند اشراف اطلاعاتی اگر بخواهد وجود داشته باشد، فرقی ندارد کجا باشد و دولت روی تلگرام اشراف کامل اطلاعاتی داشت اما هیچگاه دولت به دنبال رصد کاربران عمومی در فضای مجازی نیست و اتفاقا آن بخشی که دولت احساس می‌کند باید آن را رصد کند و جرایم سازمان یافته در آن بخش اتفاق می‌افتاد وب سیاه است که اساسا توسط مردم عادی قابل استفاده نیست.

انتهای پیام/