بادیجی گزارش می‌دهد

احتمال رجیستر نشدن برخی گوشی‌های موبایل شدت گرفت

0
166

در حالیکه تاکنون با فشار رسانه‌ها برای کشف برندهای مدنظر طرح ملی رجیستری برای مقابله با قاچاق، مسئولان هیچ اظهارنظر رسمی در این باره نکرده‌اند اما پیگیری‌های بادیجی به نوعی برندهای مورد نظر را مشخص کرد.

به گزارش خبرنگار بادیجی؛ اجرای رجیستری گوشی‌های موبایل از اواخر مهر ماه سال جاری به طور رسمی کلید خورد و وزارت ارتباطات به نمایندگی از طرف وزارت صنعت، گمرک و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به عنوان سخنگو تعیین شد.

طرح رجیستری که قرار است به وسعت تمام کشور اجرایی شود و پیشوند “ملی” را یدک می‌کشد در گام نخست به سراغ گوشی‌های تلفن همراه وارداتی رفته و قرار است با ساماندهی این بخش به سایر حوزه‌های قاچاق‌پذیر نیز ورود کند.

هر چند تا حال حاضر اجرای رجیستری مانع فعالیت گوشی‌های قاچاق در کشور نشده اما قرار است به زودی و با اطلاع‌رسانی سراسری که صورت می‌گیرد، جلوی فعالیت برخی برندهای خاص بازار تلفن همراه که قاچاق گسترده‌ای پیرامون آن صورت می‌گیرد، گرفته شود.

بیشتر بخوانید : سامانه استعلام رجیستری گوشی‌های تلفن همراه گاف داد + تصویر

فرآیند اجرای این طرح به شکلی در نظر گرفته شده که شناسه یکتای کلیه گوشی‌های وارداتی از مبادی گمرک، در سامانه مشترکی که بین اپراتورهای تلفن همراه و گمرک تعریف شده قرار می‌گیرد و اپراتورهای موبایل از این پس، هنگام روشن شدن گوشی‌های آکبند، تنها به آنهایی سرویس می‌دهند که کدشان در این سامانه مشترک وجود داشته باشد.

وجود کد در این سامانه نشاندهنده واردت قانونی محصول است و اجازه فعالیت و سرویس‌گیری از اپراتورهای تلفن همراه را می‌دهد.

دولت و حاکمیت در گام نخست اجرای این طرح به سراغ نظارت و پایش مبادی ورودی و برندهای موبایل در بازار پرداخته‌اند و فعلا اعمال سیاستی خاص در این باره نکرده‌اند اما به گفته خودشان قرار است به زودی، برندهای قاچاقی که اجازه فعالیت ندارند را اعمال رجیستر کنند.

هر چند در حال حاضر گفته شده تنها برند آیفونX اجازه فعالیت در کشور را ندارد و تاکنون هیچ واردات رسمی از طریق مبادی گمرکی برای این محصول صورت نگرفته اما همچنان برند خاصی از سوی حاکمیت برای اعمال سیاست ممنوعیت فعالیت در بازار اعلام نشده است.

بیشتر بخوانید : گوشی آیفونX نخرید / برخورد “رجیستری” با گوشی‌های قاچاق آغاز شد

در حالیکه بسیاری از رسانه‌ها سعی دارند این موضوع را از مسئولان جویا شوند اما پیگیری‌های بادیجی نشان می‌دهد که علی‌رغم اینکه در حال حاضر تنها چند مدل نامشخص شامل طرح رجیستری می‌شوند اما جای تعجب نیست اگر این طرح با مدل‌هایی از برندهای پرطرفدار بازار ایران خصوصا در بخش گوشی‌های لوکس و گران قیمت شروع شود.

هم‌اکنون سامسونگ، هواوی و اپل به ترتیب 40، 25 و 15 درصد از سهم بازار موبایل کشورمان را در اختیار دارند و 20 درصد دیگر بازار در اختیار سایر برندهاست.

با این حال باز هم باید تا اعلام رسمی دولت درباره برندهایی که تحت برخورد سلبی رجیستری قرار می‌گیرند، صبر کرد.

انتهای پیام/