معرفی استارتاپ‌های برتر ثروتمندترین کشور نفت‌خیز اروپا؛

از مدیریت بهینه انرژی ساختمان‌ها تا اجاره اتومبیل برای کاهش آسیب‌رسانی به محیط زیست

0
51

کشورهای ثروتمند نفت‌خیز مانند نروژ و مرکز اصلی استارتاپ‌های آن یعنی اوسلو ممکن است کمی کمتر از اکوسیستم‌های استارتاپی مانند لندن و استکهلم، تحت تأثیر قرار گرفته باشند، اما آنها دائما در حال پیشروی هستند.

به گزارش بادیجی ، در حال حاضر با برخی از حمایت‌های دولتی، ابتکاراتی مانند استارتاپ‌های نروژ، به جمعیت پیشرفته دیجیتالی و متمرکز بر مدل‌های کسب و کار پایدار و گاه به طور اجتماعی، بیشتر و بیشتر به یک اکوسیستم استارتاپی پررونق تبدیل خواهند شد. در ادامه این مطلب به معرفی 10 استارتاپ برتر نروژی در سال 2018 خواهیم پرداخت.

Anzyz

نتیجه 10 سال تحقیق بر روی هوش مصنوعی توسط پروفسور اول کریستوفر گرانمو ( Ole-Christoffer Granmo)  منجر به تاسیس شرکت Anzinz Technologies در سال 2014 شد که ابزارهایی را ارائه می‌دهد که قادرند حجم داده‌های بدون ساختار بزرگ را تحلیل کنند. این شرکت جوان که در گریمیستد مستقر است با تجزیه و تحلیل اسناد، چت، ایمیل، بازخورد مشتری، مقالات پژوهشی علمی، سوابق الکترونیکی بیمار که با دقت بیش از 90 درصد انجام می‌شود موجب ارائه بینش ارزشمند، تصمیم‌گیری آگاهانه و صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌ها به شرکت‌ها می‌شود.

Iris.ai

Iris.ai، در واقع یک دستیار علمی مبتنی بر هوش مصنوعی است که به عنوان یک ابزار جستجو عمل کرده و به بخش‌های تحقیق و توسعه به منظور جستجو و هدایت محتوای متنی تحقیقات در زمینه همواره در حال پیشرفتِ دانش علمی کمک می‌کند. با استفاد از این دستیار علمی برآورد شده است که به میزان 90 درصد در وقت صرف شده در متنون تحقیقاتی و همچنین، 85 درصد از موادد مربوط به تحقیق صرفه‌جویی شود. این استارتاپ اسلویی که در سال 2015 تاسیس شده است تا کنون موفق به جذب و افزایش سرمایه خود به میزان 2.4 میلیون دلار با کمک سرمایه‌گذاران شده است.

Spiff

یک استارتاپ مبتنی بر فناوری‌های مالی است که  در اسلو مستقر است و روشی جدید، آسان، سرگرم‌کننده  را به منظور ذخیره فیلم ارائه می‌دهد. این برنامه به کاربران اجازه می‌دهد برنامه‌های پس‌انداز شخصی‌سازی شده خود را ایجاد کرده و آنها را با خانواده و دوستان خود به اشتراک بگذارند. آنها همچنین می‌توانند برنامه‌های خود را  از صفحه داشبورد مدیریت کرده و انگیزه‌های ویژه‌ای را به منظور کمک به آنها در تعهدات خود داشته باشند. این شرکت در سال 2015 تأسیس شد و در سال 2017 با همکاری بسیار تنگتنگ با شرکت نروژی بیمه زندگی موسوم به Nordea Liv، به توسعه پلت‌فرم ذخیره و سرمایه‌گذاری کاربر پسند خود کمک کرد.

Boost.ai

استارتاپ Boost.ai، در سال 2016 و در شهر استاوانگر تاسیس شده است. این استارتاپ توانست یک پلت‌فرم پیشرو در بازار به نام James را برای دستیاران مجازی شرکت‌ها و سازمآنها، با دانش تخصصی در زمینه بانکی، بیمه، خرده‌فروشی، مالیات، بهداشت، بانکداری و بسیاری موارد دیگر توسعه دهد که قادر است پاسخی سریع، کارآمد و همراه با دقت بی‌نظیر را به سوالات مشتریان ارائه دهد. گفتنی است؛ شرکت‌های پیشرو اسکاندیناوی و شهرداری‌ها از جمله مشتریان این شرکت هستند.

Nabobil

استارتاپ Nabobil، نیز که در شهر اسلو مستقر است، در سال 2015 تاسیس شده است. این استارتاپ به عنوان یک پلت‌فرم به اشتراک‌گذاری نقطه به نقطه اتومبیل به کار گرفته شده است که به کاربران اجازه می‌دهد تا اتومبیل‌های یکدیگر را اجاره دهند. استارتاپ Nabobil در واقع قصد دارد تا استفاده و مالکیت اتومبیل‌ها را کاهش دهد و از این طریق مردم را قادر می‌سازد تا هوشمندانه زندگی کنند و ردپای کوچکتری از خود در محیط زیست بر جای بگذارند.

این استارتاپ تا کنون موفق شده است بودجه خود را به میزان 1.6 میلیون دلار افزایش دهد و در حال حاضر نیز به سرعت در حال رشد بوده و علاوه‌بر این به دنبال توسعه فعالیت خود به کشورهای دیگر است.

No Isolation

این استارتاپ در زمینه ساخت ابزار ارتباطی برای کمک به کاهش انحصار غیر قانونی فعالیت می‌کند. محصولات این استارتاپ دارای قالب AV1 است، که یک ربات طراحی شده برای کمک به کودکان و نوجوانان با بیماری‌های درازمدت برای مشارکت در زندگی روزمره است. این محصولات در واقع به منظور بهبود ارتباطات بین نسل‌ها و اعضای خانواده طراحی شده است.

گفتنی است؛ AV1 در واقع یک قالب کدگذاری ویدئویی باز و بدون حق امتیاز است که برای انتقال ویدئو از طریق اینترنت طراحی شده است. استارتاپ No Isolation، در سال 2015 تاسیس شده و در اسلو مستقر است و تا کنون موفق به تامین بودجه خود به میزان 8. 8 میلیون دلار شده است.

Otovo

این استارتاپ نیز در سال 2016 تاسیس شده است که در زمینه توزیع انرژی فعالیت می‌کند و پانل‌های خورشیدی و خدمات مربوط به نصب و همچنین سیستم خرید و فروش انرژی اضافی را به مشتریان خود ارائه می‌دهد. استارتاپ Otovo، بر اساس نرم‌افزار برنامه‌ریزی شده و تخصص تجارت الکترونیک، یک سیستم پانل خورشیدی را به منظور به حداکثر رساندن منابع خورشیدی خانه شما طراحی می‌کنند. Otovo، تا کنون بیش از 1000 تسهیلات متنوع را در نروژ و سوئد ارائه داده است و در حال حاضر نیز بودجه‌ای برابر با 6.1 میلیون یورو را در اختیار دارند که توسط شرکت برق Akershus Energi هدایت می‌شود.

Payr

Payr، یک استارتاپ فعال در اسلو است که در سال 2016 تأسیس شد. این استارتاپ یک پلت‌فرم پرداخت را ارائه می‌دهد که امکان پرداخت صورتحساب به صورت انعطاف‌پذیر و هوشمندانه و با استفاده از حساب بانکی، اعتباری یا کارت اعتباری یا کیف‌های دیجیتال را برای مصرف‌کنندگان خود فراهم می‌کند و علاوه‌بر این موجب صرفه‌جویی در وقت و پول آنها می‌شود.

این استارتاپ در سال 2017 به عنوان اولین پلت‌فرم غیر بانکی فعالیت خود را آغاز کرد که به منظور استفاده از فاکتورهای الکترونیکی (eFaktura) در نروژ پیاده‌سازی شد و امیدوار است بتواند سطح فعالیت‌های خود را به منظور حمایت بیشتر از کل فرآیندهای مالی مشتری خود توسعه دهد.

Smart Plants

این استارتاپ مستقر در استاوانگر که در سال 2015 تاسیس شده است، سیستم ClevAir خود را توسعه داده است. ClevAir، در واقع یک سیستم مدیریت انرژی ساختمان است که امکان نظارت از راه دور، تجزیه و تحلیل و بهینه‌سازی برای سیستم‌های تهویه را فراهم می‌کند. خدمات مبتنی بر ابر این سیستم به کاربران کمک می‌کند تا عمق فرآیندها را با درک و پردازش اطلاعات اطراف زیرساخت‌ها به خوبی درک کنند.

گفتنی است؛ این استارتاپ یک شرکت مبتنی بر اینترنت اشیا است که با فناوری‌های صنعتی IT فعالیت می‌کند.

Wiral

استارتاپ Wiral در سال 2016 در تروندهایم تأسیس شده است. این استارتاپ محصول خود به نام Wiral LITE که اولین سیستم کابلی برای دوربین که قابل حمل، مقرون به‌صرفه و کاربرپسند است را توسعه داده و این امکان را برای کاربر فراهم می کند که در حین فیلم‌برداری زوایای منحصربه‌فردی را به ثبت برسانند.

این سیستم لوازم جانبی دوربین می‌تواند به هر دوربین متصل شده و در هر مکانی مورد استفاده قرار گیرد و چشم‌انداز کاملا متفاوتی را ارائه دهد. این استارتاپ دانشگاهی کار خود را با برگزاری یک کمپین آغاز کرد و در حال حاضر توانسته است سرمایه خود را به بیش از 1 میلیون دلار افزایش دهد.

انتهای پیام/