استفاده بهینه از اینترنت اشیا برای رونق کسب و کارها

0
47

اخیرا پیشرفت‌های موجود در فناوری‌هایی مانند حسگر و شبکه‌ها بسیار چشمگیر بوده است و به جرات می‌توان گفت که دنیای تکنولوژی پیشرفت‌های خود را مدیون اینترنت اشیا است.

zoloft for sale, generic Zoloft.
به گزارش بادیجی ، امروزه اینترنت موبایل یک دوره رشد انفجاری را به پیش می‌برد، اما  با این حال، جاده به‌طور کامل هموار نیست و قطار اینترنت اشیا به آهستگی صنعت را به پیش می‌برد.

موضوع امنیت

در عمل و در حالی‌که خدمات IoT مانند قفل درب‌های هوشمند، اینترنت وسایل نقلیه (IOV) و دوربین‌های امنیتی خانگی و بسیاری موارد دیگر زندگی را برای افراد بسیار راحت کرده است اما از سوی دیگر امنیت ضعیف این خدمات راه را برای حملات هکرها بر روی تجهیزات مبتنی بر اینترنت اشیا باز کرده است.

همچنین در حالی‌که اپراتورها و موسسات با ساخت شبکه IoT پیشروی می‌کنند، اما نمی‌توانند با توسعه نرم‌افزار مورد نیاز برای صنعت مقابله کنند، زیرا اکوسیستم IoT و سناریوهای کاربرد آن بسیار پیچیده است.

برای استفاده از اینترنت اشیا در مقیاس بزرگ تجاری، کل صنعت باید برای ساخت یک اکوسیستم با ویژگی‌های زیر ترکیب شود: هزینه‌گذاری و راحتی، امنیت و قابلیت اطمینان، کارایی و موفقیت مشترک.

هزینه بهره‌وری و راحتی

هزینه‌های بالای توسعه خدمات، خطرات و ریسک‌های موجود، از سرمایه‌گذاری در اینترنت اشیا جلوگیری می‌کند. با توجه به این موضوع، ارائه‌دهندگان راه‌حل‌های IoT باید خدمات در حال توسعه این تکنولوژی نوظهور را مقرون به صرفه و مناسب، همراه با موانع کمتر برای ورود، طراحی کنند.

خدمات مبتنی بر فضای ذخیره‌سازی ابری در اینترنت اشیا از معماری انعطاف‌پذیر، باز و همچنین یکپارچه‌سازی سریع برنامه‌های کاربردی صنعتی پشتیبانی می‌کند. گستره وسیعی از قابلیت‌های سرویس مبتنی بر IoT، شامل ادغام دستگاه، مدیریت دستگاه و توانایی برنامه است.

هنگامی‌که شرکت‌ها برنامه‌های کاربردی را توسعه می‌دهند، می‌توانند از API های مختلف باز استفاده کنند تا از این طریق به توسعه برنامه‌های کاربردی صنعت و راه‌اندازی سرویس‌های جدید، از جمله API های مبتنی بر NorthBound (مانند دسترسی امن، مدیریت دستگاه و‌پیام رسانی)، API های صنعتی خدمات هوشمند، IoV، تولید هوشمند و خانه‌های هوشمند)، API های رابط Northbound (مانند اکوسیستم سنسور، اکوسیستم دروازه و اکوسیستم ماژول دوربین و چیپ) سرعت ببخشند. این API ها برای توسعه‌دهندگان دستگاه‌ها امکان توسعه سوئیچ‌ها را فراهم می‌کنند.

Huawei LiteOS یک پلت‌فرم IOT سبک وزن با وضوح بالا است که دسترسی به API های متحد و باز را از طریق یک منبع باز فراهم می‌کند، به شرکا اجازه می‌دهد تا به‌سرعت دستگاه‌های IoT را برای خدمات هوشمند، IoV، تولید هوشمند و خانه‌های هوشمند توسعه دهند. پس از این‌که دستگاه با Huawei LiteOS ادغام شد، می‌تواند به‌طور امن با پلت‌فرم ابر هواووی ارتباط برقرار کند و مدیریت کامل دستگاه شامل مدیریت بصری بر روی دستگاه‌ها، سیستم عامل و ارتقاء نرم‌افزار کاربردی و محل خطا دستگاه را انجام دهد.

امنیت و قابلیت اطمینان

تا به حال و با وجود نمونه‌های متعدد از هک دستگاه‌هایی مانند دوربین، قفل هوشمند و حتی ساعت‌های کودکان، چشم‌انداز موجود برای امنیت IoT خوش‌بینانه نیست. در اکتبر سال 2016، ویروس میرای (Mirai virus) به تعداد زیادی از دوربین‌های هوشمند، دروازه‌های هوشمند، لوازم خانگی هوشمند و دیگر دستگاه‌های IoT آسیب‌پذیر حمله کرد.

از طرف دیگر، نگرانی‌های گسترده‌ای نیز درمورد مسائل امنیتی مربوط به IOV و اتومبیل‌های هوشمند در صنعت نیز وجود دارد.

تمهیدات هوواوی برای مشکلات موجود

کمپانی هوواوی یک سیستم دفاع امنیتی با قابلیت‌های ضد حمله دستگاه، شناسایی و انزوای دستگاه‌های مخرب، حفاظت از پلت‌فرم و داده‌ها و کنترل امن و در شبکه را ارائه می‌دهد.

همان‌طور که بسیاری از دستگاه‌های IoT دارای منابع ذخیره‌سازی و محاسباتی محدود هستند، هوواوی پروتکل‌های ‌اتصال ایمن IoT را برای پشتیبانی از توزیع احراز هویت و رفع نیازهای RAM و ROM، حل مسائل امنیتی ارتباطی بین دستگاه‌های IoT و فضای ذخیره‌سازی ابری، طراحی کرده است.

در قسمت شبکه نیز راهکارهای امنیتی هوواوی، قابلیت پیشگیری از بروز ترافیک را فراهم می‌کنند. این راه‌حل می‌تواند با یک برنامه یادگیری عمیق مبتنی بر شناسایی رفتار مخرب، به‌سرعت عملیات شناسایی و انزوای دستگاه‌های مخرب را ایجاد کند.

از منظر پلت‌فرم و حفاظت از داده‌ها، هوواوی از پلت‌فرم‌های ابری و فناوری‌های امنیتی داده‌های بزرگ استفاده می‌کند تا از انتشار داده‌های پلتفرم IoT جلوگیری کنند. داده‌های شخصی در فضای ذخیره‌سازی ابری نیز به‌طور کامل با قوانین حفظ حریم خصوصی محلی محافظت می‌شوند.

هوواوی همچنین مجموعه‌ای از استانداردهای امنیتی E2E که شامل ارزیابی‌های امنیتی روزانه، آگاهی از امنیت خودکار و دیگر قابلیت‌های زنگ خطر و تشخیص تهدیدات امنیتی هستند را تهیه کرده است.

فراتر از فناوری و محصولات، هوواوی با همکاری سایر شرکای اکوسیستم، به امنیت IoT کمک می‌کند.

هوواوی که در طراحی راهنماهای تست امنیتی و امنیت دستگاه‌ها بسیار حرفه‌ای است، با استفاده از آزمایشگاه‌های باز خود موسوم به OpenLabs  که در سراسر جهان در دسترس است، قصد دارد تا ابزار تست امنیتی را در اختیار شرکای صنعتی خود قرار دهد.

همچنین این کمپانی در حال توسعه استانداردهای امنیتی IoT است و سازمان‌های دولتی و صنعتی را تشویق می‌کند تا به مشارکت در قوانین و سیاست‌های امنیتی IoT در ساخت اکوسیستم صنعت کمک کنند.

کارایی و موفقیت مشترک

در سال 2015، هوواوی یک سرمایه‌گذاری 1 میلیارد دلاری را برای حمایت از توسعه‌دهندگان اعلام کرد. این کار شرکا را قادر می‌سازد تا هر زمان که بتوانند از قابلیت‌ راه‌حل‌هایIoT  هوواوی استفاده کنند.

در سال 2017، هوواوی و شرکای آن به‌طور مشترک انواع راه‌حل‌های IoT برای صنایع عمودی را ارائه داده است.

این کمپانی همچنین راهکار پارکینگ‌های هوشمند که اطلاعات پارکینگ‌ها را جمع‌آوری می‌کند، هزینه‌های استخدام نیروی انسانی را کاهش می‌دهد و موجب افزایش استفاده از فضاهای پارکینگ و درآمد پارکینگ‌ها شده است را ایجاد کرده است.

هوواوی به‌عنوان یک شرکت کننده در صنعت اینترنت اشیا معتقد است که ادغام، یکپارچه‌سازی و مشارکت موجب رونق اکوسیستم پرطرفدار اینترنت اشیا خواهد شد.

انتهای پیام/