10 حوزه پرطرفدار استارت آپ‌ها در سال 2018؛

از هوش مصنوعی و بلاک‌چین تا اینترنت اشیا و ارز دیجیتال

0
104

این روزها بازار کار استارت آپ‌های متنوع که هرکدام از آن‌ها سعی در ارائه محصول یا خدمات منحصربه‌فرد و کاربردی برای مشتریان خود دارند بیش از پیش رونق گرفته است.

به گزارش بادیجی ، در این مطلب قصد داریم چند حوزه پرطرفدار فعالیت استارت آپ‌ها را بررسی کنیم؛ با ما همراه باشید.

بلاک‌چین (Blockchain)

بلاک‌چین هر فاکتور دیجیتالی را به عنوان یک دارایی ملموس و قابل استفاده مورد بهره‌برداری قرار می‌دهد. با استفاده از سیستم بلاک‌چین هر دارایی آنلاینی می‌تواند هویت منحصربه‌فرد و قابل ردیابی داشته باشد. این قابلیت در واقع این امکان را فراهم می‌کند تا بتوان این دارایی‌ها را جمع‌آوری و به فروش رساند. پیش‌بینی می‌شود در سال 2018 شاهد رشد چشم‌گیر فناوری بلاک‌چین در صنعت موسیقی دیجیتال، بازی و فیلم باشیم. به عبارت بهتر فناوری بلاک‌چین در این سال نیز به فعالیت خود ادامه خواهد داد و مردم نیاز بیشتری به درک آن‌چه اتفاق خواهد افتاد، دارند. این امر منجر به آگاهی بیشتر مردم و همچنین افرادی می‌شود که آماده هستند تا تحولات جدیدی را در این زمینه ایجاد کنند. بخشی از این روش آموزش دادن به افرادی است که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری د صنعت بلاک‌چین هستند.

نرم افزار به عنوان سرویس (SaaS)

همان‌طور که انتظار می‌رود در سال 2018، باید شاهد سازمان‌های بیشتری باشیم که از امکانات پیشرفته‌ای که در فضای ذخیره‌سازی ابری وعده داده شده است، بهره‌مند شوند. سرویس SaaS، یک درگاه انعطاف‌پذیر و مؤثر را برای کسب و کارها و مصرف‌کنندگان فراهم می‌کند. از این‌رو، در سال 2018 راه‌حل‌های مبتنی بر سرویس SaaS مسئولیت بیشتری در خصوص توسعه سرویس ابری در صنایع مختلف را بر عهده خواهد داشت. اکثر ارائه‌دهندگان خدمات SaaS از جمله افراد موثری خواهند بود که پیشرفت‌های چشم‌گیری در اصول فنی تجربه مجدد مشتری در زمینه‌های دستیارهای صوتی، جستجوی بهتر و مراجع بهتر خواهند داشت.

هوش مصنوعی (AI)

انتظار می‌رود سال 2018 شاهد استفاده بیشتر از هوش مصنوعی و همچنین بررسی و موشکافی دقیق‌تر آن باشیم. اکثر شرکت‌ها به دنبال فرصت‌هایی برای گسترش زیرساخت‌ها و فرآیندهای خود برای دستیابی به یادگیری ماشین و هوش مصنوعی خواهند بود.

چت‌بوت‌ها

بخواهیم یا نه، این روزها استفاده از چت‌بوت‌ها آن‌چنان رایج شده است که به جرات می‌توان گفت، تبدیل به بخشی از زندگی روزمره ما شده‌اند. بنگاه‌های مختلف ربات‌ها را با سرعت بیشتری نسبت به گذشته به کار می‌گیرند تا با مهارت و سرعت بیشتری به اهداف شغلی خود دست یابند. انتظار می‌رود سال 2018 سالی باشد که شرکت‌های فعال در زمینه چت‌بوت‌ها از مزایای استفاده از رمزنگاری پول برای تقویت پیشنهاد ارزش خود بهره‌مند شوند.

 تجارت الکترونیک

سال 2018 به عنوان سالی است که در آن اغلب کسب و کارهای مختلف باید بتوانند خدمات متنوع تجارت الکترونیک را پیاده‌سازی نمایند. به گفته مارک هال (Mark Hall)، استراتژیست تجارت الکترونیک، ” سال 2018 یک دوره هیجان‌انگیز برای بازاریابی تجارت الکترونیک خواهد بود. مشتریان دستگاه‌های خود را (به عنوان مثال گوشی‌های هوشمند) در دست دارند، و بازاریابان دارای مجموعه وسیعی از تکنولوژی‌های متنوع بازاریابی خواهند بود.”

وی می‌گوید: ” در سال 2018 دو عنصر مهم با یکدیگر ادغام خواهد شد؛ یکی افزایش خریدهای موثر و دیگری ثبت پول مجازی بشتر نسبت به گذشته.”

اینترنت اشیا (IoT)

انتظار می‌رود اینترنت اشیاء (IoT) در سال 2018 بیش از گذشته رواج  یابد تا از این طریق شرکت‌ها از گسترش و ادغام فناوری‌های IoT در محصولات، روش‌ها و جریان‌های کاری خود استفاده کنند. گارتنر که یک شرکت تحقیقاتی و مشاوره‌ای است، پیش‌بینی می‌کند که تا سال 2020، تقریبا 20 میلیارد دستگاه با اینترنت اشیا ارتباط برقرار می‌کنند و ارائه دهندگان خدمات و محصولات اینترنت اشیا نیز بیش از 300 میلیارد دلار سود را کسب خواهند کرد. همان‌طور که ریچ روگرز (Rich Rogers)، معاون ارشد محصولات و مهندسی اینترنت اشیا در شرکت Hitachi Vantara می‌گوید: ” سال 2018، سالی خواهد بود که در آن فناوری اینترنت اشیا به سرعت به فرآیند تبدیل ساختارهای صنعتی به ساختارهای تعریف شده توسط نرم‌افزارها شتاب خواهد داد.”

ارز دیجیتال (Cryptocurrency)

فضای رمزنگاری به سرعت در حال ظهور و پیشرفت است و برخی از پروژه‌های پژوهشی نوآورانه در این سال فعالیت می‌کنند. در حالی که برخی از مشاوران اقتصادی در مواجهه با این فاکتور حیرت‌زده هستند اما، بسیار دشوار است که مقدار زیاد پول سرمایه‌گذاری شده در این زمینه را نادیده بگیریم. به گفته توماس فرای (Thomas Frey) نویسنده، ” ارز دیجیتال آمده است تا تغیرات زیادی را ایجاد کند.” در واقع در سال 2018، شاهد تعدادی از افرادی خواهیم بود که سرمایه‌گذاری‌های زیادی در این زمینه خواهند کرد.

واقعیت افزوده (AR)

2018 سالی است که در آن واقعیت افزوده از جهات مختلف بیش از پیش مورد توجه قرار خواهد گرفت و افراد زیادی را درگیر خود خواهد کرد. انتظار می‌رود فناوری جدید واقعیت افزوده به دنبال ایجاد تغییر در صنایع مختلف از ساخت و ساز گرفته تا خرده‌فروشی‌ها باشد و علاوه‌بر این شیوه‌ای زندگی روزمره افراد با دنیای دیجیتال را متحول کند. انتظار می‌رود سال 2018 به عنوان نقطه عطفی برای واقعیت افزوده (AR) باشد.

واقعیت مجازی (VR)

همانند واقعیت افزوده، انتظار می‌رود در سال 2018 شاهد فعالیت گستره‌تر واقعیت مجازی (VR) باشیم. مسیر رشد صنعت واقعیت مجازی در مسیر پیشِ رو به خوبی نشان داده شده است. همچنین انتظار می‌رود صنعت نرم‌افزاری واقعیت مجازی از صنعت 129 میلیون دلاری در سال 2015 به سوی یک صنعت پیش‌بینی شده 2.57 میلیارد دلاری در سال 2018 صعود کند. به جرات می‌توان گفت که سال 2018 یک سال فوق‌العاده برای صنعت واقعیت مجازی خواهد بود. آینده واقعیت مجازی به توسعه واقعیت افزوده مرتبط است، چراکه AR قادر است بر تمام جنبه‌های زندگی انسانی تأثیر بگذارد.

مدیریت تحرک سازمانی (EMM)

پیش‌بینی می‌شود مدیریت تحرک سازمانی یا به اختصار (EMM) در سال 2018 به جای این‌که فقط یک اختراع فنی باشد که تنها توسط شرکت‌های فناوری پیشرفته مورد بررسی قرار گیرد، به سطح دیگری ارتقا یابد و تبدیل به یکی از نیروهای اصلی توسعه برای شرکت‌ها شود. تحرک سازمانی می‌تواند به عنوان تولید و کارآیی نیروی کار و ریسک بازگشت سرمایه بیشتر تلقی شود و از آن‌جایی که یکی از اهداف کلیدی سرمایه‌گذاری‌های فناوری اطلاعات در سال 2016 و 2017 بوده است؛ بنابراین انتظار می‌رود این روند در سال جاری نیز پابرجا باقی بماند.

انتهای پیام/