احتمال عرضه‌ی کارت‌های سری GTX 20 مخصوص ماینینگ توسط انویدیا

0
49

در خبری که چند روز پیش منتشر شد اشاره کردیم که احتمال دارد انویدیا در کارت‌های جدید قابلیت ماینینگ را مسدود کند و پس از گذشت چندماه در کارت‌های جدید این قابلیت را آزاد کند. اکنون شایعه‌ی دیگری مطرح شده است که شاید انویدیا یک مدل مخصوص ماینینگ را در سری جدید را ارائه کند.

به گزارش بادیجی ، انویدیا تا چند ماه دیگر احتمالاً در ماه آوریل یا مارس کارت‌های جدید خود را عرضه خواهد کرد. تاریخ عرضه هرچه که باشد این اتفاق، اتفاق بزرگی خواهد بود.

در این کارت‌ها معماری جدید آمپر به کار رفته است و علاوه بر معماری جدید شاهد معرفی GDDR6 خواهیم بود که که به طرز قابل توجهی پهنای باند گرافیک‌ها را افزایش خواهد داد.

یافتن بهترین کارت گرافیک برای BFGD (Big Format Gaming Display) های انویدیا که وظیفه‌ی پردازش یک صفحه‌ی 65 اینچ با نرخ فریم 120FPS در رزولوشن 4K همراه G-Sync و HDR را دارد حتی از بین سری فعلی کارت‌های GTX 10 نیز آسان نخواهد بود. اما با سرعت و پهنای باند مشخص شده‌ی بسیار بالای کارت‌های سری GTX 20، این کارت‌ها جهت دسترسی به hashrate بیشتر گزینه‌ای جذاب برای ماینر‌ها نیز خواهد بود.

اگر بخواهد اتفاقی که برای گرافیک‌های فعلی افتاد در مورد سری جدید نیز تکرار شود گیمر‌های زیادی مایوس خواهند شد و به احتمال زیاد انویدیا برنامه‌هایی برای این مساله دارد که در خبر قبلی به یک احتمال آن اشاره گردید. اکنون احتمال دیگری نیز مطرح شده است که شاید انویدیا به همراه کارت‌های مخصوص گیم که قابلیت ماینینگ ندارند یک مدل از کارت‌های مخصوص ماینینگ سری GTX 20 با سخت افزار متفاوت عرضه کند. اگر اینگونه باشد احتمالاً شاهد تقسیم GA104 (G=GeForce A=Ampere) به دو مدل GA104A که کارت‌های مخصوص گیم هستند و GA104B که مخصوص ماینینگ هستند خواهیم بود. کارت‌های GA104B می‌توانند Headless (بدون خروجی تصویری) بوده و با فن استوک به فروش برسند و حتی ممکن است کانکتور تغذیه PCIe کمتر داشته باشند.

این موضوع نسبت به حالت قبل محتمل‌تر به نظر می‌رسد زیرا بازار ماینینگ بازار بزرگی است و ماینر‌ها تمام کارت‌های تولید شده را می‌خرند که باعث شده قیمت‌ها سر به فلک بکشند. پس بعید است که انویدیا از سود این بازار بگذرد.

کارت‌های GTX 1080 TI که زمانی 700 دلار قیمت داشتند در مقطعی به قیمت 1600 دلار رسیدند و اکنون دارای قیمتی حدود 1000 دلار هستند. این اتفاق نباید در مورد سری GTX 20 رخ دهد و انویدیا باید از این موضوع اطمینان حاصل کند.

تغییر سخت‌افزاری کارت‌ها باعث خواهد شد که انویدیا بدون ناراحت کردن ماینر‌ها یا گیمر‌ها رضایت هر دو گروه را جلب کرده و بازار ماینرهایی که همه‌ی کارت‌ها را می‌خرند نیز حفظ کند.

این موضوع شرکای AIB انویدیا همچون ZOTAC، MSI، GALAX و غیره را نیز که میلیون‌ها گرافیک GeForce تولید می‌کنند خوشحال خواهد کرد. با یک گرافیک مخصوص ماینینگ کارت‌های این شرکت‌ها از دستان حریص ماینر‌ها در امان خواهد ماند.

اما اگر انویدیا این محدودیت‌ها را در سری جدید ایجاد نکند چه چیزی جلوی ماینر‌ها برای خرید تمام کارت‌های گرافیک را خواهد گرفت؟ هیچ چیز! دقیقاً هیچ چیز. به همین دلیل است که خیلی‌ها مطمئنند که در سری جدید گرافیک‌های این شرکت شاهد تغییرات بزرگی خواهیم بود تا به معضل ماینر‌ها رسیدگی شده و کنترل شوند. در عین حال انویدیا اطمینان حاصل خواهد کرد که اولاً قیمت کارت‌های گرافیک سر به فلک نخواهد کشید و ثانیاً مشکل کمبود گرافیک برای گیمر‌ها وجود نخواهد داشت.

منبع

انتهای پیام/